Audi Q3 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Jego stylistyka jest typowa dla marki – jedyna w swoim rodzaju linia coupé tego SUVa podkreśla sportowy charakter. Charakterystyczne oświetlenie i płasko nachylona tylna szyba wpływa na sportową stylistykę modelu Audi Q3.

Dzięki konsekwentnej lekkiej konstrukcji Audi Q3 w podstawowej wersji waży prawie 1500 kilogramów. Maska oraz tylna pokrywa obejmująca światła są wykonane z aluminium. Do usztywnienia i zabezpieczenia kabiny pasażerskiej użyto stali o bardzo wysokiej wytrzymałości. Niski współczynnik oporu powietrza wynoszący 0,32 wpływa na znaczne obniżenie poziomu zużycia paliwa.

Wnętrze auta jest ergonomiczne, dobrze wykończone i bardzo przestronne. Klienci mają również wiele możliwości aby w wyglądzie zewnętrznym wyrazić swój własny styl – Audi oferuje różne materiały oraz opcje kolorystyczne do wyboru. Bagażnik ma pojemność 460-1365 litrów, jest idealny dla osób aktywnie spędzających wolny czas.


Na życzenie można wzbogacić wyposażenie standardowe o opcje pochodzące bezpośrednio z klasy samochodów luksusowych. Należą do nich na przykład reflektory ksenonowe plus z technologią adaptive light, które doskonale doświetlają drogę na zakrętach i ulepszony asystent parkowania, ostrzegający kierowcę także przed bocznymi przeszkodami.

Audi ma bogatą ofertę Infotainment – system nawigacji z twardym dyskiem, MMI Navigation plus oraz Bose Surround Sound System z efektownie podświetlonym głośnikiem niskotonowym z przodu, telefon samochodowy z Bluetooth i hotspotem Wi-Fi, dzięki któremu Q3 potrafi łączyć się w pełni z Internetem.

Dla kompaktowego SUVa klasy premium Audi będzie oferowało trzy silniki czterocylindrowe – jeden TDI i dwa TFSI. Wszystkie jednostki napędowe posiadają bezpośredni wtrysk paliwa, turbodoładowanie, system rekuperacji oraz system start-stop. Zapewniają one moc od 103 kW (140 KM) do 155 kW (211 KM) i są nie tylko dynamiczne ale również wydajne. Nieco później model Q3 dostępny będzie z silnikiem 2.0 TDI o mocy 103 kW (140 KM) i napędem na przednie koła. Zużycie paliwa w tej wersji wynosi mniej niż 5,2 litra na 100 km.

Najmocniejsza wersja jednostki benzynowej i wysokoprężnej współpracuje z napędem na wszystkie koła – quattro i 7-stopniową przekładnią S-tronic umożliwiającą błyskawiczną zmianę biegów. W przekładni S-tronic zastosowano innowacyjne rozwiązanie: jeżeli kierowca wybierze tryb „efficiency” podczas fazy wybiegu podwójne sprzęgło jest rozłączone i pozwala Q3 toczyć się swobodnie. Również w ten sposób zmniejszone zostaje zużycie paliwa.

Dzięki Audi drive select kierowca może korzystając z czterech trybów pracy dopasować działanie poszczególnych systemów do indywidualnego stylu jazdy i wpływać m.in. na system zarządzania silnikiem i opcjonalną regulację tłumienia amortyzatorów. Zawieszenie Q3 z czterowahaczową osią tylną, elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego i wydajny układ hamulcowy zostały odpowiednio dopracowane.

Wprowadzony przez Audi model Q3 to SUV klasy Premium w kompaktowym rozmiarach. Jest sportowy, wydajny, wszechstronny i modny – typ, który czuje się dobrze zarówno na ulicach miast jak i poza nimi. Z lekką karoserią, silnym i wydajnym napędem, dynamicznym zawieszeniem i wysoko rozwiniętymi systemami wspomagania oraz multimediami Q3 prezentuje możliwości Audi we wszystkich dziedzinach techniki. Wiele rozwiązań pochodzi bezpośrednio z klasy samochodów luksusowych.

