Citroen Xsara II — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w świat francuskiego designu i inżynierskiej precyzji z Citroenem Xsara II. Ten elegancki model nie tylko przyciąga oko swoją stylistyką, ale także kryje pod swoją maską imponujące parametry techniczne. Czy jesteś ciekaw, jakie silniki napędzały tę ikonę motoryzacji, jak prezentują się jej wymiary i spalanie oraz jakie opinie wyrobiła sobie wśród kierowców? Odkryj fascynujący świat Xsary II, która nawet po latach od premiery wciąż budzi emocje i zainteresowanie wśród miłośników czterech kółek.

Dane techniczne i wymiary Citroen Xsara II

Wymiary Citroen Xsara II to jedne z aspektów, które wyróżniają ten model na tle konkurencji. Jego długość wynosi 4177 mm, szerokość 1705 mm, a wysokość 1410 mm. Te parametry zapewniają komfortowe warunki dla pasażerów oraz wystarczającą ilość miejsca na bagaż. Dodatkowo, rozstaw osi wynoszący 2540 mm gwarantuje stabilność pojazdu nawet przy wyższych prędkościach.

Jeśli chodzi o dane techniczne, warto zwrócić uwagę na silniki, które napędzały Citroen Xsara II. Oferta obejmowała zarówno jednostki benzynowe, jak i Diesla, z mocą sięgającą od 68 do 167 koni mechanicznych. Wśród nich znajdują się zarówno ekonomiczne silniki o pojemności 1.4 l, jak i mocniejsze jednostki 2.0 l, które dostarczają więcej mocy dla bardziej wymagających kierowców.

W kontekście danych technicznych, warto wspomnieć również o skrzyniach biegów dostępnych w modelu Citroen Xsara II. Do wyboru były manualna, 5-biegowa skrzynia oraz automatyczna, 4-biegowa. To rozwiązanie daje kierowcom możliwość wyboru pomiędzy wygodą a większą kontrolą nad pojazdem.

Silniki dostępne w modelu Citroen Xsara II

Wśród silników benzynowych dostępnych w modelu Citroen Xsara II, na szczególną uwagę zasługuje jednostka 1.6 l o mocy 110 koni mechanicznych. Dzięki technologii 16V, silnik ten oferuje doskonałą równowagę pomiędzy efektywnością a osiągami, zapewniając jednocześnie niskie zużycie paliwa i emisję CO2.

W ofercie Citroen Xsara II znalazły się także silniki Diesla, które cieszyły się dużą popularnością wśród kierowców ceniących sobie ekonomię i trwałość. Jednym z nich jest silnik 1.6 HDi o mocy 90 koni mechanicznych, który charakteryzuje się nie tylko niskim zużyciem paliwa, ale także imponującym momentem obrotowym. Taka cecha przekłada się na płynną jazdę bez konieczności częstego zmieniania biegów.

Flagowym silnikiem w ofercie Citroen Xsara II była jednostka 2.0 16V o mocy 167 koni mechanicznych. Ten silnik benzynowy zapewniał nie tylko dynamiczne osiągi, ale również wysoki komfort jazdy dzięki dobrze zestrojonym zawieszeniu i precyzyjnemu układowi kierowniczemu. Jest to idealna propozycja dla kierowców, którzy cenią sobie zarówno sportowe wrażenia za kierownicą, jak i komfort codziennego użytkowania.

Spalanie i pojemność baku w Citroen Xsara II

Spalanie Citroen Xsara II zależy od wielu czynników, takich jak wybrany silnik, styl jazdy czy warunki drogowe. Średnie zużycie paliwa w warunkach miejskich dla silników benzynowych wynosi od 7,4 do 9,6 l/100 km, natomiast na trasie spada do około 5,2-6,1 l/100 km. Dla silników Diesla, spalanie kształtuje się na poziomie 5,6-6,8 l/100 km w mieście i 4,0-4,6 l/100 km poza terenami zabudowanymi.

