Citroen DS3 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zaprezentowany po raz pierwszy na Salonie we Frankfurcie, CITROËN DS3 z wdziękiem zainaugurował linię DS. Jest to linia dystynktywna, która proponując modele o silnym, indywidualnym charakterze, uzupełni główną gamę Marki. Linia, która jest symbolem kreatywności i technologii CITROËNA.


DS3 dysponuje wyjątkowo mocnymi atutami : sylwetką o zdecydowanym i urzekającym stylu, który może stać się unikatowy dzięki szerokiemu wachlarzowi proponowanych wariantów oraz dynamicznymi właściwościami jezdnymi. CITROËN DS3 emanuje nowoczesnością i z powodzeniem łączy niezawodność funkcjonowania i bezpieczeństwo jazdy z inteligentną koncepcją, stając się autem wszechstronnym i przyjemnym w użytkowaniu.


DS3 wytycza własną drogę…
Pięknie rzeźbiona sylwetka i ponętne linie DS3 budzą zachwyt. To wyjątkowy samochód, którego wyrazisty charakter znajduje wyraz w oryginalnych rozwiązaniach, takich jak „dryfujący” na bryle nadwozia dach, środkowy słupek w formie płetwy rekina, stanowiący dynamiczny akcent górnego pasa nadwozia, czy też profile boczne z diodami LED usytuowane poniżej przednich reflektorów…


Promieniujący energią CITROËN DS3 zachwyca wnętrzem, w którym elegancja i technologia przenikają się wzajemnie, i które obfituje w detale stanowiące dowód jego wysokiej jakości. Nowoczesne instrumenty pokładowe, w tym stożkowaty centralny zestaw wskaźników z 3 zegarami, przełączniki sterujące w bezpośrednim zasięgu kierowcy, nisko osadzone i otulające fotele tworzą wrażenie prawdziwego kokpitu. Chromowane elementy potęgują dynamizm,
wzbogacając go nutą wykwintności i elegancji.

– … wyróżniając się dynamicznym i prestiżowym designem:
W rzeczywistości istnieje wiele wcieleń DS3, gdyż każdy stworzyć może unikatowy egzemplarz według własnego upodobania. Dach, nadwozie, obudowy lusterek bocznych i koła to elementy zewnętrzne, które oferują szerokie możliwości zaprojektowania niepowtarzalnego DS3 w harmonii z własną osobowością. Poprzeczna listwa deski rozdzielczej, gałka dźwigni zmiany biegów i wiele innych elementów wykończenia wnętrza dostępnych jest w różnych wariantach kolorystycznych w zestawieniu ze różnorodnymi materiałami i tworzywami. Aby posunąć się o krok dalej, CITROËN proponuje 7 nowatorskich i zindywidualizowanych motywów stylistycznych, stanowiących odzwierciedlenie zróżnicowanych upodobań i stylów życia. CITROËN DS3 to przedmiot bardzo osobisty i niepowtarzalny.


– … oferując nowoczesną wizję przyjemności jazdy:

DS3 wyróżnia się także na drodze, łącząc przyjemność prowadzenia z komfortem użytkowania na co dzień. Zwinny i energiczny CITROËN DS3 pozwala kierowcy scalić się z drogą, aby pewnie i swobodnie pokonywać kolejne zakręty i serpentyny. Według Vincenta Besson, Dyrektora Produktów i Rynków Grupy PSA, « prowadzić DS3 to tak, jakby sterować kołami dosłownie koniuszkami palców ». Szybkie i pewne reakcje czynią jazdę niezwykle dynamiczną, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad pojazdem i wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Jeszcze nigdy nie osiągnięto takiego poziomu komfortu w samochodach z tego segmentu.
Dzięki wersji emitującej jedynie 99 g/km, poziom emisji CO2 modelu DS3 pozostaje w doskonałej harmonii z ambicjami względem ochrony środowiska naturalnego. Dostępnych jest 5 wydajnych i proekologicznych silników, spełniających normy emisji zanieczyszczeń Euro V:


– 2 silniki HDi FAP o mocy 110 i 90 KM
– 3 silniki benzynowe THP 150 KM, VTi 120 KM i VTi 95 KM


Szczególna uwaga poświęcona została ograniczeniu masy DS3 w oparciu o nowy schemat rozwoju, który stanowi jednocześnie gwarancję solidności auta. Model ten, produkowany we Francji w fabryce w Poissy, czerpie korzyści w zakresie ogólnej wzorcowej jakości z najnowocześniejszych technologii systemu produkcji Grupy PSA.