Stylistyka i nadwozie
Audi Q3 to samochód o najbardziej sportowej i nowoczesnej stylistyce w swoim segmencie. Charakterystyczne przetłoczenia na masce silnika są kontynuacją dominującej z przodu osłony chłodnicy ze skośnymi górnymi narożnikami. Reflektory w kształcie klina będą dostępne na życzenie w technologii Xenon plus wraz ze światłami do jazdy dziennej w technologii LED. Duże wloty powietrza podkreślają potencjał silnika.

Również z boku samochód ma typowe dla Audi cechy. Powierzchnię poniżej szyb dzieli charakterystyczna linia tornado. Przetłoczenia w okolicach progów bocznych dają dodatkowe dynamiczne akcenty. Wyraźnie zaznaczone nadkola dodają muskularności sylwetce. 2/3 powierzchni karoserii wykonane jest z blachy, natomiast reszta ze szkła. Linia dachu szybko opada, a słupki D są płasko ustawione jak w coupe.

Pomimo stylizacji coupe Audi Q3 jest wyraźnie rozpoznawalne jako członek rodziny samochodów serii Q. Pokrywę bagażnika podobnie umocowano jak u starszych braci Q5 i Q7. O oświetlenie dbają z przodu reflektory xenon Plus, a z tyłu światła LED. Układ wydechowy jest zakończony podwójną rurą wydechową. Audi Q3 ma 4,39 m długości, 1,83 m szerokości i 1,60 m wysokości, wliczając relingi dachowe. Jego współczynnik oporu powietrza to 0,32 i stanowi wzorzec w segmencie, osłonięte podwozie gwarantuje optymalny przepływ powietrza pod pojazdem.

Nowy kompaktowy SUV dostępny jest w dwunastu kolorach, dodatkowo do wyboru jest 5 możliwości indywidualizacji kolorystyki nadwozia.

Nadwozie kompaktowego SUVa jest sztywne, bezpieczne w przypadku zderzenia i ciche wewnątrz. Kabinę pasażerską wykonano z blach typu „tailored blanks”, któryś grubość została dostosowana do miejsca wykorzystania oraz stali o wyjątkowo wysokiej wytrzymałości. Tak zbudowana karoseria wpływa na zmniejszenie masy samochodu. Pokrywa silnika i pokrywa tylna w Audi Q3 są wykonane z aluminium. W wersji z napędem na przednie koła masa nowego Audi to 1.500 kilogramów.

Wnętrze
Przestronne wnętrze Audi Q3 odzwierciedla zewnętrzną stylistykę samochodu. Elementem decydującym o charakterze wnętrza jest pozioma linia, zwana „wrap-around”, otaczająca kierowcę oraz pasażera – znana z dużych modeli Audi. Poziomy podział tablicy rozdzielczej podkreśla jej szerokość.
Opcjonalny, kolorowy wyświetlacz wielkości do 7-cali mieszczący się na tablicy rozdzielczej jest nowością w serii Q.

Dla Audi wysoka jakość wykonania oraz staranność przy doborze kolorów i materiałów jest zawsze jednym z priorytetów. Do wyboru będzie 5 wersji kolorystycznych wnętrza: czarna, szara, beżowa oraz dwa odcienie brązu. Siedzenia można obszyć jednym z trzech rodzajów tkanin lub jednym z trzech gatunków skóry. Dostępne będą 4 warianty dekoracyjne, w tym między innymi z drewna modrzewiowego z wyczuwalną strukturą lub ze szczotkowanego aluminium. Sportowy pakiet S line oferuje dodatkowe elementy ozdobne wypełniając wnętrze kolorem czarnym.
Obsługa modelu Q3 – jak wszystkich samochodów Audi – jest logiczna i intuicyjna. Przyrządy pokładowe już na pierwszy rzut oka są czytelne, a fotele zapewniają odpowiednie trzymanie. Radio Chorus z wejściem AUX oraz klimatyzacja należą do wyposażenia standardowego, podobnie jak systemy bezpieczeństwa chroniące pasażerów przed skutkami przyspieszenia ujemnego.

