Seat

SEAT, Sociedad Espanola de Automóviles de Turismo (pl. Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych) – hiszpańska firma produkująca samochody, obecnie należąca do grupy Volkswagena.

Przedsiębiorstwo SEAT powstało w 1950 roku. Założycielami spółki to Narodowy Instytut Przemysłu (51%), korporacja sześciu banków (42%) oraz FIAT (7%).

To właśnie FIAT udzielił SEAT’owi licencji na swój pierwszy opracowany po II wojnie światowej model noszący oznaczenie 1400.

Jego produkcję pod nazwą SEAT 1400 rozpoczęto w 1953 roku w fabryce w Barcelonie.

Rok 1957 to uruchomienie produkcji drugiego samochodu licencyjnego – słynnego niewielkiego modelu 600.

Przez kolejne lata SEAT rozwijał się, wprowadzał do produkcji nowe samochody, przechodził liczne modyfikacje, unowocześniał zakłady produkcyjne, zwiększając liczbę montowanych samochodów. Równolegle do modyfikacji rosły też obroty firmy.

W 1980 roku FIAT sprzedał swoje udziały Narodowemu Instytutowi Przemysłu. Dzięki temu SEAT stał się pierwszym, całkowicie hiszpańskim producentem samochodów.

W roku 1986 koncern Volkswagena zakupił 51% udziałów w spółce, przejmując nad nią kontrolę. Udziały te zostały powiększone w krótkim czasie do 79%, by w latach 90. wzrosnąć do 99,99%.

Dzisiaj samochody SEAT są jednymi z popularniejszych na polskim rynku i kojarzone są z bardziej sportowym zacięciem i temperamentem.