– … zachwycając ogromną funkcjonalnością na co dzień:
DS3 zaskakuje również swoim uniwersalnym charakterem, czego nie zdradza na pierwszy rzut oka jego sylwetka. Aby umożliwić pełne wykorzystanie jego 3,95 m długości, 1,71 m szerokości i 1,46 m wysokości, obdarzono go wyjątkowo inteligentną architekturą : deska rozdzielcza została podniesiona, aby uwolnić więcej przestrzeni na nogi z przodu, a cieńsze fotele i zarys tylnej części bryły charakterystyczny dla modeli typu kombi pozwoliły uzyskać więcej miejsca z tyłu. Ta kreatywna koncepcja umożliwiła CITROËNOWI DS3 zaproponowanie 5 wygodnych miejsc, licznych schowków (w tym zamykanego schowka z przodu o pojemności 13 l) oraz ogromnego bagażnika (285 l), którego wielkość można dostosować do aktualnych potrzeb, składając tylną kanapę dzieloną w proporcjach 2/3- 1/3.


DS3 uprzyjemnia życie, dbając o komfort zmysłów pasażerów, o czym świadczy chociażby HiFi System, emitujący dźwięk o jakości porównywalnej do domowych urządzeń audio najwyższej klasy. Do szerokiej palety funkcji DS3, CITROËN dorzuca dodatkowo usługę specjalną, CITROËN FREEDRIVE, która umożliwia klientowi skorzystanie z samochodu zastępczego podczas przeglądu technicznego jego DS3.

POZWOLIĆ CIESZYĆ SIĘ DROGĄ
Silny temperament pod kontrolą DS3 oferuje nowy, zdecydowanie nowoczesny wymiar jazdy, łącząc dynamizm z pełną kontrolą nad pojazdem. Energiczny i pewny w prowadzeniu DS3 to model wzorcowy także w zakresie komfortu. Daje maksymalną przyjemność jazdy.


Ten poziom właściwości jezdnych osiągnięto dzięki :

  • Zastosowaniu podwozia i układu jezdnego, z mostem przednim typu pseudo-McPherson i odkształcalną belką z tyłu, które zostały precyzyjnie dopracowane.
  • Parametrom sprężystości i amortyzacji dobranym w taki sposób, aby samochód perfekcyjnie « odczytywał » drogę, co zaowocowało wyraźnym ograniczeniem ruchów nadwozia i dużą stabilnością na zakrętach, przy jednoczesnym zapewnieniu pewnej i łatwej kontroli nad pojazdem.
  • Poduszkom mostu tylnego o 2 stopniach gęstości, zapewniającym znakomitą filtrację nierówności nawierzchni, przy jednoczesnym ograniczeniu bocznych przechyłów nadwozia.
  • Układowi kierowniczemu z kierownicą o małej średnicy – 363 mm – i wspomaganiu skalibrowanemu w taki sposób, aby dostarczać bardzo precyzyjnych informacji : w ten sposób kierowca będzie mógł « ustawić » koła w ściśle pożądanym kierunku, niezależnie od prędkości.
  • Udoskonaleniom na poziomie foteli i opon, które zapewniły idealną stabilność toru jazdy i dały budzące poczucie bezpieczeństwa wrażenie pełnej kontroli nad samochodem. A ponieważ dobry samochód musi być wyposażony w dobry silnik, DS3 proponuje 5 silników spełniających normę Euro V, które gwarantują płynną i elastyczną pracę oraz wysokie osiągi
  • 2 silniki HDi FAP o mocy 110 i 90 KM, montowane z 5 lub 6-przełożeniową manualną skrzynią biegów.
  • 3 silniki benzynowe, współpracujące z 5 lub 6-przełożeniową manualną skrzynią biegów : THP 150 KM, VTi 120 KM – dostępny również ze skrzynią automatyczną – i VTi 95 KM.


W zgodzie z proekologiczną polityką marki Citroën
Ponieważ przyjemność jazdy zawsze powinna iść w parze ze świadomą i odpowiedzialną postawą, CITROËNOWI DS3 w genach zaszczepiono troskę o środowisko. Poziom emisji CO2 pozostaje w doskonałej harmonii z proekologiczną polityką Marki i jej wiodącą pozycją w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego. W cyklu mieszanym, poziom emisji silników HDi FAP waha się od 115 do 99 g/km oraz od 136 do 160 g CO2 /km w przypadku silników benzynowych. Oprócz osiągów silników, ten korzystny bilans ekologiczny jest efektem pracy nad ograniczeniem masy samochodu, w czasie której projektanci wykorzystali wszystkie możliwości odciążenia auta.

