Saab

Saab to firma, która została założona jako szwedzki koncern lotniczy. Po drugiej wojnie światowej na skutek braku zamówień ze strony wojska rynek lotniczy rozwijał się znacznie wolniej, dlatego władze firmy zdecydowały się na założenie przedsiębiorstwa produkującego samochody osobowe pod nazwą Saab Automobile AB.

Marka Saab kojarzona jest przede wszystkim W latach 1969-1995 Saab wspólnie z firmą Scania produkował samochody pod jednakowym znakiem firmowym.

W latach 1990-2000 połowę udziałów Saaba wykupił koncern General Motors. Od roku 2000 GM posiadał już pełne udziały szwedzkiej marki.

W 2009 roku światowy gigant zdecydował jednak o sprzedaży marki Saam holenderskiej firmie Spyker Cars NV, która w marcu 2010 wznowiła produkcję tych popularnych i solidnych samochodów. Prace zaczęto od produkcji kolejnej edycji Saaba 9-5.

Wspominając o dokonaniach Saaba poprawiających bezpieczeństwo samochodów, pamiętać należy, że to właśnie ta marka stworzyła w 1958 roku trzypunktowe pasy bezpieczeństwa w standardzie. W tym samym roku jako pierwsza montowała seryjnie zagłówki w modelu GT 750. W 1971 roku wprowadziła zderzaki pochłaniające siły zderzenia do prędkości 8 km/h. Saab także opracował w 1972 roku podgrzewane siedzenia, a w 1993 roku wprowadził siedzenia pozbawione niebezpiecznych elementów, tzw. Saab Safeseat.

W 1969 roku w samochodach przeznaczonych na rynki skandynawskie Saab opracował automatycznie włączające się światła wraz z silnikiem. Dwa lata później pojawiają się spryskiwacze i wycieraczki przednich reflektorów.

Śledząc wnikliwiej historię prezentowanej marki zauważymy, że Saab wynalazł dużo więcej ciekawych, przydatnych i stosowanych do dzisiaj w samochodach innych marek urządzeń wpływających na komfort i bezpieczeństwo podróżowania.