Skoda Octavia II – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Druga generacja Octavii została zaprojektowana przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Oficjalna premiera samochodu miała miejsce 2 marca 2004 roku podczas 74. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie.

Długość całkowita pojazdu wynosi 4572 mm, szerokość 1769, a wysokość 1462 mm. Pojemność bagażnika ma 560 litrow.

Wnętrze nowej Octavii wyróżnia się przestronnością zarówno z przodu, jak i z tyłu. Nowa stylistyka w połączeniu z najwyższą jakością materiałów, zapewnia kierowcy i pasażerom przyjemne wrażenia z jazdy.

Elegancka i dobrze rozplanowana tablica rozdzielcza jest miękka i przyjemna w dotyku dzięki zastosowaniu materiału otrzymywanego techniką natryskiwania skóry (PU). Okładzina ta sięga aż do tunelu środkowego. Dodatkowo w desce rozdzielczej i tapicerce drzwi umieszczono ozdobne wstawki. W każdej wersji wyposażenia dostępne są różne warianty wykończenia wnętrza.

Wszystkie elementy sterownicze są dobrze rozmieszczone i łatwo dostępne dla kierowcy. Jednym z najważniejszych elementów wnętrza jest konsola środkowa, w której zostały ergonomicznie rozmieszczone elementy sterownicze systemów nagłośnienia, nawigacji, wentylacji i klimatyzacji oraz inne przyciski.

Konsola przechodzi płynnie w tunel biegnący pomiędzy przednimi fotelami i ciągnący się aż do tylnych siedzeń, gdzie kończy się schowkiem (lub opcjonalnie popielniczką). W wersji Elegance jest to duży, chłodzony schowek (tzw. Jumbo-Box) z nastawnymi dyszami nawiewu powietrza na tylne siedzenia. Pokrywa schowka może jednocześnie służyć jako podłokietnik. Nowa, bardzo atrakcyjna, czteroramienna kierownica została starannie zaprojektowana zgodnie z wymogami ergonomii.

Zarówno kierownica, jak i uchwyt dźwigni zmiany biegów są przyjemne w dotyku i podkreślają koncepcję stylistyczną wnętrza. Na dobrze rozplanowanej tablicy przyrządów dominują dwa duże, okrągłe wskaźniki zegarowe (obrotomierz i prędkościomierz). Przyrządy i elementy sterownicze posiadają charakterystyczne, zielone podświetlenie, które nie męczy ani nie odwraca uwagi kierowcy nawet podczas długiej, nocnej podróży.

Podsufitka przedzielona jest wzdłuż osi pojazdu tunelem, który rozpoczyna się przy przedniej szybie i biegnie pomiędzy przednimi fotelami do tylnej części kabiny, gdzie kończy się małą lampką oświetlenia wnętrza. Sprawia to wrażenie oddzielenia przestrzeni kierowcy od części przeznaczonej dla pasażera z przodu (w wersji Ambiente i wyższych). Wykonana z najwyższej jakości materiałów tapicerka drzwi posiada atrakcyjną stylistykę, a jej faktura podkreśla przyjemny charakter wnętrza. W górnej części okładziny drzwi wykonane są z miękkiego tworzywa otrzymywanego techniką natryskiwania skóry (PU).

Komfortowy charakter wnętrza dodatkowo podkreślają detale, takie jak chromowane wewnętrzne klamki drzwi pokryte od spodu przyjemną w dotyku, miękką wykładziną silikonową (od wersji Ambiente). Komfort pasażerów nowej Octavii podnoszą dodatkowo liczne schowki.

źródło: Skoda