 

Zadbano o to już w początkowej fazie projektu:

  • Założenia techniczne przekazane działowi stylu zalecały zastosowanie rozwiązań sprzyjających ograniczeniu masy pojazdu i bezpieczeństwu – przykładem jest wybór belki poprzecznej deski rozdzielczej o prostych liniach zamiast wygiętej.
  • To innowacyjne podejście w połączeniu ze skrupulatną pracą nad każdą częścią pozwoliło na kumulację kilogramów zaoszczędzonych na każdym etapie projektowania.
  • Ponadto permanentne stosowanie pomiarów cyfrowych i testowanie części (testy sztywności, akustyczne, wytrzymałości na zderzenia i inne) umożliwiło udoskonalenie każdego elementu składowego, nie tylko pod względem masy, ale także jakości technicznej. Dzięki ograniczeniu masy i udoskonaleniu aerodynamiki (Cx 0,31), odciążenie to gwarantuje znakomitą zwrotność i szybkie reakcje samochodu.

 

Okiełznać drogę, aby rozkoszować się przyjemnością jazdy
Nie idąc na żadne ustępstwa w zakresie bezpieczeństwa pasażerów, CITROËN DS3 proponuje wyjątkowo bezpieczny układ hamulcowy, który uzupełniają ESP, ABS, elektroniczny rozdzielacz siły hamowania EBD oraz system wspomagania nagłego hamowania BAS. Zapewniono również najwyższy poziom bezpieczeństwa biernego dzięki zastosowaniu w serii 6 poduszek powietrznych, 3-punktowych pasów bezpieczeństwa oraz mocowań Isofix na bocznych fotelach z tyłu.

Już od pierwszego poziomu wykończenia, DS3 dysponuje dodatkowymi systemami wspomagającymi prowadzenie, takimi jak regulator i ogranicznik prędkości, czy wskaźnik zmiany przełożenia, który sygnalizuje kierowcy optymalny moment do zmiany biegu w trosce o bardziej oszczędną i ekologiczną jazdę.


Ponadto, CITROËN DS3 wyposażony może być w system nawigacji MY WAY. Ten nowoczesny system audio i multimedialny obejmuje nie tylko wbudowaną nawigację w kolorze, ale także system audio CD kompatybilny z plikami MP3/WMA oraz zestaw głośnomówiący Bluetooth®.
Nieskazitelna jakość funkcjonowania Projektanci DS3 chcieli zapewnić temu modelowi nieskazitelną jakość i niezawodność funkcjonowania.


Aby to osiągnąć, DS3 jako pierwszy samochód Marki w pełni stworzony został w oparciu o nowy schemat rozwoju z pominięciem produkcji egzemplarzy prototypowych, dążący do jak najszybszego stworzenia ostatecznej postaci samochodu seryjnego – zamiast prototypu – i dostosowanych do niego narzędzi produkcyjnych. Strategia ta generuje wyraźne zyski w zakresie jakości : pozwala na znacznie wcześniejsze zaangażowanie w proces tworzenia wszystkich uczestników projektu – projektantów, dostawców, producentów – aby jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Tym sposobem, w przypadku projektu DS3, większość błędów wykryto i wyeliminowano na długo przed testami drogowymi, przeprowadzonymi na dystansie 2 milionów kilometrów.


Poza efektywnością samej fazy koncepcyjnej, CITROËN DS3 korzystał będzie z linii produkcyjnych fabryki Grupy PSA w Poissy, która spełnia wszelkie wymogi Marki w zakresie jakości produkcji. To centrum produkcyjne z certyfikatem ISO 9001 dysponuje najnowszymi narzędziami i technologiami produkcyjnymi. Ponadto, korzysta też z ogromnego doświadczenia Marki, nowego systemu produkcji Grupy PSA oraz metody Lean Manufacturing, co pozwala poprawić poziom jakości produkcji i skrócić czas dostawy do klienta.

