Lamborghini

Włoski producent samochodów słynący także z produkcji ciągników rolniczych oraz pojazdów wodnych. To właśnie ciągniki były pierwszymi produktami firmy, a ich historia sięga 1947 roku. Pierwsze samochody pojawiły się w 1963 roku. Siedziba firmy w miejscowości Santa Agata między Bolonią a Modeną. Od 1998 Lamborghini należy do Audi AG.

Powstanie firmy wynikło z dyskusji pomiędzy miłośnikiem wozów sportowych Ferruccim Lamborghinim (1916-1993) a Enzo Ferrarim.

Lamborghini, który wówczas z powodzeniem produkował wyłącznie traktory, był niezadowolony ze swego samochodu Ferrari i zaproponował Enzo Ferrari wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Ten oburzony uwagami „jakiegoś traktorzysty” zakwestionował kompetencje Lamborghiniego.

Wobec tego Lamborghini postanowił udowodnić mu kto jest lepszy i już po roku zademonstrował swój legendarny 12-cylindrowy model Lamborghini 350 GTV, wyraźnie przewyższający samochody marki Ferrari.

Pierwszym samochodem, który oficjalnie trafił do sprzedaży w 1966 roku był model Miura. To dzięki niemu firma zyskała sławę na całym świecie.

W kolejnych latach debiutowały inne modele Lamborghini, a marka zyskiwała corasz szersze grono sympatyków na całym świecie. Na szczególną uwagę zasługują takie modele jak Countach czy Diablo.

Obecnie dużą popularnością cieszy się Lamborghini Gallardo.

Należy pamiętać, że firma Lamborghini oprócz samochodów sportowych nadal produkuje przede wszystkim ciągniki rolnicze i po Fiacie jest drugim co do wielkości ich producentem we Włoszech.