Opel Frontera A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przełom lat 80. i 90. przyniósł na rynek motoryzacyjny prawdziwą perłę wśród SUV-ów – Opel Frontera A. To auto, które z powodzeniem łączyło w sobie wytrzymałość terenówki z komfortem użytkowania na co dzień. Zapraszamy do zgłębienia fascynującego świata danych technicznych, wymiarów, silników i spalania, które składają się na legendę tego modelu. Czy opinie użytkowników i ceny na rynku wtórnym potwierdzają status kultowego Opla? Zanurzmy się w szczegóły, które definiują Opel Frontera A.

Dane techniczne i wymiary Opel Frontera A

Opel Frontera A cieszył się ogromnym uznaniem nie tylko ze względu na swoje wszechstronne możliwości, ale również imponujące dane techniczne. Silnik benzynowy o pojemności 2.0 litra generował moc aż do 115 KM, zapewniając dynamiczną jazdę zarówno na trasie, jak i w terenie. Z kolei silnik wysokoprężny o pojemności 2.3 litra dostarczał moc do 100 KM, oferując jednocześnie doskonałą ekonomię paliwa.

Jeżeli chodzi o wymiary Opel Frontera A, auto oferowało 4522 mm długości, 1762 mm szerokości oraz 1694 mm wysokości, zapewniając tym samym komfortowe warunki dla pasażerów na wszystkich miejscach. Mimo swojej dużej budowy, Frontera A zaskakiwała niewielkim promieniem skrętu wynoszącym jedynie 5,1 m, co czyniło go niezwykle zwrotnym nawet w ciasnych miejskich warunkach.

Rodzaje silników i ich specyfikacje

Opel Frontera A oferował swoim użytkownikom kilka typów silników, dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. Silnik benzynowy 2.0, jak wcześniej wspomniano, generował moc do 115 KM. Był to wysoce wydajny silnik, zapewniający dynamiczną jazdę zarówno na drogach asfaltowych, jak i w trudniejszym terenie.

Oprócz tego, w ofercie znalazł się silnik wysokoprężny 2.3, dostarczający moc do 100 KM. To rozwiązanie było idealne dla osób ceniących sobie ekonomiczność i wydajność. Mimo niższej mocy, silnik ten zaskakiwał bardzo dobrym momentem obrotowym, co przekładało się na doskonałe osiągi, zwłaszcza w trudnych warunkach terenowych.

Warto również wspomnieć o silniku benzynowym 2.4, generującym moc 125 KM. Ten silnik był dostępny w niektórych wersjach Opla Frontera A i stanowił ciekawą alternatywę dla osób szukających większej mocy i lepszych osiągów. Zapewniał on nieco lepsze przyspieszenie i wyższą prędkość maksymalną.

Na koniec, Opel Frontera A oferował również silnik wysokoprężny 2.8, charakteryzujący się mocą 113 KM. Ten silnik był wyjątkowo efektywny pod względem zużycia paliwa, co czyniło go doskonałym wyborem dla osób, które często podróżują na długie dystanse. Jego moc i moment obrotowy zapewniały doskonałe osiągi, zarówno na drodze, jak i poza nią.

Spalanie i pojemność bagażnika w modelu Frontera A

Jeśli chodzi o spalanie Opel Frontera A, warto zauważyć, że był to model oferujący dość rozsądną efektywność paliwową, biorąc pod uwagę jego wielkość i możliwości. Średnie spalanie dla silnika benzynowego 2.0 wynosiło około 10,2 l/100km w cyklu mieszanym. Z kolei silnik wysokoprężny 2.3 oferował lepszą ekonomię paliwa, ze średnim spalaniem na poziomie 8,5 l/100km w tym samym cyklu.

Silnik benzynowy 2.4, mimo większej mocy, nie generował znacznie wyższego spalania – średnio około 10,7 l/100km. Silnik wysokoprężny 2.8, zapewniał natomiast doskonałą efektywność zużycia paliwa – około 7,9 l/100km, co czyniło go atrakcyjnym wyborem dla osób często podróżujących na długie dystanse.

