Mercedes-Benz

Nazwa (Mercedes – hiszpańskie imię żeńskie) pochodzi od imienia Mercedes Jellinek – córki Emila Jellinka austriackiego przedsiębiorcy – generalnego przedstawiciela firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft . W 1901 roku powstawała nazwa Mercedes – marka wszystkich samochodów ze stajni Daimlera.

Jellinek był nowoczesnym człowiekiem, mocno interesował się sportem, był także wielkim entuzjastą postępu technicznego i samochodów. Od początku przekonany, że samochód zmieni świat.

Już w roku 1897 udał się do Cannstatt i zamówił tam swój pierwszy samochód marki Daimler – pojazd z napędem pasowym i dwucylindrowym silnikiem o mocy 6 KM.

Jako przedsiębiorca, Jellinek miał dobre kontakty w kręgach międzynarodowej finansjery i arystokracji. W roku 1898 zaczął sprzedawać automobile Daimlera w najwyższych sferach. W roku następnym wytwórnia Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) dostarczyła mu 10 pojazdów, a w roku 1900 było ich już 29.

Od DMG Jellinek domagał się coraz mocniejszych i szybszych samochodów. Począwszy od 1899 roku zgłaszał je również do wyścigów – przede wszystkim do wyścigu nicejskiego (zwanego „Tygodniem Nicejskim”). Startował w nich pod pseudonimem „Mercedes” – było to imię jego 10-letniej wówczas córki. Tego już wówczas bardzo znanego w kręgach automobilistów imienia nie używał początkowo jako marki samochodu, lecz wyłącznie jako nazwy zespołu bądź pseudonimu kierowcy.

Obecnie Marka produkuje samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy. W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.