Skoda Octavia – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Škoda Octavia poprzedniej generacji wzięła swoją nazwę z bogatej historii marki Škoda. Pierwsza Škoda Octavia została zaprezentowana publiczności w roku 1959. Była to nowa wersja produkowanej wcześniej Škody 440, zwanej także Spartak. Dwudrzwiowa, czteromiejscowa Octavia z nadwoziem typu notchback cieszyła się niezwykłą popularnością nie tylko na rynku krajowym, lecz także za granicą. Oprócz rynków europejskich samochód był z powodzeniem eksportowany do Afryki Południowej i Nowej Zelandii.

Na bazie Škody Octavia powstała wersja Combi, a także jeden z najatrakcyjniejszych produkowanych przez Škodę kabrioletów – Škoda Felicia. Škoda Octavia produkowana była do roku 1964, kiedy to została całkowicie zastąpiona przez Škodę 1000 MB. Produkcja wersji Combi była kontynuowana aż do roku 1971. Łącznie w okresie od roku 1959 do 1971 wyprodukowano 365 000 egzemplarzy Škody Octavia.

Obecnie to samochód klasy kompaktowej należący do segmentu C produkowany jest od 1996 roku. ŠKODA Octavia jest wyjątkowym samochodem w swoim segmencie i nie bez przyczyny jest najlepiej sprzedającym się modelem w Polsce. Octavia jest kwintesencją ŠKODY – sercem i ikoną marki. Ucieleśnia w najlepszym znaczeniu wszystkie dobre geny marki, jest klasą samą w sobie. Robi wrażenie bezkonkurencyjnie obszernym wnętrzem, innowacyjnym komfortem, funkcjonalnością oraz nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa, informacji i rozrywki. Samochód przekonuje stosunkiem ceny do jakości – zapewnia jakość samochodu średniej klasy w cenie auta kompaktowego.

Octavia oferowana jest jako liftback, kombi i Scout.

Skoda Octavia jest uważana za solidny samochód bazujący na podzespołach z VW, który można nabyć za atrakcyjniejszą cenę niż auta konkurencyjne. Jednostki napędowe oraz niskie koszty eksploatacyjne zadowolą najbardziej wymagających kierowców. Trzecia generacja auta posiada bardzo atrakcyjna linię nadwozia i bogate wyposażenie, w związku z czym wielu znawców motoryzacji uważa, że Skoda Octava zbliża się bardzo szybko do swojej konkurencji.

skoda octavia