Przechodząc do tematu pojemności bagażnika w modelu Frontera A, auto to oferowało dość obszerny bagażnik na tle innych pojazdów tej klasy. Standardowa pojemność bagażnika wynosiła 420 litrów. Jednak, po złożeniu tylnych siedzeń, pojemność bagażnika wzrastała do imponujących 1780 litrów, co sprawiało, że Frontera A była idealnym wyborem dla osób potrzebujących dużo przestrzeni do przewozu.

Opel Frontera A był więc samochodem, który łączył w sobie dynamiczną moc z efektywnością paliwową i dużą pojemnością bagażnika. Te cechy sprawiały, że był to samochód niezwykle praktyczny, zarówno na co dzień, jak i podczas dłuższych podróży.

Aktualne ceny i wartość rynkowa Opel Frontera A

Aktualne ceny Opel Frontera A mogą zaskoczyć miłośników klasycznych SUV-ów. Na rynku wtórnym ceny tego modelu zależą przede wszystkim od stanu technicznego, rocznika i przebiegu pojazdu. Egzemplarze w dobrej kondycji z niskim przebiegiem mogą osiągać ceny w okolicach kilkunastu tysięcy złotych, co czyni je atrakcyjnym wyborem w segmencie używanych pojazdów terenowych.

Wartość rynkowa Opel Frontera A jest również uzależniona od wersji wyposażeniowej i historii serwisowej. Szczególnie poszukiwane przez kolekcjonerów i entuzjastów są modele zadbane, z kompletem dokumentacji i udokumentowaną historią. W takim przypadku, wartość może być wyższa, a samochód zyskuje na unikalności na tle innych ofert.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Frontera A

Użytkownicy Opel Frontera A często podkreślają jego niezawodność i solidność, co jest szczególnie cenione wśród miłośników samochodów terenowych. Właściciele chwalą również praktyczność i uniwersalność tego modelu, potwierdzając, że Frontera A doskonale sprawdza się zarówno w codziennych dojazdach, jak i podczas weekendowych wypraw poza utarte szlaki.

W opinii wielu entuzjastów motoryzacji, Opel Frontera A wyróżnia się na tle konkurencji swoją ponadczasową stylistyką. Jest to aspekt, który przyciąga uwagę nawet po latach od zakończenia produkcji, a charakterystyczny design nadwozia jest nadal postrzegany jako atrakcyjny i wyrazisty.

Eksperci rynku motoryzacyjnego zauważyli również doskonałą trakcję Opla Frontery A, dzięki czemu pojazd ten zyskał miano pewnego i stabilnego partnera w każdych warunkach drogowych. Zwracają oni uwagę na dobrze skonfigurowany układ napędowy, który zapewnia odpowiednie przekazywanie mocy na koła, co jest istotne w terenie.

Z drugiej strony, pojawiają się również krytyczne głosy dotyczące spalania w modelu Frontera A, które dla niektórych użytkowników okazuje się być wyższe niż oczekiwane. Jest to jednak często kwestia kompromisu między możliwościami terenowymi a ekonomicznością, co w przypadku SUV-ów z lat 90. jest zupełnie normalnym zjawiskiem.

Podsumowanie

Opel Frontera A to pojazd, który z powodzeniem łączy w sobie dynamikę, ekonomię i praktyczność, a jego legenda wciąż żyje na rynku wtórnym. Wartościowe dla miłośników SUV-ów będą zarówno jego sprawdzone parametry techniczne, jak i opinie użytkowników, które potwierdzają niezawodność i wszechstronność tego modelu. Jeśli rozważasz zakup używanego SUV-a lub po prostu interesujesz się motoryzacją, Opel Frontera A z pewnością jest wartym uwagi rozdziałem w historii samochodów terenowych. Zachęcamy do dalszych poszukiwań i odkrywania wszystkich zalet, jakie ten model ma do zaoferowania, a także do śledzenia aktualnych ofert, które mogą okazać się atrakcyjną inwestycją.