Opel Manta A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w nostalgiczne czasy motoryzacji i odkryj urok klasycznego designu z lat 70. – Opel Manta A to ikona stylu i inżynierii, która nadal budzi podziw swoją linią i osiągami. Zobaczmy, jak z perspektywy czasu prezentują się dane techniczne, wymiary i silniki tego niezwykłego coupe. Czy opinie entuzjastów motoryzacji zgadzają się z faktami dotyczącymi spalania i cen? Przygotuj się na fascynującą podróż do korzeni niemieckiej precyzji.

Dane techniczne i wymiary Opel Manta A

Opel Manta A, zaprojektowany w latach 70., zaskakuje swoimi danymi technicznymi. Pojemność silnika tego modelu wynosiła od 1,6 do 1,9 litra, co w tamtych czasach było wartością imponującą. Silnik o mocy od 68 do 105 KM, w zależności od wersji, umożliwiał osiągnięcie maksymalnej prędkości na poziomie około 185 km/h.

Opel Manta A był samochodem o klasycznych wymiarach coupe. Długość auta wynosiła 434 cm, szerokość 167 cm, a wysokość 133 cm. Przy masie około 1000 kg, te wymiary stanowiły doskonałe proporcje dla auta sportowego. Nadwozie o aerodynamicznej linii i niewielkim oporze powietrza dodatkowo podkreślało sportowy charakter tego modelu.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Opel Manta A był dostępny z kilkoma opcjami silnikowymi, które pozwalały kierowcom dostosować wydajność do swoich preferencji. Pierwszy, podstawowy silnik o pojemności 1,6 litra, oferował moc 68 KM, co było wystarczająco dobre dla codziennego użytku. Był to silnik R4 o czterech cylindrach, który zapewniał dobrą równowagę między wydajnością a ekonomią paliwa.

Dla tych, którzy szukali większej mocy, Opel oferował silnik o pojemności 1,9 litra, dostarczający do 105 KM. Ten model zapewniał znacznie lepsze osiągi, pozwalając na osiągnięcie maksymalnej prędkości około 185 km/h. To czyniło go idealnym wyborem dla osób ceniących sportową jazdę i dynamiczne przyspieszenie.

Ostatnia opcja to silnik o pojemności 1,9 litra z wtryskiem paliwa, który był najbardziej zaawansowanym silnikiem dostępnym dla modelu Manta A. Zastosowanie wtrysku paliwa zamiast tradycyjnego gaźnika pozwoliło na lepszą kontrolę nad mieszanką paliwową, co przekładało się na lepszą wydajność i niższe spalanie.

Średnie spalanie i pojemność baku

W kontekście spalania, Opel Manta A wypada niezwykle efektywnie, biorąc pod uwagę jego moc i wydajność. Średnie spalanie dla modelu z silnikiem 1,6 litra wynosi około 7,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Dla modelu z silnikiem 1,9 litra, spalanie jest nieco wyższe i wynosi około 9 litrów na 100 km.

Model z silnikiem 1,9 litra z wtryskiem paliwa prezentuje nieco lepsze parametry jeśli chodzi o spalanie. Dzięki zaawansowanej technologii wtrysku paliwa, średnie spalanie tego modelu wynosi około 8,5 litra na 100 km. To pokazuje, jak nowoczesne rozwiązania mogły poprawić efektywność paliwową nawet w samochodach z lat 70.

Nie można zapomnieć o pojemności baku w Oplu Manta A. Ten model posiadał bak o pojemności 52 litrów, co zapewniało dość długą autonomię jazdy, zwłaszcza biorąc pod uwagę średnie spalanie. Przy pełnym baku, Manta A mogła przejechać od 580 do 700 km, w zależności od silnika i stylu jazdy.

Podsumowując, Opel Manta A oferował imponującą efektywność paliwową i dużą pojemność baku dla swojego czasu. Te cechy, w połączeniu z doskonałymi osiągami, czynią go atrakcyjnym wyborem dla entuzjastów motoryzacji, zarówno dla codziennego użytku, jak i dla sportowej jazdy.

Ceny i warianty modelu na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym ceny Opel Manta A mogą znacznie różnić się w zależności od stanu zachowania pojazdu, jego historii oraz wersji silnikowej. Zadbany egzemplarz z niskim przebiegiem i w oryginalnym stanie może osiągnąć wartość kolekcjonerską, podczas gdy modele wymagające renowacji są zdecydowanie tańsze.

Warianty modelu Opel Manta A prezentują się różnorodnie, od podstawowych wersji z silnikiem 1.6, aż po sportowe modele z silnikiem 1.9 i wtryskiem paliwa. Wersje z wyższymi specyfikacjami są bardziej poszukiwane i zazwyczaj droższe na rynku wtórnym.

Warto zauważyć, że cena zakupu Opla Manta A często nie odzwierciedla kosztów, które mogą pojawić się po zakupie. Przyszli właściciele muszą być gotowi na wydatki związane z potencjalnymi naprawami oraz utrzymaniem klasycznego pojazdu.

Podczas oceny Opel Manta A, entuzjaści motoryzacji często kierują się nie tylko stanem technicznym, ale także autentycznością elementów i wiernością oryginałowi. Samochody z oryginalnymi częściami i dokumentacją mogą być wyceniane wyżej, co jest ważną informacją dla kolekcjonerów i inwestorów.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Manta A

Opel Manta A jest często określany mianem klasycznego piękna, które przetrwało próbę czasu. Zarówno użytkownicy, jak i eksperci podkreślają jego niepowtarzalny styl oraz linię nadwozia, która nawet po latach wciąż przyciąga spojrzenia i budzi sentyment.

Jeżeli chodzi o osiągi, Manta A zdobyła uznanie za swoją zwinność i płynność jazdy. Miłośnicy motoryzacji doceniają jej sportowy charakter, który był na wysokim poziomie jak na standardy lat 70. i wciąż dostarcza emocjonujących doznań za kierownicą.

Chociaż technologia motoryzacyjna znacznie posunęła się do przodu, opinie na temat niezawodności Opla Manty A są nadal aktualne. Wielu użytkowników podkreśla, że przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, Manta A może okazać się niezwykle trwałym i solidnym pojazdem.

Z drugiej strony, eksperci zwracają uwagę na koszty utrzymania klasycznego modelu, jakim jest Opel Manta A. Podkreślają, że części mogą być trudno dostępne, a ich cena często jest wyższa niż w przypadku nowszych aut, co wpływa na ogólną ocenę ekonomiczności posiadania tego modelu.

Podsumowanie

Opel Manta A to bez wątpienia klasyczny klejnot motoryzacji, który z powodzeniem łączy w sobie urok lat 70. z imponującymi osiągami i ekonomią spalania. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym kolekcjonerem, czy po prostu miłośnikiem klasycznych samochodów, Manta A oferuje niezapomniane wrażenia z jazdy oraz możliwość posiadania kawałka historii automobilizmu. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu, odkrywania unikalnych historii i modeli, które przyczyniły się do legendarnego statusu tego pojazdu. Zajrzyj do klubów miłośników marki Opel, odwiedź zloty pojazdów zabytkowych i podziel się swoją pasją z innymi entuzjastami. Twoja motoryzacyjna przygoda z Oplem Manta A może okazać się fascynującą podróżą pełną emocji i niezapomnianych wspomnień.