


Kia Optima
Światowa premiera Optimy odbyła się na międzynarodowym salonie samochodowym w Nowym Jorku w kwietniu 2010 r., a jej europejski debiut miał miejsce na salonie samochodowym w Paryżu kilka miesięcy później. Od tego czasu model ten — sprzedawany w Korei pod nazwą „K5”, a we wszystkich innych krajach jako „Optima” — święci triumfy w sprzedaży na całym świecie.
Od wczesnych faz procesu rozwoju nowej Optimy koncern Kia zakładał, że globalny popyt na nowy model będzie bardzo duży. W rezultacie Optima jest jednym z nielicznych modeli Kia produkowanych aż w trzech miejscach na świecie: w fabryce Kia w Hwasung w Korei, w zakładzie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych oraz w zakładzie nr 1 spółki Donfeng Yueda Kia w Chinach, który dostarcza samochody na rynek chiński.
Od momentu wejścia na rynek Optima dostępna będzie dla europejskich klientów z 1,7-litrowym turbodoładowanym silnikiem Diesla — w Europie właśnie na ten silnik spodziewany jest największy popyt — a od maja 2012 r. również z 2,0-litrowym, 170-konnym silnikiem benzynowym.
Oferowana jednostka Diesla to nowa, 1,7-litrowa wersja popularnego silnika U2. Nowy silnik, wyposażony w turbosprężarkę o zmiennej geometrii (Variable Geometry Turbocharger, VGT), osiąga moc 136 KM i maksymalny moment obrotowy 325 Nm przy 2000 obr./min, pozwalając na najlepsze w swojej klasie osiągi wśród silników o takiej pojemności skokowej. Dzięki opracowaniu wielu sposobów na polepszenie sprawności silnika, w tym zainstalowaniu jednokierunkowego rozłącznego sprzęgiełka alternatora i innowacyjnego systemu zarządzania pracą akumulatora, Kia Optima umożliwia obniżenie emisji spalin — wytwarza tylko 133 g CO2 na kilometr.
170 konny, 2,0-litrowy silnik benzynowy, który dostępny będzie od wiosny 2012 to zupełnie nowa jednostka. Całkowicie aluminiowy, lekki silnik o pojemności 1999 cm³ o nazwie „Nu” będzie także oferował najlepsze w swojej klasie osiągi i konkurencyjne zużycie paliwa. Wszystkie szczegóły dotyczące silnika Nu zostaną podane do publicznej wiadomości bliżej daty wprowadzenia modelu benzynowego na rynek.