Subaru

Jeden z japońskich pionierów techniki lotniczej, Nakajima, zarejestrował w 1917 roku firmę Nakajima Aircraft Company. Przedsiębiorstwo błyskawicznie się rozrastało, a jego logo to konstelacja gwiazd symbolizująca połączenie firm.

Jedną z gałęzi przemysłu oprócz produkcji samolotów dla amerykańskiej armii była motoryzacja. Pierwszy samochód Subaru pojawił się dopiero w 1954 roku – był to prototyp o nazwie P-1.

Za najważniejsze wydarzenie w życiu firmy należy uznać rok 1992 i premierę popularnego modelu Subaru Impreza. W 1994 roku kierowca firmowego teamu Subaru – Colin McRea prowadząc model Impreza wygrał dwie eliminacje Mistrzostw Świata – Rajd Nowej Zelandii oraz Rajd RAC. Rok 1995 był jeszcze lepszy – Colin McRae zdobył tytuł mistrza świata, a firma Subaru tytuł mistrza świata wśród producentów.

Także w 1994 roku na rynek europejski trafiły pierwsze egzemplarze tego niepozornego modelu.

W 1997 roku pojawiło się terenowe Subaru Forester, popularne auto o bardziej funkcjonalnym nadwoziu nie tracące na swoim sportowym charakterze.

Do dziś samochody marki Subaru kojarzone są z ponadprzeciętnymi osiągami, wyjątkowymi właściwościami jezdnymi. Dzięki temu zyskały szerokie grono sympatyków nie tylko na polskim rynku.