Lancia Delta I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Witaj w świecie włoskiej elegancji i inżynierskiej precyzji – Lancia Delta I to ikona motoryzacji, która nawet po latach wzbudza podziw swoim charakterem i osiągami. Zanurz się w szczegółach technicznych, które definiują ten model – od wymiarów, przez różnorodność silników, aż po aspekty ekonomiczne takie jak spalanie i ceny. Odkryj opinie entuzjastów i ekspertów, którzy niezmiennie od lat doceniają to, co najlepsze w Lancia Delta I. Czy jesteś gotowy poznać legendę na nowo?

Dane techniczne Lancia Delta I

Lancia Delta I to kompaktowy model, który miał swoją premierę w 1979 roku. Jest to auto, które swoją niezawodność i uniwersalność zawdzięcza m.in. doskonale skonstruowanemu układowi zawieszenia oraz szerokiemu wyborowi silników. Te elementy wpłynęły na wyjątkowe doznania z jazdy, które do dzisiaj są doceniane przez miłośników tej marki.

Pod maską Lancia Delta I można było znaleźć różne jednostki napędowe, zarówno benzynowe, jak i diesla. Szeroka gama silników zaczynała się od prostego 1,3-litra o mocy 75 KM, a kończyła na potężnym 2,0-litra Turbo o mocy 200 KM, który zapewniał niezapomniane doznania z jazdy. To właśnie ta różnorodność silników sprawiła, że każdy mógł dopasować model do swoich indywidualnych potrzeb.

Wymiary samochodu Lancia Delta I

Wymiary Lancia Delta I dodatkowo podkreślały jego kompaktowy, a jednocześnie sportowy charakter. Długość samochodu wynosiła 3,90 metra, szerokość 1,67 metra, zaś wysokość 1,37 metra. Rozstaw osi, wynoszący 2,48 metra, zapewniał odpowiednią stabilność oraz komfort jazdy, nawet przy wyższych prędkościach.

Przestronność we wnętrzu Lancia Delta I była rezultatem dobrze zaprojektowanych wymiarów. Bagażnik o pojemności 290 litrów mógł być powiększony do 1000 litrów po złożeniu tylnych siedzeń. Ta przemyślana konstrukcja pozwalała na komfortowe podróżowanie nawet dla pięciu osób z pełnym ładunkiem bagażu.

Silniki, spalanie i pojemność Lancia Delta I

Silniki Lancia Delta I są esencją inżynierskiego geniuszu twórców tego modelu. W ofercie dostępne były zarówno jednostki benzynowe, jak i Diesla, które charakteryzowały się nie tylko mocą, ale i elastycznością. Wszystkie silniki, niezależnie od wersji, zapewniały wyjątkową dynamikę jazdy i niezawodność, dzięki czemu Lancia Delta I cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na rynku samochodów używanych.

Spalanie Lancia Delta I jest kwestią, którą warto uwzględnić przy wyborze tego modelu. W zależności od jednostki napędowej, spalanie w cyklu mieszanym oscyluje między 7 a 9 litrami na 100 km. Te wartości są na tyle konkurencyjne, że nawet dzisiaj, po latach od premiery, Lancia Delta I stanowi atrakcyjną propozycję dla osób szukających samochodu z charakterem.

Nie można pominąć kwestii pojemności Lancia Delta I. Mimo swojego kompaktowego charakteru, auto oferuje przestronne wnętrze oraz bagażnik o pojemności 290 litrów, z możliwością zwiększenia do 1000 litrów po złożeniu tylnych siedzeń. Ta przemyślana konstrukcja sprawia, że nawet długodystansowe podróże są komfortowe, niezależnie od ilości bagażu.

Ceny modelu Lancia Delta I

Ocena ceny Lancia Delta I na rynku wtórnym zależy od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rok produkcji czy wyposażenie. Klasyczne modele z początku produkcji mogą osiągać wartości kolekcjonerskie, szczególnie te w dobrym stanie konserwatorskim lub po pełnej renowacji.

Cenę Lancia Delta I determinuje również, czy jest to wersja standardowa, czy może limitowana edycja sportowa, taka jak słynne Delta Integrale. Te ostatnie, ze względu na swoją sportową historię i wyjątkowe osiągi, są wysoce pożądane przez kolekcjonerów i miłośników marki, co znacząco wpływa na ich wycenę.

Na ogólny poziom ceny Lancia Delta I wpływają także bieżące trendy rynkowe i popularność marki Lancia wśród entuzjastów motoryzacji. Mimo upływu lat, Delta I wciąż cieszy się sympatią i uznaniem, co sprawia, że jej wartość na rynku samochodów używanych może być zaskakująco wysoka dla pojazdów w dobrym stanie technicznym.

Opinie o Lancia Delta I

Opinie o Lancia Delta I często wyrażają nostalgię za złotą erą rajdów samochodowych, kiedy to ten model dominował na trasach całego świata. Wielu miłośników motoryzacji podkreśla jego niezawodność i doskonałe właściwości jezdne, które sprawiają, że nawet po latach od premiery, Delta I wciąż jest ceniona na rynku samochodów używanych.

Użytkownicy Lancia Delta I często chwalą jej stylowy i ponadczasowy design, który nawet dzisiaj przyciąga wzrok na ulicach. Jednostki napędowe tego modelu, zwłaszcza wersje turbo, zdobyły uznanie za dynamiczne przyspieszenie i emocjonujące doznania z jazdy, które pozostają w pamięci na długo.

Entuzjaści motoryzacji, którzy doceniają klasyczne samochody, często wskazują, że Lancia Delta I to wzór inżynierskiej myśli technicznej. Wielokrotnie podkreślają oni jakość wykonania oraz trwałość elementów, co czyni Deltę I samochodem, który pomimo upływu lat, nadal prezentuje się dobrze na tle nowoczesnych pojazdów.

Co ciekawe, opinie na temat Lancia Delta I nie ograniczają się tylko do aspektów technicznych czy historycznych. Wiele osób zwraca uwagę na praktyczność użytkowania w codziennym ruchu, podkreślając, że przestronne wnętrze i rozsądne spalanie czynią z niej pojazd nadal funkcjonalny i ekonomiczny w utrzymaniu.

Podsumowanie

Lancia Delta I to bez wątpienia pojazd, który zasługuje na miano klasycznego i ponadczasowego. Jej niezawodność, wyjątkowe osiągi i włoski styl przemawiają do serc miłośników motoryzacji na całym świecie. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii tego wyjątkowego modelu, odkrywania opinii i doświadczeń innych użytkowników oraz, być może, do dołączenia do grona szczęśliwych posiadaczy Lancia Delta I. Niech Twoja pasja do motoryzacji prowadzi Cię przez fascynujące ścieżki włoskiego designu i inżynieryjnego majstersztyku.

foto: Lancia