VW Passat B6 Variant — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Szósty Passat to samochód, który jest zarówno stylowy, jak i funkcjonalny, komfortowy i przemyślany w każdym detalu. Bowiem nie tylko nadrzędne podzespoły, jak znów montowane poprzecznie silniki, zawieszenie, nadwozie zostały skonfigurowane od nowa. Równocześnie wprowadzonych zostało wiele elementów funkcyjnych, których celem było poprawienie komfortu życia „za kółkiem”. Na przykład sportowo-komfortowe siedzenia przystosowane do długich podróży, nowy system otwierania/zamykania i uruchamiania silnika, elektroniczny hamulec postojowy, automatyczna regulacja odległości czy pozbawiona wyczuwalnych strumieni powietrza klimatyzacja Climatronic.

Jego wyjątkowy design charakteryzował się stylowymi liniami, niepowtarzalnością oraz nowym znakiem szczególnym marki – chromowaną osłoną chłodnicy w kształcie tarczy herbowej.

Stylistyka. Elegancka sylwetka, niepowtarzalna stylistyka i nowoczesny przód z chromowaną, dużą osłoną chłodnicy – oto jego nowe oblicze. Stylistyczny kierunek dla niego wytyczyły przyjęte z wielkim uznaniem modele studyjne Concept R (roadster) i Concept C (kabriolet – coupé). Passat jest pierwszym samochodem seryjnym czerpiącym z zaprezentowanych wówczas rozwiązań.
Z tyłu Passata umieszczono diodowe światła o krótkim czasie reakcji z okrągłą częścią główną nawiązującą stylistycznie do reflektorów przednich.

Wymiary. Tradycją Passatów jest zapewnienie komfortu i przestronności wnętrza niemalże, jak w wyższej klasie samochodów. Dzięki poprzecznie umieszczonym silnikom i trochę zwiększonym wymiarom nadwozia nowy Passat jest jeszcze przestronniejszy, niż poprzednie generacje. Ma on teraz 4,77 metra długości (+ 62 mm), 1,82 m szerokości (+ 74 mm) i 1,47 m wysokości (+ 10 mm). Rozstaw osi jest o 6 mm większy i wynosi 2,71 metra, a bagażnik ma pojemność maksymalną 565 litrów (+ 90 litrów). Jednak najciekawszą cechą nadwozia jest jego sztywność statyczna, która wzrosła o 57 procent w stosunku do i tak już doskonałej sztywności poprzednika. Dzięki temu jest najlepszą w tej klasie samochodów.

Silniki benzynowe. Poza najmniejszym motorem 75 kW / 102 KM wszystkie pozostałe silniki benzynowe pojawiły się po raz pierwszy w ofercie Passata. Czterocylindrowe jednostki FSI z homogenicznym, bezpośrednim wtryskiem paliwa dysponują mocą 85 kW / 115 KM, 100 kW / 150 KM i 147 kW / 200 KM. W czwartym kwartale 2005 roku ofertę jednostek napędowych uzupełnił silnik 3,2 litra V6-FSI o mocy 184 kW / 250 KM.

Silniki wysokoprężne. Wszystkie silniki TDI zostały zamontowane w tym modelu po raz pierwszy. Są to trzy jednostki o mocy 77kW / 105 KM, 103 kW / 140 KM i 125 kW / 170 KM. Silniki wysokoprężne były sukcesywnie oferowane także z filtrem cząstek stałych. Najmocniejszy motor TDI, podobnie jak silnik o mocy 103 kW, posiadają niezwykle nowoczesny, wysokociśnieniowy układ wtryskowy z piezoelektrycznymi pompowtryskiwaczami.


Benzynowe jednostki napędowe o mocy 85 kW, 110 kW i 147 kW mogą być również połączone z wygodną, sześciobiegową przekładnią automatyczną, oba mocniejsze silniki TDI – z nowoczesną, preselekcyjną skrzynią biegów (DSG). Oferowano także modele z napędem na wszystkie koła 4MOTION.

Wnętrze. Wnętrze nowego Passata charakteryzuje się niezwykle przejrzystą, szlachetną i elegancką stylistyką, materiałami najwyższej jakości i rozwiązaniami technicznymi, których głównym zadaniem jest ułatwienie życia pasażerom. Celem obranym przy projektowaniu tego auta było uzyskanie perfekcyjnej ergonomii i łatwości obsługi. Kokpit Passata jest bardziej niż kiedykolwiek dopasowany do kierowcy, z przejrzyście rozmieszczonymi elementami funkcyjnymi. Wnętrze może posiadać również cechy bardzo indywidualne, między innymi dzięki czterem liniom wyposażenia, czterem niezależnym od wersji zestawom kolorystycznym oraz elementom dekoracyjnym z drewna szlachetnego lub aluminium.


