Suzuki

Suzuki Motor Corporation japońskie przedsiębiorstwo produkujące samochody, motocykle oraz silniki do motorówek i wiele innych silników spalinowych różnego zastosowania. Suzuki należy do tzw. wielkiej czwórki (Suzuki, Yamaha, Honda oraz Kawasaki) największych dystrybutorów motocykli na świecie.

Początki firmy sięgają 1909 roku, kiedy to Michio Suzuki założył przedsiębiorstwo Suzuki Loom Company specjalizujące się w produkcji krosien tkackich dla japońskiego przemysłu.

Suzuki chcą uczynić swą firmę jeszcze bardziej wszechstronną poszukiwał nowych branż, w których mógłby działać. Obserwując rynek i zapotrzebowanie społeczeństwa stwierdził, że najbardziej praktyczne dla nowego przedsięwzięcia byłoby stworzenie małego samochodu, którego projekt zaczął opracowywać w 1937 roku.

W związku z wybuchem II wojny światowej, plany produkcyjne Suzuki zostały przerwane, a Suzuki wrócił do produkcji krosien.

W 1951 roku Suzuki wrócił do myśli o produkcji pojazdów. Po wojnie, w Japonii istniało wielkie zapotrzebowanie na niedrogi i pewny sposób transportu. Wiele przedsiębiorstw zaczęło sprzedawać benzynowe silniki, które można było doczepić do zwykłego roweru. Pierwszym produktem Suzuki w branży transportowej był rower z silnikiem o nazwie „Power Free”. Do roku 1954 Suzuki produkowało już 6000 motocykli miesięcznie.

Rok 1955 to debiut modelu o nazwie Suzulight rozpoczynający erę lekkich samochodów w Japonii.

Dzisiaj Suzuki jest ważnym graczem zarówno w produkcji motocykli jak i samochodów osobowych. Najsłynniejsze modele aut jak Swift czy Vitara mają szerokie grono sympatyków na całym świecie.