Lancia

Lancia – marka samochodów osobowych włoskiej firmy, którą w 1906 roku w Turynie założył Vincenzo Lancia i Claudio Fogolin. Od 1969 roku firma należy do koncernu Fiat.

W listopadzie 1906 r. powstała firma „Lancia & Cie”. Pierwszym seryjnie produkowanym modelem samochodu Lancia była Lancia Alfa opracowana w 1907 roku. Do 1930 roku kolejne modele aut oznaczano literami greckiego alfabetu. Następnie samochody nosiły kobiece imiona.

Słynnym modelem z okresu międzywojennego była Lancia Lambda z 1922 – pierwszy samochód na świecie niezależnym zawieszeniem przednich kół i nadwoziem samonośnym.

Marka Lancia szybko zaczęła być uważana za luksusową, a jej samochody słynęły z eleganckiego kształtu nadwozia.

Rok 1951 do debiut Lanci w rajdach i wyścigach samochodowych. Najsłynniejszym modelem sportowym z pewnością jest model Delta. Kolejne jego ewolucje pozwoliły Lancii otrzymać sześć razy z rzędu (w sezonach 1987-1992) tytuł mistrza świata producentów w rajdach samochodowych.

Pod koniec 1954 Lancia zaprezentowała również pojazd przeznaczony do wyścigów Formuły 1 (Lancia D50), jednakże ze względu na kłopoty finansowe wycofano się z wyścigów po sezonie 1955 i od 1956 samochody występowały pod marką Ferrari.

Oprócz samochodów osobowych firma produkowała również modele użytkowe. Osobny oddział Lancia – „Lancia Veicoli Industriali” wyprodukował też niewielkie ilości ciężarówek, autobusów, trolejbusów i pojazdów wojskowych.