Fiat Fiorino Qubo – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Fiorino Qubo został zaprojektowany w oparciu o prostą, ale za to rewolucyjną ideę «free-space» dzięki której oferuje rekordowo przestronne wnętrze w superkompaktowych wymiarach (długość poniżej 4 metrów).


Jego wymiary zewnętrzne to 3,959m długości, 1,735m wysokości, 1,716m szerokości i średnica zawracania poniżej 10 metrów, umożliwiają łatwe manewrowanie w wąskich ulicach centrum miast.

Co więcej, Fiorino Qubo jest samochodem, który łączy w sobie cechy pojazdu wielofunkcyjnego: w warunkach miejskich prowadzi się łatwo, jak typowy city-car, a jednocześnie oferuje przestrzeń oraz komfort, porównywalny do samochodów typu mini van. Dzięki temu nie męczą nawet najdłuższe podróże. A wszystko to po niezwykle korzystnej cenie.

Qubo: «Sześcian» we włoskim stylu
Nazwa Fiorino Qubo to synteza Fiorino, samochodu znanego ze swej praktyczności. Ale dlaczego Qubo i jakie jest znaczenie tej nazwy po włosku?. Dlaczego «sześcian»? Ponieważ symbolizuje on równowagę, przestronność, prostotę, a także pewność, wytrzymałość i funkcjonalność – wartości kluczowe dla Fiorino. Poza tym litera Q symbolizuje wyróżniającą się sylwetkę samochodu oraz wypukłe linie zewnętrzne.


Przykłady? Ze swoimi standardowymi przesuwnymi drzwiami po obu stronach nadwozia, średnicą zawracania 9,95m, Fiorino Qubo jest prawdziwym ‘zwierzęciem’ miejskim. Zwinny, z wrodzoną swobodą potrafi zaparkować nawet na powierzchni wielkości koperty, a mimo to oferuje 5 pełnowymiarowych, wygodnych miejsc i bagażnik o pojemności od 329 do 2500 litrów. Tym sposobem kwadratura koła została rozwiązana!

Qubo: radosna pewność siebie i trwałość
Nonkonformistyczny i sympatyczny Fiorino Qubo dzięki swojemu designowi wyraża radość, dobry humor, trwałość i pewność siebie. Już na pierwszy rzut oka budzi sympatię. Wysoko uniesiony przód, masywny wlot powietrza, łezkowate duże reflektory przednie, solidne obramowanie szyb bocznych. Słowem wszystko w wyglądzie Qubo wyraża radość i trwałość.

Qubo, codziennie w dobrym humorze
Solidny, pewny, sympatyczny i praktyczny – takie komentarze nasuwają się same na widok Fiorino Qubo, samochodu zaprojektowanego zgodnie z ideą «free space». Poza tą naturalną sympatią Qubo oferuje konkretne rozwiązania jako samochód rodzinny, jak i samochód dla młodych ludzi – idealny towarzysz spędzenia wolnego czasu z przyjaciółmi. Jednocześnie jest ekologiczny i oszczędny w użytkowaniu.

Wymieńmy kilka rozwiązań, które oferuje Qubo: przestronne wnętrze w superkompaktowych wymiarach dla 5 osób (3,959 m długości, 1,716 m szerokośći i 1,735 m wysokośći), zapewniające bezpieczeństwo masywne zderzaki, duże lusterka wsteczne dla ułatwienia manewrowania, duże powierzchnie szyb umożliwiające widoczność 360°, dwoje drzwi tylnych przesuwnych zapewniających maksymalny dostęp do wnętrza nawet pomiędzy bardzo ciasno zaparkowanymi samochodami, tylna kanapa dzielona 40/60, składana i wyjmowana, wielki bagażnik o pojemności 329 dm3 (650 dm3 do wysokości dachu), a po złożeniu i wyjęciu tylnych siedzeń aż 2500 dm3, opuszczana półka nad przestrzenią bagażową. To oczywiste, że Fiat Fiorino Qubo posiada wrodzoną funkcjonalność.

