Chrysler

Amerykański koncern motoryzacyjny słynący m.in. z produkcji samochodów pod tą samą marką. Obecnie należy do korporacji Cerberus Capital Management, która odkupiła przedsiębiorstwo od spółki DaimlerChrysler 3 sierpnia 2007 roku. Tym samym koncern DaimlerChrysler przestał istnieć. Nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona – obecnie brzmi Chrysler Holding LLC, a logo koncernu ponownie została pięcioramienna gwiazda.

Nazwa Chrysler wywodzi się od nazwiska młodego maszynisty parowozów z Kansas – Waltera P. Chrysler’a.  W 1912 roku Chrysler po raz pierwszy zaczął pracować w przemyśle motoryzacyjnym. Został szefem produkcji w Buick Motors we Flint, w stanie Michigan, USA. Już trzy lata później objął funkcję prezesa Buick Motors. W roku 1919, w wieku 45 lat, odszedł na emeryturę.

Pierwszym samochodem marki Chrysler wyprodukowanym w ponad 32 tysiącach egzemplarzy był Chrysler Six z 1924 r.

Kolejny krok W.P. Chryslera to stworzenie Chrysler Corporation. Dzięki temu już w 1927 roku przedsiębiorstwo Chrysler Corporation stało się czwartym pod względem wielkości producentem samochodów w USA. Siedem lat później silny wzrost produkcji zapewnił koncernowi drugą pozycję. Walter P. Chrysler zrezygnował z przewodniczenia radzie nadzorczej w roku 1938. Niedługo potem Chrysler Corporation wprowadziła na rynek szereg innowacyjnych modeli aut, takich jak Airflow i Newport.

W 1998 r. fuzja Daimler-Benz i Chrysler Corporation, prowadząca do stworzenia koncernu DaimlerChrysler, zapoczątkowała nową erę w branży motoryzacyjnej. Grupa Chrysler ma chlubne tradycje konstruowania pięknych i atrakcyjnych aut studyjnych. Pomiędzy 1950 a 1961 rokiem Virgil Exner, pierwszy wiceprezes Chryslera ds. stylistyki, nadzorował konstruowanie aut, które sam nazywał „autami marzeń”. Produkcja tych zaawansowanych technologicznie pojazdów zapewniła marce Chrysler dzisiejszą pozycję lidera w zakresie stylizacji samochodów.

Niepowtarzalne konstrukcje studyjne stwarzają znakomitą okazję do wprowadzania nowych rozwiązań, co pozwala na analizowanie reakcji przyszłych klientów na proponowane nowości. Na podstawie tej oceny zarząd przedsiębiorstwa podejmuje decyzje o wprowadzeniu w życie nowych trendów. Auta studyjne są wyrazem poszukiwań nowych rozwiązań konstrukcyjnych – przykładem niech będzie tu Portofino i pierwsze limuzyny serii LH. Entuzjastyczne przyjęcie projektów studyjnych samochodów Dodge Viper i PT Cruiser spowodowało ich wejście do produkcji. Projekty tego typu pozwalają też konstruktorom na testowanie najnowszych technologii w realnie działających pojazdach.

Marki koncernu Chrysler Holding LLC

* Chrysler – amerykańska marka produkowana od 1925 roku w Auburn Hills
* Dodge – amerykańska marka produkowana od 1914 roku w Auburn Hills
* Jeep – amerykańska marka produkowana od 1984 roku w Toledo
* Plymouth (produkcja zakończona w 2001)