W przypadku modelu Citroen Xsara II, pojemność baku wynosi 52 litry. Dzięki temu, nawet z silnikami o wyższym spalaniu, możliwy jest długodystansowy przejazd bez konieczności częstego tankowania. To jedna z najważniejszych cech, które wpływają na komfort użytkowania tego modelu.

Wartości spalania Citroen Xsara II mogą różnić się w praktyce od deklarowanych przez producenta, co jest typowe dla większości pojazdów. W rzeczywistych warunkach jazdy, wartości te mogą być wyższe, szczególnie przy agresywnym stylu jazdy lub w intensywnym ruchu miejskim.

Dobór odpowiedniego silnika do Citroen Xsara II ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji kosztów eksploatacji, w tym spalania. Wybór między jednostką benzynową a Diesla powinien zależeć od indywidualnych preferencji kierowcy, planowanego przebiegu oraz warunków, w jakich najczęściej będzie eksploatowany pojazd.

Ceny modelu Citroen Xsara II na rynku wtórnym

Ceny Citroen Xsara II na rynku wtórnym są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak rok produkcji, stan techniczny czy przebieg pojazdu. Modele z początku produkcji, które mogą pochwalić się mniejszym przebiegiem i dobrą kondycją, są często wyceniane wyżej niż późniejsze egzemplarze ze znacznymi śladami użytkowania.

Przy poszukiwaniu Citroen Xsara II warto zwrócić uwagę na egzemplarze pochodzące od drugiego właściciela lub z dobrze udokumentowaną historią serwisową. Takie pojazdy, mimo że mogą być nieco droższe, dają większą pewność co do ich stanu technicznego i mogą okazać się bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie.

Oceniając ceny Citroen Xsara II, nie można pominąć wpływu wyposażenia dodatkowego, które może znacząco podnieść wartość pojazdu. Specjalne wersje wyposażenia, pakiet sportowy czy elementy poprawiające komfort jazdy są cenione przez potencjalnych nabywców i mogą znacząco wpłynąć na ostateczną cenę sprzedaży.

Nabywcy powinni również pamiętać, że niska cena zakupu Citroen Xsara II może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi naprawami czy wymianą zużytych części. Dlatego też, analiza ceny zakupu powinna iść w parze z oceną ogólnego stanu pojazdu i przewidywanych wydatków na jego utrzymanie.

Opinie użytkowników i ekspertów o Citroen Xsara II

Opinie użytkowników Citroen Xsara II często podkreślają jego niezawodność oraz praktyczność jako samochodu rodzinnego. Wielu kierowców docenia przestronne wnętrze i przyzwoitą pojemność bagażnika, co czyni ten model wyjątkowo funkcjonalnym w codziennym użytkowaniu.

Eksploatacja Citroen Xsara II jest uznawana za stosunkowo tanią, co jest często wyróżnianą cechą w opiniach. Użytkownicy cenią sobie przede wszystkim niskie koszty serwisowania oraz dostępność części zamiennych, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów utrzymania pojazdu.

Nie brakuje również pozytywnych komentarzy odnośnie jakości jazdy, gdzie Citroen Xsara II zbiera pochwały za komfortowe zawieszenie i dobrą stabilność na drodze. Przyjemność z jazdy jest często akcentowana przez osoby, które cenią sobie wyważone połączenie komfortu i dynamiki.

Choć większość opinii jest przychylnej, niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na problemy z elektroniką oraz częstsze niż przeciętne awarie drobnych elementów wyposażenia. Pomimo tych uwag, Citroen Xsara II wciąż jest postrzegany jako wartościowy wybór w swojej klasie cenowej.

Podsumowanie

Citroen Xsara II to samochód z duszą, który łączy w sobie elegancję francuskiego designu z solidnością i niezawodnością. Dzięki szerokiej gamie silników, przemyślanym wymiarom i ekonomicznemu spalaniu, zyskał uznanie wśród kierowców na całym świecie. Jeśli cenisz sobie komfort i funkcjonalność, a także zależy Ci na przystępnej cenie na rynku wtórnym, Xsara II może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania wszystkich zalet, jakie oferuje ten niezwykły model. Czy to będzie Twoje kolejne cztery kółka?