Audi A5 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Luksusowy samochód produkowany przez Audi od 2007. Dostępny jako coupé, cabrio, a od września 2009 także jako 5-drzwiowy liftback nazwany przez producenta Audi A5 Sportback.

Model A5 jest oparty konstrukcyjnie na Audi A4 trzeciej generacji. Auto odznacza się nowoczesną i opływową sylwetką, starannie przemyślanym i ergonomicznym wnętrzem. Pojemność bagażnika wynosi 455 litrów.

Audi A5 może być wyposażone w silniki benzynowe lub diesla o mocy od 170 do 265 KM. Jeszcze mocniejsze jednostki montowane są w Audi S5.

Karoserię rodziny A5 charakteryzują duża sztywność, doskonała odporność na zderzenia, wysoki komfort drgań i niewielka masa. Przednie błotniki wykonane są z aluminium, co korzystnie wpływa na rozkład obciążenia osi. Aerodynamiczne udoskonalenia obejmują między innymi zamknięty spód nadwozia.

Stylistyka wnętrza
Harmonijna równowaga między proporcjami i płaszczyznami, wysokiej jakości materiały i najwyższy poziom wykonania: wnętrze modeli A5 w pełni odzwierciedla wysokie wymagania marki Audi dotyczące jakości. Teraz jest ono jeszcze bardziej eleganckie – z nowymi kierownicami, na życzenie ze spłaszczonym wieńcem, z nowymi dźwigienkami przy kierownicy i z wąskimi, chromowanymi obramowaniami elementów obsługowych.

Opcje ogrzewania i wentylacji siedzeń z trzystopniową regulacją można bezpośrednio obsługiwać przyciskiem. Zmieniony został również kluczyk zapłonu, dźwignia automatycznej skrzyni biegów, przycisk opcjonalnego systemu regulacji dynamiki jazdy Audi drive select oraz obsługa wysokowydajnych układów klimatyzacji a także kierownicy wielofunkcyjnej. Wszystkie wyświetlacze mają teraz podświetlenie w białym kolorze.

Osłony przy instrumencie kombi i na konsoli środkowej pokryte nowym lakierem. Także tapicerka i elementy dekoracyjne – z aluminium Trigon oraz drewna orzechowego i jesionowego – są nowe. Prawie wszystkie kolory wnętrza zostały wprowadzone do tego modelu po raz pierwszy, w Coupé i w Sportback skóra Feinnappa zastąpiła skórę Valcona. Na życzenie skórą mogą być pokryte także podłokietniki. A5 Sportback dostępne jest również w wersji pięcioosobowej.

Kolejną atrakcyjną opcją jest pakiet sportowy S line. Spowija on wnętrze czernią i dodaje mu uroku eleganckimi aplikacjami. Pakiet uzupełnia sportowe zawieszenie obniżające nadwozie o 10 milimetrów oraz 18-calowe koła. Osoby lubiące niestandardowe rozwiązania znajdą w programie Audi Exclusive wiele propozycji indywidualizacji, w tym stylowo zestawioną opcję Audi exclusive line z dwukolorowymi siedzeniami.

Silniki
Rodzina A5 wyznacza nowe standardy sportowego charakteru i efektywności. Wszystkie silniki mają doładowanie oraz bezpośredni wtrysk paliwa i dysponują dużą siłą ciągu. Już najmniejszy silnik osiąga 320 Nm. System Start-Stop i rekuperacja są seryjne dla wszystkich jednostek napędowych – żaden inny producent nie jest tak konsekwentny w temacie efektywności. Oferta obejmuje trzy silniki benzynowe i cztery TDI. Emisja CO2 została obniżona nawet o 22 procent.

Już 1.8 TFSI, całkowicie zmodyfikowany, w pełni prezentuje kompetencję Audi w dziedzinie budowy silników. Innowacje, które znajdziemy w tej jednostce, to sterowanie zaworami i ich skokiem, innowacyjny system zarządzania temperaturą, nowe rozwiązania w układzie wtryskowym oraz turbosprężarce. W modelu A5 Coupé ten nowoczesny czterocylindrowy silnik zużywa średnio tylko 5,7 litra paliwa na 100 km (134 g CO2 na km), czyli o 21 procent mniej, niż dotychczas. Jest to najlepsza wartość w tej klasie jednostek. Moc 1.8 TFSI w A5 wynosi 125 kW (170 KM).

Silnik 2.0 TFSI dysponuje tak jak wcześniej mocą 155 kW (211 KM). Nowością w ofercie Audi A5 jest 3.0 TFSI – silnik V6 z doładowywany kompresorem i rozwijający moc 200 kW (272 KM).

Również jednostki wysokoprężne imponują swoją efektywnością; agregaty czterocylindrowe zostały poddane szeroko zakrojonym modyfikacjom. Silnik 2.0 TDI w wersji z manualną skrzynią biegów i mocą 130 kW (170 KM) zadowala się w A5 Coupé średnio 4,7 litrami paliwa na 100 km (122 g CO2 na km) i jest kamieniem milowym w segmencie coupé.

