Kia

Najstarsze koreańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące samochody osobowe i lekkie dostawcze. Nazwa przedsiębiorstwa KIA może być z grubsza przetłumaczona jako powstać z Azji bądź wyjść z Azji.

Firma zaczęła swoją działalność w 1944 roku i początkowo zajmowała się produkcją części do rowerów.

W 1961 roku dostrzegając potrzeby rynku firma zaczęła produkować motocykle, a następnie 3-kołowe pojazdy K-360. Początek lat ’70 XX wieku to własna konstrukcja silnik oraz pierwsze kroki firmy w produkcji samochodów.

Pierwsze auto pasażerskie koncernu wyprodukowane przy współpracy z Mazdą, to Kia Brisa wyprodukowna w 1971 roku.

W Polsce Kia pojawiła się w 1995 roku, jednak początkowo działała pod inna nazwą. Od września 1997 roku przedsiębiorstwo zmieniło firmę na Kia Motors Polska Sp. z o.o. Jednym z najpopularniejszych w naszym kraju modeli KIA jest bez wątpienia Cee’d. Samochód o ciekawej linii nadwozia, którego wersja kombii trafiła także na mocy wygranego przetargu do polskiej policji.

Kia Motors mocno angażuje się w prestiżowe wydarzenia sportowe, wymienić tu należy np. tenisowy turniej Australian Open oraz Puchar Davisa, w którym koncern był głównym sponsorem. W latach 2007-2014 Kia Motors jest oficjalnym motoryzacyjnym partnerem FIFA, a w 2008 było jednym z głównych sponsorów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej (EURO 2008).