CZYTAJ DALEJ  Mazda RX-7 I - dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Wiele nowoczesnych elementów wyposażenia dodatkowego potwierdza wysoki technologiczny standard Q3. Wśród nich jest komputer pokładowy z programem „efficiency”, pakiet oświetlenia wykorzystujący diody, szklany dach panoramiczny, pakiet schowków, fotele z elektryczną regulacją i ogrzewaniem, kluczyk komfortowy z możliwością wygodnego dostępu do pojazdu i uruchamianiem silnika za pomocą przycisku, dwustrefowa klimatyzacja automatyczna, przyciemniana szyba tylna i trójramienna skórzana kierownica w nowej wersji charakterystycznej dla serii Q. Reflektory ksenonowe plus z funkcją adaptive light wraz z asystentem świateł drogowych oświetlają precyzyjnie drogę w ciemności.

W bagażniku Audi Q3 zmieści się sprzęt rekreacyjny i sportowy. Jego pojemność to 460 litrów, składając tylne siedzenia można ją zwiększyć do 1365 litrów. Belki dachowe należą do wyposażenia standardowego. Inne udogodnienia, takie jak system zabezpieczeń bagażu, przedni fotel pasażera ze składanym oparciem, składana mata w bagażniku, dodatkowa osłona krawędzi bagażnika ze stali szlachetnej, otwór w oparciu tylnej kanapy i torba narciarska sprawiają, że życie z kompaktowym SUVem jest jeszcze bardziej przyjemne. Audi Q3 może ciągnąć przyczepę o masie do 2,0 ton.

Napęd
Na początku Audi Q3 wejdzie na rynek z trzema jednostkami napędowymi – dwoma silnikami benzynowymi i jednym silnikiem TDI. Kolejna jednostka wysokoprężna zostanie wprowadzona trochę później. Wszystkie silniki są czterocylindrowe, a ich pojemność wynosi 2 litry. Gwarantują wysoką wydajność oraz moment obrotowy od 280 do 380 Nm. Wszystkie jednostki są dynamiczne i oszczędne dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań: bezpośredniemu wtryskowi paliwa, turbodoładowaniu, systemowi start-stop oraz systemowi rekuperacji.

Silniki 2.0 TFSI dysponują mocą 125 kW (170 KM) i 155 kW (211 KM). W mocniejszej wersji Audi Q3 będzie przyspieszało od zera do 100 km / h w 6,9 sekundy i osiągnie prędkość maksymalną 230 km/h. Silnik 2.0 TDI dysponuje mocą 130 kW (177 KM), a nieco później pojawi się jednostka o mocy 103 kW (140 KM). We współpracy z napędem na przednie koła motor 140 KM będzie zużywać średnio mniej niż 5,2 litra paliwa na 100 km.

Obie jednostki TFSI i najmocniejszy TDI współpracują z napędem na wszystkie koła – quattro.

Q3 z silnikiem 2.0 TDI o mocy 103 kW (140 KM) i napędem na przednie koła oraz jednostka 2.0 TFSI quattro o mocy 125 kW (170 KM) wyposażone są w manualną skrzynię 6-biegową. Natomiast silniki TDI o mocy 130 kW (177 KM) i TFSI o mocy155 kW (211 KM) współpracują z napędem quattro i dynamiczną 7-biegową przekładnią S tronic, obsługiwaną na życzenie za pomocą dźwigienek przy kierownicy. Jeżeli kierowca wybierze w systemie Audi drive select tryb „efficiency” podczas fazy wybiegu podwójne sprzęgło jest rozłączone i pozwala Q3 toczyć się swobodnie, co zmniejsza jeszcze zużycie paliwa.