TECHNOLOGIE

Elektroniczny hamulec postojowy: Po raz pierwszy w tej klasie samochodów Passat wyposażony jest seryjnie w elektroniczny hamulec postojowy, uruchamiany przyciskiem. Dzięki elektronicznemu sterowaniu i powiązaniu z innymi układami hamulec ten posiada kilka nowych funkcji, takich jak na przykład dynamiczna funkcja hamulca awaryjnego, dynamiczne wspomaganie ruszania (np. pod górę) i automatyczna funkcja Hold (postój przed światłami bez potrzeby stałego wciskania pedału hamulca).


System uruchamiania i zamykania: obsługiwany pilotem system uruchamiania i zamykania Passata jest całkowitą nowością. Nie ma już klasycznego kluczyka, zastępuje go pilot do otwierania i zamykania centralnego zamka, który jest prawie całkowicie chowany po prawej stronie kierownicy; silnik można zapalić wciskając po prostu nadajnik. Jeżeli Passat jest wyposażony w udostępniony po raz pierwszy w tej serii modeli Keyless-Entry-System, silnik uruchamia się wciskając przycisk.


Automatyczny układ utrzymywania odległości od pojazdu jadącego z przodu: Passat B6, jako pierwszy w tym segmencie, oferowany był z układem automatycznego utrzymywania odległości, zaprezentowanym przez Volkswagena po raz pierwszy w Phaetonie. System jest obsługiwany dźwignią na kolumnie kierownicy. Po uruchomieniu tego układu Passat zwolni automatycznie z prędkości ustawionej wcześniej na tempomacie, jeżeli odległość do jadącego z przodu pojazdu zmniejszy się przekraczając określoną granicę bezpieczeństwa. Gdy pas ruchu przed Passatem będzie znów wolny, auto przyspieszy do ustawionej wcześniej prędkości.

Telefon Bluetooth:w Passacie będzie można zamontować jako wyposażenie dodatkowe telefoniczny zestaw głośnomówiący ze złączem Bluetooth. Na uwagę zasługuje fakt, iż rozmowę rozpoczętą w normalny sposób poza samochodem, prowadzoną przez telefon komórkowy ze złączem Bluetooth, można bez problemu kontynuować po wejściu do samochodu i ruszeniu.


System dźwiękowy Dynaudio: Volkswagen wielką uwagę poświęcił jakości dźwięku w nowym Passacie. Doskonały odbiór gwarantuje 600 –watowy system audio Highend firmy Dynaudio, bardzo dobrze znanej „audiofilom”. 10 – kanałowy zestaw z wzorcowymi parametrami wytyczał nowe standardy w tej klasie aut. System nawigacji satelitarnej wykorzystuje DVD do wczytywania danych.


Klimatyzacja bez wyczuwalnych strumieni powietrza:
wyjątkowa w tej klasie aut jest także dwustrefowa klimatyzacja automatyczna, dostępna jako wyposażenie dodatkowe. Podobnie jak w Phaetonie, zapewnia ona pozbawioną wyczuwalnych prądów powietrza wentylację i chłodzenie.


Zasilanie elektryczne: osoby podróżujące służbowo na pewno będą zadowolone z gniazdka 230 V, pozwalającego na podłączenie w czasie jazdy na przykład laptopa.
Reflektory bi-ksenonowe, śledzące tor jazdy na zakrętach: układ świateł został znacznie udoskonalony w porównaniu z poprzednim modelem, szczególnie jeżeli chodzi o światła drogowe. Poprawę widoczności zapewniają także bi-ksenonowe reflektory, zmieniające kierunek strumienia światła przy pokonywaniu zakrętów. Ten dynamiczny układ świateł zwiększa znacznie bezpieczeństwo, szczególnie przy skręcaniu na skrzyżowaniach lub przy zjeżdżaniu z drogi głównej.

 

W 2010 VW Passat B6 zyskał nastepcę – kolejną generację popularnego „paska” tym razem oznaczoną symbolem B7.

 

źródło: Volkswagen