Suzuki Grand Vitara I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przełomowa w swojej klasie, Suzuki Grand Vitara I to ikona wszechstronności, która od lat zdobywa serca miłośników czterech kółek. Czy jesteś ciekaw, jakie tajemnice kryją się pod jej maską? Odkryj fascynujący świat danych technicznych, wymiarów, silników i opinii, które przekształcają zwykłą jazdę w niezapomnianą przygodę. Zanurzmy się razem w szczegóły, które uczyniły Grand Vitarę I wyborem dla tych, którzy cenią sobie niezawodność, dynamikę i komfort bez nadszarpnięcia budżetu.

Dane techniczne i wymiary Suzuki Grand Vitara I

Suzuki Grand Vitara I, niezawodny i wszechstronny SUV, oferuje imponujące dane techniczne, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających entuzjastów motoryzacji. Długość pojazdu wynosi 4310 mm, szerokość – 1780 mm, a wysokość – 1695 mm, co czyni go jednym z najbardziej kompaktowych SUV-ów na rynku. Dzięki temu jest wyjątkowo zwinny i idealnie nadaje się do jazdy po mieście, a jednocześnie oferuje wystarczająco dużo miejsca dla pasażerów i bagażu.

Pod względem technicznym, Suzuki Grand Vitara I nie pozostaje w tyle. Napędza go silnik o pojemności 2.0 litra, który generuje moc 140 KM, zapewniając dynamiczną i płynną jazdę. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu zaledwie 11 sekund, a maksymalna prędkość wynosi 170 km/h. Dzięki temu Vitara jest w stanie sprostać zarówno miejskim przemieszczaniom, jak i długodystansowym podróżom.

Jeśli chodzi o spalanie, Suzuki Grand Vitara I charakteryzuje się zużyciem paliwa na poziomie 8.9 l/100km w cyklu mieszanym. W mieście spalanie wynosi około 11.6 l/100km, natomiast poza miastem spada do 7.3 l/100km. To sprawia, że jest to dość ekonomiczny wybór, biorąc pod uwagę jego wielkość i moc silnika.

Na koniec, Suzuki Grand Vitara I jest wyposażony w 5-biegową skrzynię manualną lub 4-biegową skrzynię automatyczną. Dodatkowo, model ten oferuje system napędu 4×4, który zapewnia doskonałą przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni. Ważnym atutem jest także pojemność bagażnika wynosząca 398 litrów, która po złożeniu siedzeń rośnie do 1386 litrów.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

W ofercie Suzuki Grand Vitara I dostępne są silniki benzynowe oraz wysokoprężne. Pierwszym z nich jest jednostka 1.6 16V o mocy 94 KM, która jest idealna do codziennej jazdy po mieście. Dla tych, którzy szukają większej mocy, dostępny jest silnik 2.0 16V generujący 140 KM, który dobrze radzi sobie zarówno na autostradach, jak i w terenie.

Warianty diesla to jednostki 1.9 DDiS o mocy 129 KM. Ten silnik, znany z niezawodności i oszczędności, oferuje solidne osiągi przy zachowaniu rozsądnego zużycia paliwa. Na uwagę zasługuje fakt, że jednostka ta spełnia normę emisji spalin Euro 4.

Wszystkie silniki benzynowe Suzuki Grand Vitara I są dostępne zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Natomiast diesla można znaleźć jedynie z manualną skrzynią. Pozwala to na dostosowanie wyboru do indywidualnych preferencji i stylu jazdy.

Warto podkreślić, że zarówno silniki benzynowe, jak i diesla Suzuki Grand Vitara I są wyjątkowo trwałe i niezawodne. Dodatkowo, modele z silnikiem diesla są wyposażone w system common rail, który zapewnia optymalne spalanie i mniejsze emisje CO2.

Spalanie i pojemność bagażnika w Suzuki Grand Vitara I

Spalanie Suzuki Grand Vitara I zależy od wybranego silnika, ale generalnie charakteryzuje się rozsądnymi wartościami. W cyklu mieszanym, zużycie paliwa wynosi średnio 8,9 l/100km, co jest dość ekonomicznym wynikiem jak na SUV-a tej klasy. W mieście wartość ta wzrasta do około 11,6 l/100km, na otwartej drodze jednak spada do 7,3 l/100km, co czyni Grand Vitara I efektywnym wyborem na długie trasy.

