Opel Kadett D — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Ikona niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego lat 80., Opel Kadett D, do dziś wzbudza sentyment w sercach miłośników czterech kółek. Zapraszamy do podróży w czasie, by przyjrzeć się bliżej temu kultowemu modelowi, który swymi parametrami i możliwościami zaskarbił sobie miano niezawodnego towarzysza wielu podróży. Od dokładnych danych technicznych, przez wymiary i rodzaje silników, aż po realne spalanie i ówczesne ceny – odkryjemy wszystkie aspekty, które przyczyniły się do sukcesu Opel Kadett D. Dowiedz się, co użytkownicy myślą o tym modelu i czy po latach wciąż warto rozważyć jego zakup.

Dane techniczne i wymiary Opel Kadett D

Opel Kadett D, który był produkowany w latach 1979-1984, jest kompaktowym pojazdem, co przekłada się na jego funkcjonalność. Długość tego samochodu wynosiła około 3,97 m, a szerokość i wysokość to odpowiednio około 1,63 m i 1,38 m. Te wymiary czynią go idealnym wyborem dla osób poszukujących zgrabnego i zwinnego pojazdu do poruszania się po miejskich ulicach.

Opel Kadett D oferował przestronne wnętrze, mimo swoich niewielkich wymiarów zewnętrznych. Rozstaw osi wynoszący około 2,51 m zapewniał komfortową przestrzeń dla pasażerów. Z kolei bagażnik o pojemności około 370 litrów umożliwiał przechowywanie niezbędnych rzeczy podczas długich podróży.

Wśród danych technicznych modelu Opel Kadett D warto zwrócić uwagę na jego wagę. Samochód ważył około 900 kg, co w połączeniu z odpowiednio dobranym silnikiem, umożliwiało płynną i stabilną jazdę. Waga ta wpływała również na ekonomię paliwa, co było jednym z kluczowych aspektów przyciągających kierowców do tego modelu.

Pod maską Opel Kadett D kryły się różne typy silników, zarówno benzynowe jak i diesla, o pojemnościach od 1,0 do 1,6 litra. Moc tych jednostek napędowych wahała się od 40 do 75 KM, co w połączeniu z niską wagą pojazdu, oferowało zadowalające osiągi, nawet podczas długich podróży.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Pod maską Opel Kadett D można było znaleźć różnorodne silniki. Wersje benzynowe oferowały jednostki o pojemnościach od 1,0 do 1,2 litra, generujące moc w zakresie od 40 do 60 KM. Spośród nich najpopularniejszym okazał się silnik o pojemności 1,2 litra i mocy 55 KM, charakteryzujący się niezawodnością i ekonomicznym spalaniem.

Z kolei miłośnicy silników Diesla mieli do wyboru jednostkę o pojemności 1,6 litra i mocy 54 KM oraz 1,6 litra turbo, generującą 75 KM. Silniki Diesla w Opel Kadett D zdobyły uznanie kierowców za swoją trwałość i niskie zużycie paliwa, co sprawiło, że stały się idealnym wyborem dla osób pokonujących długie dystanse.

Spalanie i pojemność bagażnika

Jeśli chodzi o spalanie, Opel Kadett D z silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 litra i mocy 55 KM, mógł pochwalić się wartościami rzędu 6,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Dla porównania, silnik Diesla o pojemności 1,6 litra i mocy 54 KM zużywał około 5,2 litra paliwa na 100 km, co potwierdzało jego oszczędność, szczególnie na długich trasach.

W przypadku turboodmiany Diesla, o pojemności 1,6 litra i mocy 75 KM, spalanie na poziomie około 5,8 litra na 100 km było również godne podkreślenia. To potwierdza, że Opel Kadett D, niezależnie od wybranej jednostki napędowej, oferował ekonomiczną eksploatację.

Jeśli zaś mówimy o pojemności bagażnika, to Opel Kadett D oferował około 370 litrów przestrzeni. Dodatkowo, po złożeniu tylnych siedzeń, przestrzeń ta zwiększała się do około 1200 litrów, co czyniło go praktycznym samochodem dla rodziny czy na długie wyjazdy.

Ceny nowych i używanych modeli na rynku

Ceny nowych modeli Opel Kadett D w latach osiemdziesiątych były jednym z głównych czynników determinujących jego popularność na rynku. W porównaniu do konkurencyjnych pojazdów, Kadett D wyróżniał się atrakcyjnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości, co przekładało się na duże zainteresowanie wśród nabywców.

Na współczesnym rynku samochodów używanych cena Opela Kadett D jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od stanu zachowania pojazdu oraz jego historii serwisowej. Modele w dobrym stanie technicznym i z niewielkim przebiegiem mogą osiągać ceny sugerujące, że wciąż są cenionym klasykiem.

Warto zauważyć, że Opel Kadett D, jako pojazd zabytkowy, zaczyna cieszyć się zainteresowaniem kolekcjonerów, co wpływa na stopniowy wzrost cen dobrze zachowanych egzemplarzy. Samochody po kompleksowej renowacji mogą być wyceniane znacznie wyżej niż modele wymagające dodatkowych prac konserwacyjnych.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Kadett D

Opinie użytkowników na temat Opel Kadett D często podkreślają jego niezawodność i prostotę konstrukcji, co ułatwia samodzielne naprawy i konserwację. Wielu właścicieli wskazuje na kultowy charakter tego modelu, który pomimo upływu lat, wciąż zapewnia satysfakcjonującą jakość jazdy i jest w stanie sprostać oczekiwaniom współczesnych kierowców.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga w Opel Kadett D szczególnie jego historyczne znaczenie oraz wpływ na rozwój segmentu kompaktowych samochodów. Podkreślają oni, że Kadett D był prekursorem wielu rozwiązań technicznych, które później stały się standardem w branży, co czyni go ważnym punktem odniesienia w historii motoryzacji.

Z drugiej strony, niektóre opinie wskazują na ograniczenia związane z wiekiem pojazdu, takie jak skromniejsze wyposażenie czy wyższe spalanie w stosunku do nowoczesnych samochodów. Niemniej jednak, dla wielu miłośników, Opel Kadett D wciąż pozostaje symbolem trwałości i ekonomicznej jazdy, utrzymując swoją wartość na rynku pojazdów używanych i zabytkowych.

Podsumowanie

Opel Kadett D to prawdziwy klasyk, który nadal przyciąga uwagę miłośników motoryzacji swoją niezawodnością i ekonomicznym spalaniem. Jego kompaktowe wymiary, przestronne wnętrze oraz funkcjonalny bagażnik sprawiają, że jest to samochód z duszą, który wciąż może służyć jako praktyczny towarzysz podróży. Jeśli zainteresowała Cię historia i specyfikacja tego modelu, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i być może nawet do dołączenia do grona szczęśliwych posiadaczy tego kultowego pojazdu. Odkryj, dlaczego Opel Kadett D po latach wciąż cieszy się uznaniem i rozważ, czy nie warto nadać nowego życia temu motoryzacyjnemu ikonowi.