Saab 9-5 II – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Wśród miłośników motoryzacji, Saab 9-5 II cieszy się opinią samochodu o unikalnym charakterze i skandynawskiej jakości. Ten elegancki sedan, będący kwintesencją szwedzkiego designu, kryje pod swoją smukłą karoserią techniczne rozwiązania, które zasługują na szczegółowe omówienie. W naszym artykule przyjrzymy się dokładnie danym technicznym, wymiarom, gamie silników, a także rzeczywistemu spalaniu i pojemności bagażnika. Dodatkowo, podzielimy się z Wami opiniami użytkowników i aktualnymi cenami na rynku wtórnym, by ułatwić potencjalnym nabywcom podjęcie decyzji o zakupie.

Dane techniczne i wymiary Saab 9-5 II

Saab 9-5 II może pochwalić się imponującymi danymi technicznymi w swojej klasie. W zależności od wersji silnikowej, samochód osiąga prędkość maksymalną w zakresie od 210 do 240 km/h. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje mu od 7,9 do 9,7 sekundy, co świadczy o solidnej dynamice jazdy. Co więcej, Saab 9-5 II wyposażony jest w szereg nowoczesnych systemów, takich jak system stabilizacji toru jazdy (ESP), układ kontroli trakcji (TCS) czy system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS).

Jeśli chodzi o wymiary, Saab 9-5 II to typowy przedstawiciel klasy E. Jego długość wynosi 5008 mm, szerokość 1868 mm, a wysokość 1467 mm. Rozstaw osi to 2837 mm, co przekłada się na przestronne wnętrze i wygodę podróżowania. Przy tym, masa własna samochodu oscyluje w granicach 1700-1900 kg, a jego pojemność bagażnika to 515 litrów. To sprawia, że Saab 9-5 II jest praktycznym autem do codziennego użytku oraz podróży na dłuższe dystanse.

Rodzaje silników dostępnych w modelu Saab 9-5 II

Saab 9-5 II oferuje szeroką gamę silników, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Wśród pierwszych znajdują się jednostki o pojemności od 1,6 do 2,8 litra, generujące od 180 do 300 KM mocy. Przy czym najmocniejsza, 2,8-litrowa jednostka V6 Turbo, zasługuje na szczególną uwagę. Jest to silnik, który gwarantuje największą dynamikę jazdy i jest prawdziwym symbolem mocy Saaba.

W ofercie nie brakuje również silników wysokoprężnych, które są doskonałym kompromisem między mocą a ekonomią. Dostępne są wersje 2,0 TiD o mocy 160 KM oraz 2,0 TTiD generujące 190 KM. Wszystkie jednostki diesel są wyposażone w technologię common rail, co gwarantuje niższe spalanie i emisję CO2.

W przypadku obu typów silników, Saab 9-5 II oferuje różne opcje skrzyni biegów. W zależności od wersji silnikowej, dostępne są manualne skrzynie 6-biegowe, a także automatyczne skrzynie 6- lub 8-stopniowe. To pozwala dopasować samochód do indywidualnych preferencji kierowcy.

Warto dodać, że niezależnie od wyboru silnika i skrzyni biegów, wszystkie wersje Saab 9-5 II są wyposażone w system napędu na przednie koła. Niektóre wersje, takie jak 2,8 V6 Turbo, oferują nawet zaawansowany system napędu na wszystkie koła (AWD), co zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Spalanie i pojemność silnika w Saab 9-5 II

Spalanie Saab 9-5 II jest zależne od wybranej jednostki napędowej. W przypadku silników benzynowych spalanie w cyklu mieszanym oscyluje w granicach od 8,5 do 10,5 litra na 100 km, przy czym największy apetyt na paliwo prezentuje silnik 2,8 V6 Turbo. W przypadku silników wysokoprężnych wartości te są znacznie niższe – od 5,5 do 6,5 litra na 100 km, co jest niewątpliwie jednym z atutów tych jednostek.

Jeśli chodzi o pojemność silnika w Saab 9-5 II, mamy do wyboru jednostki benzynowe o pojemności od 1,6 do 2,8 litra oraz diesle o pojemności 2,0 litra. Najmocniejszy benzynowy silnik V6 o pojemności 2,8 litra dostarcza 300 KM mocy, natomiast najsilniejszy diesel 2,0 TTiD generuje 190 KM. Wybór odpowiedniego silnika zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i oczekiwań kierowcy.

Aktualne ceny i wartość rynkowa Saab 9-5 II

Aktualne ceny Saab 9-5 II na rynku wtórnym mogą wahać się w zależności od stanu technicznego, roku produkcji i wyposażenia pojazdu. Wartość ta zazwyczaj oscyluje w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, co czyni ten model dostępnym dla szerokiego grona nabywców ceniących sobie szwedzką markę.

Wycena konkretnego egzemplarza Saab 9-5 II jest kształtowana przez takie czynniki, jak przebieg, historia serwisowa i dostępność oryginalnych części. Rzadkie wersje, szczególnie te z silnikiem 2.8 V6 Turbo i napędem na wszystkie koła, mogą osiągać wyższą wartość rynkową.

Wartość rynkowa Saab 9-5 II pozostaje stabilna, a samochód ten jest często postrzegany jako dobrze wykonane auto z charakterem. Jego zakup bywa rozważany nie tylko jako środek transportu, ale również jako potencjalna inwestycja lub obiekt zainteresowania miłośników marki Saab.

Opinie użytkowników i ekspertów na temat Saab 9-5 II

Opinie użytkowników Saab 9-5 II często podkreślają jego wyjątkowy design i komfortowe wnętrze, które nawet po latach nie tracą na aktualności. Właściciele chwalą sobie również świetne właściwości jezdne, wynikające z dobrze skonfigurowanego zawieszenia i szwedzkiej dbałości o szczegóły.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga w Saab 9-5 II przede wszystkim oryginalność marki oraz technologiczne rozwiązania, które w momencie premiery były często innowacyjne na tle konkurencji. Silniki, zwłaszcza te turbo, zbierają pozytywne recenzje za swoją dynamikę i niezawodność.

Wśród nielicznych zastrzeżeń, jakie pojawiają się w opinii użytkowników, często wymienia się koszty utrzymania, zwłaszcza w przypadku awarii i konieczności zakupu oryginalnych części. Niemniej jednak, wielu właścicieli uważa, że charakterystyczne cechy Saaba 9-5 II w pełni rekompensują te wydatki.

Podsumowując, Saab 9-5 II zdobywa uznanie zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów, którzy szukają samochodu z duszą i własnym stylem. Niezwykłe połączenie komfortu, wydajności i skandynawskiej niezawodności sprawia, że jest to model warty uwagi.

Podsumowanie

Saab 9-5 II to pojazd, który z pewnością zasługuje na uwagę ze względu na swoje imponujące dane techniczne, przestronne wnętrze i różnorodność jednostek napędowych. Jego skandynawski design i jakość wykonania sprawiają, że nawet po latach od zakończenia produkcji, nadal cieszy się on zainteresowaniem na rynku wtórnym. Jeśli zatem cenisz sobie nie tylko wygodę i funkcjonalność, ale również unikalny styl, Saab 9-5 II może okazać się doskonałym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania wszystkich zalet, jakie oferuje ten niezwykły sedan. Zainteresowanie tym modelem może również okazać się interesującą inwestycją dla miłośników marki oraz koneserów motoryzacji.