BMW

BMW (niem. Bayerische Motoren Werke, pol. „Bawarskie Zakłady Silnikowe”) – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i motocykle oraz skutery. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Monachium.

Gustaw Otto i Karl Rapp z początkiem XX wieku rozpoczęli działalność gospodarczą związaną z przemysłem lotniczym. Zajmowali się produkcją silników do samolotów wojskowych.

Zakończenie wojny oznaczało zmniejszenie ilości zamówień i dlatego firma zmieniając właścicieli podejmowała nowe wyzwania m.in. w zakresie produkcji motocykli – najsłynniejszy w tamtych czasach model R 32 zaprezentowano na targach motoryzacyjnych w Berlinie w 1923 roku.

Początek historii BMW w branży samochodowej, miał miejsce już w 1918 r. Historyczna korespondencja BMW wspomina użycie terminu „samochód” po raz pierwszy właśnie w 1918 r., ale brakuje dalszych szczegółów, nie mówiąc już o zdjęciach tego czterokołowego praprzodka.

W 1927 i 1928 r. dwójka specjalnie zatrudnionych konstruktorów, Max Friz i Gotthilf Dürrwächter, poprzednio zatrudnionych w Daimler Motoren Gesellschaft (niem. Kompania-Silnikowa-Daimler) w Stuttgarcie, opracowała dwa prototypy samochodu BMW F 55. Była to tylko demonstracja, ponieważ samochód nie miał porządnej karoserii. Właśnie w tym momencie powstał fundament pod jednego z najbardziej poważanych na świecie producentów samochodów.

BMW jest właścicielem również innych marek samochodów: Mini, Rolls-Royce.