BMW serii 7 E23 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odkryj legendę inżynierii motoryzacyjnej – BMW serii 7 E23, ikonę luksusu i innowacji technologicznych lat 70. i 80. Zanurz się w świecie precyzyjnych danych technicznych, które świadczą o zaawansowaniu tego modelu. Poznaj wymiary, które definiują elegancką sylwetkę, silniki o niezwykłej dynamice oraz spalanie, które stanowiło kompromis między mocą a efektywnością. Przeczytaj, dlaczego nawet dzisiaj, po latach od premiery, BMW serii 7 E23 wzbudza podziw i cieszy się uznaniem wśród koneserów motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary BMW serii 7 E23.

BMW serii 7 E23 to prawdziwe arcydzieło motoryzacji, które miało swoją premierę w 1977 roku. Pod maską mogliśmy znaleźć szeroki wybór jednostek napędowych, począwszy od sześciocylindrowych silników o pojemności 2,5 litra, aż po potężne jednostki V12 o pojemności 3,4 litra. Wszystkie silniki były wyposażone w zaawansowane, jak na tamte czasy, technologie, takie jak wtrysk paliwa, które znacząco poprawiały ich wydajność.

Jeśli chodzi o wymiary, BMW serii 7 E23 charakteryzowało się długością 4865 mm, szerokością 1800 mm oraz wysokością 1435 mm. Rozstaw osi wynosił natomiast 2780 mm, co zapewniało niezwykły komfort jazdy, nawet na długich trasach. Duża przestrzeń w kabinie i bagażniku o pojemności 460 litrów umożliwiała wygodne podróżowanie nawet dla pięciu osób.

Wymiary BMW serii 7 E23 były nie tylko praktyczne, ale również wpływały na wyjątkową prezencję tego modelu. Niska, rozciągnięta sylwetka, szerokie błotniki i wyraźnie zaznaczone linie nadwozia podkreślały sportowy charakter auta, jednocześnie będąc synonimem luksusu i elegancji.

Podsumowując, BMW serii 7 E23 to model, który zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym, stał się prawdziwym pionierem swojego czasu. Potężne silniki, przestronne wnętrze, a przede wszystkim niepowtarzalny design sprawiły, że nawet dzisiaj, po wielu latach od premiery, ten model wciąż budzi podziw i jest pożądany przez miłośników marki BMW.

Rodzaje silników dostępnych w modelu BMW serii 7 E23.

Wśród dostępnych jednostek napędowych w BMW serii 7 E23 można było znaleźć zarówno sześciocylindrowe silniki, jak i pionierskie dla tego modelu jednostki V12. Sześciocylindrowe silniki o pojemności 2,5 litra stanowiły podstawową ofertę, dostarczając solidnej mocy i efektywnego spalania. Z kolei dla tych, którzy poszukiwali większej mocy i luksusu, dostępne były potężne jednostki V12 o pojemności 3,4 litra.

Jednostki V12 były prawdziwym majstersztykiem inżynierii, oferując niezrównane osiągi i płynność jazdy. Wyposażone były w zaawansowane technologie, takie jak wtrysk paliwa, co znacząco poprawiało ich wydajność. To sprawiło, że nawet dzisiaj, BMW serii 7 E23 z silnikiem V12 jest pożądane przez entuzjastów marki.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od wyboru silnika, każda jednostka napędowa w BMW serii 7 E23 była symbolem zaawansowania technologicznego i luksusu. Bez względu na to, czy wybierzesz model z sześciocylindrowym silnikiem, czy z jednostką V12, doświadczysz prawdziwej przyjemności z jazdy, jaką oferuje ten legendarny model BMW.

Spalanie i pojemność baku w BMW serii 7 E23.

Spalanie BMW serii 7 E23 zależy od wyboru silnika. W modelach wyposażonych w sześciocylindrowe silniki o pojemności 2,5 litra średnie spalanie wynosi około 10 l/100 km. Natomiast modele z mocniejszymi jednostkami V12 o pojemności 3,4 litra charakteryzują się wyższym spalaniem, które może oscylować w granicach 15 l/100 km.

