Skoda

Skoda Auto a.s. – czeska firma produkująca samochody, obecnie należąca do grupy Volkswagena. Jedna z najpopularniejszych marek motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku.

Historia czeskich samochodów sięga końca XIX wieku, kiedy to w 1895 roku Václav Laurin (mechanik) i Václav Klement (księgowy) założyli firmę Laurin & Klement produkującą rowery, a od 1898 roku – motocykle. Rok 1901 był przełomowym, gdyż to wlaśnie wtedy zbudowali oni pierwsze prototypowe auto.

Produkcja seryjna samochodów marki Laurin & Klement trwała do 1928 roku, aż do przejęcia firmy przez koncern zbrojeniowy Škoda, wytwarzający wcześniej luksusowe pojazdy na licencji Hispano Suiza H6.

Podczas II wojny światowej zakłady Škody stały się częścią gospodarki III Rzeszy, produkcja została niemal w zupełności dostosowana do potrzeb militarnych.

W latach powojennych Škoda przekształciła się w przedsiębiorstwo państwowe. Po upadku komunizmu Skoda nawiązała współpracę z Volkswagenem. 16 kwietnia 1991 Škoda dołączyła do grupy Volkswagena (do grupy należały już także niemieckie Audi i hiszpański SEAT).

Aby ominąć polskie ograniczenia celne, w 1994 r. rozpoczęto montaż samochodów marki Škoda w zakładach Volkswagen Poznań (montowano modele: Skoda Favorit, Skoda Felicia, Skoda Octavia, skoda Fabia oraz użytkowy model Skoda Pickup). Pod koniec lat 90. w stolicy Wielkopolski montowano rocznie ponad 30 tys. sztuk modeli tej marki.

Po rozpoczęciu produkcji w Chinach w pierwszej połowie 2007 roku, w listopadzie marka weszła na rynek australijski, początkowo modelami Octavia i Roomster.