ZACZAROWAĆ CODZIENNOŚĆ
Gdy elegancki samochód miejski zaskakuje swoją wszechstronnością…
Gabaryty zewnętrzne (3,95 m długości i 1,71 m szerokości) pozycjonują DS3 wśród najbardziej kompaktowych modeli w segmencie. Dynamiczny charakter sylwetki zapewnia wysokość wynosząca 1,46 m, a wyjątkową zwrotność gwarantuje średnica zawracania wahająca się od 10,2 m do 10,4 m, w zależności od rozmiaru kół, która czyni z niego model wzorcowy w tej kategorii. Zatem DS3 odgrywa rolę eleganckiego samochodu miejskiego. DS3 dysponuje również niespotykaną w tej kategorii przestronnością wnętrza. Ten efekt wytężonej pracy nad konstrukcją pojazdu i zagospodarowaniem wnętrza czyni z DS3 pierwszy kompaktowy model coupé o naprawdę uniwersalnym charakterze. Samochód z powodzeniem łączy dynamiczny styl, kompaktowe gabaryty, sportowe zacięcie i funkcjonalny charakter. CITROËN DS3 oferuje 5 wygodnych miejsc i, na każdym z nich, przestrzeń godną małej limuzyny, zarówno jeśli chodzi szerokość jak i długość. Kierowca szybko odnajdzie idealną pozycję jazdy dzięki kierownicy i fotelowi z regulacją w dwóch płaszczyznach. Podwyższona konstrukcja deski rozdzielczej umożliwiła uzyskanie okazałej przestrzeni na nogi dla pasażerów z przodu, natomiast zastosowanie cienkich foteli przednich uwolniło miejsce pod nimi na stopy dla podróżujących na tylnych miejscach.


Oferowane są dwa rodzaje foteli przednich: « confort » dostępny w dwóch pierwszych poziomach wykończenia i « dynamique » o lepszym trzymaniu bocznym. Ponadto, pomysłowy uchwyt pomaga pasażerom zajmującym miejsca z tyłu bezproblemowo opuścić kabinę.


Wymiary bagażnika również znacznie odbiegają od oferty konkurencji. Bagażnik o pojemności 285 l VDA jest największy w tej kategorii. A żeby uzyskać dodatkową objętość, wystarczy złożyć jednym ruchem tylną kanapę dzieloną w proporcjach 2/3-1/3. Ponadto, w kabinie dostępne są liczne schowki : zamykany schowek z przodu o pojemności 13 l – największy w tej kategorii, schowki w fasadzie i konsoli centralnej. DS3 naprawdę ułatwia życie.


Intensywne wrażenie zmysłowe
Poza ciekawą stylistyką, starannym doborem materiałów i tapicerek, CITROËN DS3 dysponuje najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które pieszczą zmysły pasażerów.
Oryginalny HiFi System®, emitujący dźwięk o jakości porównywalnej do domowych urządzeń audio najwyższej klasy, zapewni niepowtarzalne wrażenia. Zestaw ten, dysponujący trzecim kanałem centralnym usytuowanym na środku deski rozdzielczej oraz wzmocnioną tubą basową w bagażniku, zapewni emisję wysokiej jakości dźwięku o zdumiewającej głębi, wiernie odtwarzając wszystkie ekstremalne tony.


Bardzo wysoki poziom wytłumienia kabiny DS3 sprzyja stworzeniu przytulnej atmosfery. O wytłumienie i absorpcję hałasów zadbano już u źródła ich emisji i w miejscu ich powstawania. Szczególną uwagę poświęcono wytłumieniu przedziału silnikowego i izolacji drzwi. W przypadku drzwi, zastosowano dodatkowe uszczelki na progach oraz zwiększono gramaturę warstw izolacyjnych (200g/m2 w porównaniu ze standardowymi 90g/m2 w tym segmencie).
Pozytywne wrażenia gwarantuje rozpylacz zapachów z eleganckim, chromowanym pokrętłem.
Ekskluzywne usługi Wraz z pojawieniem się oferty CITROËN FREEDRIVE, stworzonej specjalnie dla modelu DS3, pojęcie obsługi posprzedażnej klienta nabiera pełnego znaczenia.
To przede wszystkim gwarancja absolutnego spokoju, która obejmuje nie tylko wszystkie działania związane z odpowiednim utrzymaniem stanu technicznego samochodu, ale również usługi związane z komfortem, jak na przykład kompletne mycie samochodu.


CITROËN FREEDRIVE ma na celu zapewnienie kierowcy pełnej mobilności w każdych okolicznościach, a w przypadku unieruchomienia pojazdu, udostępnienie mu najlepiej dostosowanego środka transportu. Na czas przeglądu CITROËNA DS3, klientowi udostępniany jest samochód zastępczy.

 

 

źródło: Citroen