Zwinny jak Qubo
Wyróżnia się zwrotnością i niewielkimi rozmiarami zewnętrznymi – pokona każdy rodzaj miejskiej dżungli. Dzięki swojemu poważnemu atutowi: 9,95m średnicy skrętu zawróci w każdej ciasnej uliczce prawie w miejscu. Jeśli mimo to będzie zbyt wąsko, czujniki parkowania ostrzegą o zbliżaniu się do przeszkody podczas cofania.


Zmieści się w niewielkiej luce między samochodami, a dostęp do wnętrza i tak pozostanie łatwy, dzięki standardowym przesuwnym drzwiom znajdującym się po obu stronach Qubo.

Gościnność wnętrza
Wchodzącego po raz pierwszy do wnętrza Qubo spotyka prawdziwa niespodzianka. Pomimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych, w środku wygodnie podróżuje 5 osób.

Wskaźniki na desce rozdzielczej są czytelne i wyraźne. Wszystkie przełączniki znajdują się w zasięgu ręki, a system audio i Blue&Me może być obsługiwany przyciskami znajdującymi się na kole kierownicy, bez konieczności odrywania od niej rąk. Kierowca może zająć optymalną pozycję dzięki kierownicy regulowanej w obu płaszczyznach.

W wyposażeniu podstawowym Qubo Fresh znajdują się 4 poduszki powietrzne (kierowcy, pasażera i boczne przednie), czteroczujnikowy ABS z systemem EBD (elektronicznym rozdzielaczem siły hamowania), szyby przednie sterowane elektrycznie, centralny zameksterowany pilotem, wspomaganie kierownicy, boczne tylne drzwi przesuwne po obu stronach samochodu.

Dodatkowo wersja Active wyposażona jest w fotel kierowcy z regulacją wysokości oraz części lędźwiowej, a także podłokietnik przedni. W Fiorino Qubo w wersji Dynamic można poczuć się już naprawdę luksusowo. Pozwoli na to klimatyzacja z filtrem przeciwpyłkowym, radioodtwarzacz CD z mp3, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, dzielona tylna kanapa.

Z natury bardzo bogato wyposażony Fiorino Qubo proponuje także duży wybór nowoczesnych opcji zaawansowanych technologicznie, jak zrobotyzowana skrzynia biegów Dualogic dla silnika 1.3 16v Multijet 75 KM, czy znany z innych modeli Fiata system Blue & Me™ umożliwiający bezprzewodową łączność telefoniczną za pomocą bluetooth.

System ten rozpoznaje polecenia głosowe, odczytuje głosowo wiadomości sms, a także umożliwia podłączenie urządzeń zewnętrznych poprzez port USB.Prostota, funkcjonalność i bezpieczeństwo dzięki technologii przyszłości dostępne już dziś.

Umiarkowane zużycie, niska emisja, silne punkty Qubo
Fiorino Qubo ma do dyspozycji dwa silniki.

 

Pierwszy z nich to silnik benzynowy o pojemności 1.4 l i mocy 73 KM dostępnej przy 5200 obr./min. i maksymalnym momencie obrotowym 118 Nm osiąganym już przy 2600 obr./min. Jest on zgodny z normą emisji spalin Euro4 emitując tylko 165 g/km C02. Charakteryzuje się niewielkim zużyciem paliwa : rzędu 7 l na 100 km w cyklu mieszanym i rozpędza samochód do 155 km/h. Silnik ten może zostać wyposażony w instalację LPG.

Silnik Diesela 1.3 Multijet 16v o mocy 75 KM to najmniejszy i najbardziej zaawansowany silnik Diesla z bezpośrednim wtryskiem Common Rail drugiej generacji. Osiąga maksymalny moment obrotowy 190 Nm już przy 1750 obr./min., co przekłada się na olbrzymią elastyczność jazdy oraz szybką reakcję na wciśnięcie pedału gazu. Dzięki temu bardziej przypomina jednostki benzynowe.