Ofertę uzupełniają trzy silniki wysokoprężne V6. Jednostka 3.0 TDI o mocy 150 kW (204 KM) jest najoszczędniejszym sześciocylindrowym silnikiem w swojej klasie: w A5 Coupé z multitronic jego średnie spalanie wynosi 4,9 litra paliwa na 100 km (129 gramów CO2 na km). Trochę później pojawi się wyjątkowo czysta wersja clean diesel. A5 z tą jednostką będzie pierwszym coupé na rynku z silnikiem wysokoprężnym spełniającym wymagania normy Euro 6.

Głównymi konkurentami Audi A5 są BMW serii 3 Coupé oraz Mercedes-Benz CLK.

Audi A5 Sportback
Modelem A5 Sportback Audi – „wynalazca” Avanta, wytycza nowe trendy stylistyczne. Charakter tego pięciodrzwiowego coupé definiują eleganckie linie. W porównaniu z A4 Limousine jest ono o 36 milimetrów niższe; krótki zwis przedni, długi rozstaw osi, szeroki rozstaw kół i czworo pozbawionych ram drzwi ze smukłą grafiką okien tworzą obraz sportowej elegancji.

Wnętrze jest przestronne, komfort na wszystkich czterech miejscach siedzących nie pozostawia nic do życzenia. Dużą pokrywę bagażnika harmonijnie zintegrowano z długim tyłem i płaskimi słupkami C, krawędź obrysowa podkreśla rozciągniętą sylwetkę. Pojemność bagażnika – 480 litrów, jest prawie porównywalna z bagażnikiem A4 Avant. Przy rozłożonych oparciach tylnej kanapy wzrasta nawet do 980 litrów.

W A5 Sportback konsekwentnie zastosowano innowacyjne technologie napędu Audi. Wszystkie silniki są efektywnymi jednostkami z bezpośrednim wtryskiem. Silniki wysokoprężne to pracujące spokojnie TDI, benzynowe – FSI. Każdy spełnia normę emisji spalin Euro 5. Wszystkie warianty wyposażone są w system rekuperacji, który podczas hamowania i zwalniania odzyskuje energię i magazynuje ją w akumulatorze.

Na początku Audi oferuje trzy silniki benzynowe i trzy TDI; trzy kolejne jednostki napędowe pojawią się w pierwszej połowie 2010 roku. Silniki benzynowe – dwulitrowe TFSI o mocy 132 lub 155 kW i 3,2-litrowy V6 o mocy 195 kW posiadają Audi valvelift system, sterujący zmiennym skokiem zaworów. Ta inteligentna technologia poprawia osiągi i jednocześnie obniża zużycie paliwa.

Silnik 2.0 TDI ma moc 125 kW i zużywa średnio 5,2 litra paliwa na 100 km. Współpracuje z systemem Start-Stop, który poprawia efektywność przede wszystkim w ruchu miejskim. Jeszcze mocniejszy jest silnik 2.7 TDI 140 kW. Najwięcej mocy – 176 kW – uzyskuje natomiast jednostka 3.0 TDI, która może współpracować z przekładnią S tronic.

Najmocniejszy diesel przenosi swoją moc poprzez stały napęd na wszystkie koła quattro, podobnie jak trzy silniki benzynowe. Przy najmocniejszych jednostkach nowy sportowy mechanizm różnicowy rozdzielający w sposób zmienny siły napędowe między tylnymi kołami, na życzenie zapewnia jeszcze większą dynamikę, przyjemność z jazdy i bezpieczeństwo. W obu napędzanych na przód TDI – 2.0 TDI i 2.7 TDI, a także w 2.0 TFSI (132 kW) zastosowano kolejną innowację Audi: system stabilizacji toru jazdy ESP z elektroniczną blokadą poprzeczną na przedniej osi. Zwiększa ona zrywność samochodu i zapobiega podsterowności.

Idealne uzupełnienie koncepcji napędu stanowi system zmiany dynamiki jazdy Audi drive select. Pozwala on kierowcy na dowolne dobranie charakterystyki reakcji na pedał przyspieszenia, punktów zmiany przełożenia siedmiobiegowej skrzyni S tronic oraz siły wspomagania (od 140 kW) montowanego seryjnie wspomagania układu kierowniczego działającego w zależności od prędkości jazdy Servotronic. System może być połączony z trzema opcjonalnymi modułami: sportowym mechanizmem różnicowym, adaptacyjną regulacją amortyzatorów i dynamicznym układem kierowniczym ze zmiennym przełożeniem.

Audi A5 Cabriolet. Dynamiczny i piękny to Audi w każdym calu auto, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Czteroosobowy kabriolet z miękkim dachem łączy sportowy charakter z nieporównywalnymi emocjami, jakie daje jazda pod gołym niebem, doskonałym komfortem i wysoką użytecznością w życiu codziennym. Dzięki pięciu mocnym silnikom, dynamicznym zawieszeniom oraz szerokiej palecie opcji najwyższej klasy to nowe Audi jest najatrakcyjniejszym kabrioletem w klasie średniej. S5 Cabriolet wyposażono między innymi w nowy, trzylitrowy silnik V6 z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem benzyny. Pierwsze kabriolety Audi A5 trafiły do klientów w drugim kwartale 2009 roku.

źródło: Audi i Mototarget.pl