Jeśli chodzi o pojemność baku, BMW serii 7 E23 oferuje duże możliwości. Pojemność zbiornika paliwa wynosi aż 80 litrów, co umożliwia długie podróże bez konieczności częstego tankowania. W połączeniu z efektywnym spalaniem, BMW serii 7 E23 stanowi idealny wybór dla osób ceniących długodystansowe podróże w komfortowych warunkach.

Orientacyjne ceny BMW serii 7 E23 na rynku wtórnym.

Orientacyjne ceny BMW serii 7 E23 na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Kluczowe elementy wpływające na wycenę to stan techniczny, przebieg oraz historia pojazdu. Kolekcjonerskie wersje, szczególnie te z silnikami V12, mogą osiągać ceny znacznie wyższe niż standardowe egzemplarze.

Przy zakupie BMW serii 7 E23 warto zwrócić uwagę na kompletność dokumentacji oraz oryginalność elementów. Najbardziej cenione są egzemplarze zadbane, z oryginalnym lakierem i niskim przebiegiem, co odzwierciedla się w ich cenie. Rzadkie modele lub te po gruntownej renowacji mogą być wyceniane nawet w przedziale kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na rynku wtórnym cenę BMW serii 7 E23 można negocjować, biorąc pod uwagę przyszłe koszty ewentualnych napraw i konserwacji. Należy pamiętać, że utrzymanie takiego klasycznego modelu w dobrym stanie może wiązać się z wyższymi wydatkami, co potencjalnie wpływa na decyzje kupujących i ostateczną cenę auta.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 7 E23.

BMW serii 7 E23 jest często wysoko oceniane przez użytkowników za ponadczasowy design i wyjątkowe połączenie luksusu z osiągami. Wiele opinii podkreśla komfort jazdy i jakość wykonania, która nawet po latach nie traci na wartości. Entuzjaści motoryzacji doceniają ten model za niezawodność i klasę, jaką wprowadza do segmentu premium.

Ekspertów branży motoryzacyjnej niezmiennie zachwyca innowacyjność, jaką BMW serii 7 E23 wprowadziło w czasach swojej premiery. Zastosowanie zaawansowanych technologii w tych pojazdach, w tym wtrysku paliwa i zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, zyskało uznanie jako przełomowe i wyznaczające nowe standardy wśród luksusowych limuzyn.

Użytkownicy i kolekcjonerzy często wypowiadają się o BMW serii 7 E23 z sentymentem, wskazując na jego unikatowy charakter. Wielu z nich ceni sobie ten model za jego indywidualność i to, że nawet po dekadach od debiutu, nadal prezentuje się efektownie i elegancko na drodze, przyciągając uwagę przechodniów.

Oprócz pozytywnych opinii, niektóre głosy zwracają uwagę na wyższe koszty utrzymania, które są charakterystyczne dla klasycznych samochodów. Jednak nawet pomimo tego, wielu właścicieli uznaje, że doświadczenie prowadzenia i prestiż posiadania BMW serii 7 E23 w pełni rekompensują te wydatki, co świadczy o niegasnącym zainteresowaniu tym modelem.

Podsumowanie

BMW serii 7 E23 to bez wątpienia kamień milowy w historii motoryzacji, który do dziś zachwyca swoją technologią i ponadczasowym designem. Każdy miłośnik samochodów powinien bliżej poznać ten model, by docenić jego wpływ na rozwój luksusowych limuzyn. Jeśli pasjonują Cię klasyczne auta pełne charakteru, BMW serii 7 E23 dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń i może stać się Twoim osobistym symbolem motoryzacyjnej elegancji. Zachęcamy do dalszego eksplorowania świata BMW, aby odkryć więcej fascynujących historii i innowacji, które ta marka wniosła do świata czterech kółek.

foto: BMW