Fiat

FIAT (Fabbrica Italiana di Automobili Torino pl. Włoska Fabryka Samochodów w Turynie) – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.

Przedsiębiorstwo założono 11 lipca 1899 roku.

Współcześnie FIAT to nie tylko producent samochodów, ale także wielka grupa przemysłowa, która skoncentrowała swoją działalność na branży motoryzacyjnej.

Koncern projektuje i sprzedaje samochody, ciężarówki, autobusy, traktory, maszyny rolnicze, maszyny do robót ziemnych, silniki i komponenty motoryzacyjne, środki i systemy produkcji, w przeszłości także samoloty. Grupa rozwinęła także sieć usług dla przedsiębiorstw oraz usług związanych z branżą motoryzacyjną.

Do grupy FIAT należą także marki Alfa Romeo, Ferrari, Lancia, Maserati, Irisbus i Iveco. Nie sprzedaje się już samochodów pod takimi markami należącymi do koncernu, jak: Autobianchi, Innocenti i Officine Meccaniche (OM). Koncern ma swoje główne fabryki we Włoszech i Brazylii, a także w Polsce – przedsiębiorstwo Fiat Auto Poland.