Pomimo takch osiągów zużycie paliwa jest minimalne – wynosi 3,8 l/100 km w cyklu pozamiejskim, 4,5l/100km w cyklu mieszanym i tylko 5,7l/100 km w mieście. Oznacza to, że samochód bez problemu przejedzie 1000 km na jednym zbiorniku paliwa. Silnik 1.3  Multijet 16v jest ponadto ekologiczny. Spełnia limity emisji normy Euro 4, a zawartość CO2 w spalinach wynosi zaledwie 119 g/km.

Gwarancją niskiego zużycia paliwa jest też współczynnik oporu powietrza CX o wartości 0,31.

Oba silniki gwarantują wysoką niezawodność i niewielkie koszty utrzymania, co potwierdza okres między przeglądami wydłużony do 30 000 km lub 2 lat.

Qubo, zaawansowany technologicznie
W Fiorino Qubo zastosowano najnowocześniejsze technologie.Silnik 1.3 Multijet 16v dostępny jest z automatyczną skrzynią biegów Dualogic zapewniającą maksymalny komfort jazdy w warunkach miejskich. Za pomocą elektrohydraulicznego wspomagania skrzynia Dualogic automatyzuje pracę sprzęgła oraz dźwigni zmiany biegów.

Do wyboru są dwa tryby funkcjonowania: półautomatyczny i automatyczny. Pierwszy najbardziej przypomina funkcjonowanie manualne i pozwala na włączanie biegów za pomocą joysticka umieszczonego w desce rozdzielczej. Ponieważ nie ma pedału sprzęgła, przełączanie następuje tylko poprzez przesunięcie dźwigni: do przodu (w stronę symbolu „+”), by przejść na wyższy bieg, do tyłu (w stronę symbolu „–”), aby zredukować bieg.

Drugi tryb (automatyczny) umożliwia zmianę biegu w momencie maksymalnej sprawności silnika, a zatem wykorzystanie całej mocy oraz momentu obrotowego silnika 1.3 Multijet 16v. W tym trybie system rozpoznaje ponadto nachylenie drogi i ustawia punkt zmiany biegu w taki sposób, by uzyskać zawsze optymalny kompromis między potrzebami kierowcy, warunkami terenowymi oraz sytuacją pojazdu (prędkość i obroty silnika).

Dualogic posiada także inną zaletę w stosunku do manualnych i tradycyjnych automatycznych skrzyń biegów: może „odczytywać” żądania kierowcy i dostosować się do jego stylu jazdy. W tym celu bada mapę pozycji pedału przyspieszenia i obroty silnika (interpretowane jako żądane osiągi).

Aby zagwarantować bezpieczeństwo i zapobiegać niepożądanym zmianom biegów, w momencie otwarcia drzwi włącza luz, gdy silnik jest jeszcze uruchomiony. Ponadto, poprzez komunikaty wizualne i akustyczne, urządzenie sygnalizuje sytuacje awaryjne lub nieprawidłowe manewry, które mogłyby uszkodzić silnik albo skrzynię biegów.

System Blue & Me™ z przyciskami sterowania na kole kierownicy, umożliwia łączność telefoniczną za pomocą bluetooth. System ten rozpoznaje polecenia głosowe, odczytuje głosowo wiadomości sms, a także umożliwia podłączenie urządzeń zewnętrznych poprzez port USB i odtwarzanie muzyki w formacie mp3.

Qubo gwarancją najwyższej jakości

Fiat Fiorino Qubo podobnie do innych nowych modeli Fiata objęty jest gwarancją na 1 000 000 km przez 3 lata.

3-letnia gwarancja do 1 000 000 km jest ofertą dla klientów indywidualnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na zasadach programu „QUBO DLA CIEBIE” i obejmuje:

  • naprawę lub wymianę uszkodzonego elementu,
  • robociznę niezbędną do wykonania naprawy lub wymiany
  • materiały niezbędne do wykonania naprawy lub wymiany


Ponadto 3 letnia gwarancja obejmuje pomoc drogową assistance na terenie całej Europy, holowanie do najbliższego autoryzowanego serwisu i alternatywnie: pokrycie kosztów powrotu do domu lub kontynuacji podróży, nocleg w hotelu, samochód zastępczy, dostarczenie naprawionego pojazdu, wysyłkę części zamiennych za granicę.

 

źródło: Fiat