Podwozie
Podwozie Audi Q3 działa w sposób zrównoważony i harmonijny. Czterowahaczowa oś tylna przejmuje siły wzdłużne i poprzeczne. Elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego pracuje dokładnie i bardzo wydajnie, hamulec postojowy również elektromechaniczny zwiększa komfort.

Q3 ze wszystkimi jednostkami napędowymi dostępne jest na życzenie z systemem dynamiki jazdy Audi drive select, który działa na przyspieszenie i układ kierowniczy. Jeżeli auto jest dodatkowo wyposażone w przekładnię S tronic, światła adaptive light oraz w adaptive cruise control, to również na ich działanie system Audi drive select będzie miał wpływ. Kierowca może swobodnie przełączać między trybami comfort, auto, dynamic, oraz efficiency. Tryb efficiency steruje również pracą klimatyzacji i tempomatu.

CZYTAJ DALEJ  Mitsubishi L400 - dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Audi Q3 zejdzie z taśmy produkcyjnej z 16-calowymi obręczami kół ze stopu metali lekkich oraz oponami w rozmiarze 215/65, najmocniejsze wersje silnikowe występują z 17-calowymi obręczami. Na życzenie można zamówić koła o średnicy od 17 do 19 cali, niektóre z nich pochodzą z quattro GmbH.
Wszystkie opony charakteryzują się niskim oporem toczenia, hamulce – wentylowane z przodu – są silne i stabilne. Dzięki 17-centrymetrowemu prześwitowi jazda po bardziej zróżnicowanym terenie jest również możliwa.

W Audi Q3 z systemem stabilizacji toru jazdy ESP zintegrowana jest elektroniczna blokada poprzeczna, która reguluje rozkład momentu obrotowego na koła przez ledwo wyczuwalne hamowanie. Na życzenie dostępny będzie w przyszłości asystent ruszania i asystent podjazdu.

Audi connect
Audi przygotowało dla Q3 cały komplet technologii infotainment. Pakiet connectivity obejmuje na przykład Audi Music Interface z możliwością podłączenia przenośnego odtwarza oraz nawigacji, która może być aktywowana od razu lub na życzenie w późniejszym terminie.

Wiele innych rozwiązań pochodzi bezpośrednio z klasy samochodów luksusowych. Bose Surround Sound dysponuje 14 głośnikami, przednie głośniki niskotonowe są efektownie podświetlone w ciemności. Wersją high-end jest nawigacja MMI plus z twardym dyskiem i 7-calowym, kolorowym ekranem o wysokiej rozdzielczości i grafice 3D.

W przyszłości MMI Navigation plus będzie współpracować z telefonem samochodowym Bluetooth z kartę UMTS. Hotspot Wi-Fi pozwoli na podłączenie mobilnych urządzeń, dzięki czemu pasażerowie będą mogli surfować po internecie i wysyłać maile. Nawigacja może pokazywać na bieżąco mapę Google Earth z wybraną przez kierowcę trasą.

Systemy wspomagające
Również systemy wspomagające Q3 pochodzą z samochodów luksusowych. Audi side assist pomaga kierowcy zmienić pas ruchu za pomocą czujników radaru, Audi lane assist aktywnie kontroluje właściwy pas ruchu i w razie zagrożenia sygnalizuje potrzebę poprawienia położenia kierownicy.
Tempomat pokazuje ważne znaki drogowe na wyświetlaczu opcjonalnego komputera pokładowego.

Wygodnego parkowanie zapewni jeden z pięciu systemów. Asystent parkowania pomaga kierowcy przy parkowaniu tyłem równolegle lub wzdłuż, przejmując
w pełni kierowanie. Dwanaście czujników ultradźwiękowych wykrywa przeszkody, takie jak słupy betonowe, nawet jeśli są położone z boku pojazdu.
Program zapisuje położenie samochodu i pomaga kierowcy przy opuszczaniu miejsca.

Audi Q3 zjeżdża z taśmy produkcyjnej w hiszpańskim Martorell koło Barcelony.

CZYTAJ DALEJ  Dodge Stratus I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

 

źródło: Audi