Pod względem pojemności bagażnika, Suzuki Grand Vitara I również ma wiele do zaoferowania. Standardowo, bagażnik oferuje 398 litrów przestrzeni, co jest wystarczającą ilością miejsca dla codziennych potrzeb, takich jak zakupy czy niewielki bagaż. Jeśli jednak potrzebujesz więcej miejsca, po złożeniu tylnych siedzeń pojemność wzrasta do imponujących 1386 litrów, co pozwala na transport nawet dużych przedmiotów.

Dodatkowym atutem Suzuki Grand Vitara I jest możliwość dostosowania pojemności bagażnika do aktualnych potrzeb. Z łatwością można złożyć tylne siedzenia, uzyskując tym samym duże i praktyczne przestrzenie ładunkowe. Bez względu na to, czy planujesz weekendowy wyjazd, czy musisz przewieźć duże przedmioty, Grand Vitara I zapewnia elastyczność, której potrzebujesz.

Ceny nowych i używanych modeli Suzuki Grand Vitara I

Ceny Suzuki Grand Vitara I na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak rok produkcji, stan techniczny pojazdu czy wyposażenie. Używane modele można znaleźć już w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co stanowi atrakcyjną propozycję dla osób poszukujących niezawodnego SUV-a w przystępnej cenie.

Wartość nowych modeli Suzuki Grand Vitara I w momencie premiery kształtowała się na poziomie konkurencyjnym w stosunku do innych pojazdów w tej klasie. Cena wyjściowa dla nowego modelu mogła oscylować w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, co czyniło ją jedną z bardziej przystępnych opcji na rynku SUV-ów.

Ocena wartości Suzuki Grand Vitara I na rynku używanych samochodów wymaga uwzględnienia takich elementów jak przebieg, dostępność serwisowej historii pojazdu oraz ewentualne modyfikacje. Im lepiej zachowany egzemplarz, tym jego cena może być wyższa, jednak zawsze istnieje możliwość negocjacji.

Pomimo upływu lat, Suzuki Grand Vitara I wciąż cieszy się uznaniem na rynku wtórnym, dzięki czemu utrzymuje relatywnie stabilną wartość odsprzedaży. Jest to ważna informacja dla potencjalnych nabywców, którzy myślą o zakupie auta z drugiej ręki z myślą o przyszłej odsprzedaży.

Opinie użytkowników i ekspertów o Suzuki Grand Vitara I

Właściciele Suzuki Grand Vitara I często podkreślają wszechstronność i niezawodność tego modelu, co czyni go atrakcyjnym zarówno do codziennego użytku, jak i podczas wypraw terenowych. Użytkownicy doceniają również kompaktowe wymiary pojazdu, które ułatwiają manewrowanie w miejskim ruchu.

W opinii ekspertów motoryzacyjnych, Suzuki Grand Vitara I wyróżnia się solidną konstrukcją i dobrym stosunkiem jakości do ceny. Specjaliści często zwracają uwagę na zrównoważone parametry silników, które oferują przyzwoite osiągi przy zachowaniu rozsądnych kosztów eksploatacji.

Opinie na temat komfortu jazdy Suzuki Grand Vitara I są zazwyczaj pozytywne, a użytkownicy doceniają wygodę siedzeń oraz przestronność wnętrza. Wskazują również, że mimo upływu lat, model ten nadal zapewnia komfortowe warunki podróżowania, zarówno na krótkich, jak i długich dystansach.

Krytyczne opinie dotyczące Suzuki Grand Vitara I odnoszą się głównie do względnie wysokiego spalania w porównaniu z nowocześniejszymi SUV-ami. Jednakże, wielu użytkowników uważa, że jest to akceptowalny kompromis, biorąc pod uwagę trwałość i łatwość w utrzymaniu tego modelu.

Podsumowanie

Suzuki Grand Vitara I to pojazd, który z powodzeniem łączy w sobie niezawodność, funkcjonalność i ekonomiczną eksploatację, będąc przy tym przystępnym cenowo. Jeśli szukasz SUV-a, który sprawdzi się zarówno w miejskiej dżungli, jak i podczas weekendowych wypraw, Grand Vitara I może okazać się idealnym wyborem. Zapraszamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania opinii użytkowników, porównywania modeli oraz poszukiwania tego idealnego egzemplarza, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Niech każda podróż Suzuki Grand Vitara I stanie się kolejnym rozdziałem pełnym przygód, które zapamiętasz na długo.

foto: Suzuki