Smart

MCC Smart (Micro Compact Car Swatch Mercedes art) – marka małych samochodów miejskich produkowanych przez firmę Smart GmbH. Firma powstała w 1994 roku i należy do koncernu Daimler AG.

Pomysłodawcą stworzenia Smarta był szwajcarski przedsiębiorca właściciel i założyciel firmy produkującej zegarki Swatch – Nicolas Hayek. W realizacji swojej idei pomogła mu firma Daimler-Benz, którą udało mu się przekonać do projektu na początku lat 90. XX wieku. Wynikiem rozmów było zawiązanie spółki Mercedes-Swatch.

Podstawowym założeniem, które przyjęto, było to że samochód będzie wzorowany na pomyśle i studyjnych rozwiązaniach autorstwa Johanna Tomforde z 1972 roku. Początkowo współpraca układała się pomyślnie jednak z czasem drogi kontrahentów rozeszły się.

Hayek twierdził, że nowy samochód powinien być: autem bardzo małym przeznaczonym dla dwóch osób, które podrózować będą raczej z symbolicznym bagażem, stąd bagażnik niewielkich rozmiarów. Pojazd miał być tani, cenowo porównywalny do kosztu zakupu auta używanego, jednocześnie ma być bezpieczny i wygodny jak samochód normalnych rozmiarów. Koncern Daimler-Benz natomiast był nastawiony na zyski oraz opierał się na badaniach rynku.

Po przejęciu firmy w całości przez koncern Daimler-Benz rozpoczęły się przygotowania do produkcji seryjnej pierwszej wersji Smarta, który otrzymał nazwę City Coupé (od 2002 Fortwo). Model ten miał swoją premierę w 1997 roku. Rok później po wybudowaniu dwóch fabryk, jednej we Francji, drugiej w Niemczech ruszyła produkcja pierwszej generacji samochodu.