Citroen Xsara I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Podążając ścieżkami motoryzacyjnej historii, trudno przeoczyć ikonę francuskiego designu i inżynierii – Citroen Xsara I. Ten wyjątkowy model samochodu, który pojawił się na rynku pod koniec lat 90., do dziś wzbudza zainteresowanie swoimi danymi technicznymi, przemyślanymi wymiarami i ekonomicznymi silnikami. Zapraszamy do podróży po krainie nostalgii i faktów, gdzie zbadamy spalanie, pojemność i inne aspekty, które przesądziły o popularności Xsary. Czy jej opinie i ceny wciąż przemawiają do współczesnych kierowców? Przekonajmy się razem!

Dane techniczne i wymiary Citroen Xsara I

Rozpoczynając od danych technicznych, Citroen Xsara I oferuje szeroki zakres silników, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Wśród jednostek benzynowych można wyróżnić 1.4l o mocy 75 KM, 1.6l o mocy 90 KM, 1.8l o mocy 112 KM oraz 2.0l o mocy 167 KM. Diesle dostępne były w wariantach 1.9D o mocy 71 KM, 1.9TD o mocy 90 KM oraz 2.0 HDi o mocy 90 KM i 110 KM. Wszystkie te silniki zasłynęły z niezawodności i ekonomicznej eksploatacji.

Podstawowe wymiary Citroen Xsara I to długość 4167 mm, szerokość 1694 mm i wysokość 1409 mm. Rozstaw osi wynosi 2540 mm, co przekłada się na stabilność jazdy. Wysokość od ziemi to 140 mm, co pozwala na komfortową jazdę nawet na nieutwardzonych drogach.

Wnętrze Citroen Xsara I jest przestronne, a bagażnik o pojemności 408 litrów zapewnia wystarczającą przestrzeń na bagaż. Dodatkowo, pojemność zbiornika paliwa wynosi 60 litrów, co umożliwia długie podróże bez potrzeby częstych tankowań.

Wszystkie te dane techniczne i wymiary przyczyniły się do popularności Citroen Xsara I. Jest to auto, które pomimo upływu lat, wciąż jest doceniane za swoje solidne wykonanie, przemyślane wymiary i niezawodność.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Wśród dostępnych jednostek napędowych Citroen Xsara I, szczególną uwagę zasługują silniki benzynowe. Najmniejszy z nich, 1.4l o mocy 75 KM, to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekonomiczną jazdę po mieście. Z kolei silnik 1.6l o mocy 90 KM zapewnia doskonałe połączenie oszczędności i dynamiki, natomiast jednostki 1.8l i 2.0l o mocy odpowiednio 112 KM i 167 KM to propozycja dla tych, którzy oczekują od swojego samochodu wyższej mocy i lepszych osiągów.

Silniki wysokoprężne dostępne w modelu Citroen Xsara I również zasługują na uwagę. Jednostka 1.9D o mocy 71 KM to ekonomiczne i niezawodne rozwiązanie, natomiast silnik 1.9TD o mocy 90 KM to propozycja dla osób poszukujących większej dynamiki. Wersja 2.0 HDi dostępna była w dwóch wariantach mocy – 90 KM i 110 KM. Te silniki są uznawane za niezawodne i wytrzymałe, a ich eksploatacja nie generuje dużych kosztów.

Spalanie i pojemność silnika w różnych wersjach modelu

Analizując kwestię spalania, Citroen Xsara I w wersji z silnikiem benzynowym 1.4l o mocy 75 KM, charakteryzuje się średnim zużyciem paliwa na poziomie 7,5 l/100km w cyklu mieszanym. W przypadku silnika 1.6l o mocy 90 KM, wartość ta wynosi około 7,2 l/100km, natomiast dla jednostek 1.8l i 2.0l o mocy odpowiednio 112 KM i 167 KM, spalanie to wynosi odpowiednio 8,1 l/100km i 8,9 l/100km.

Jeżeli chodzi o silniki wysokoprężne, model z silnikiem 1.9D o mocy 71 KM zużywa średnio 5,5 l/100km. Wersja 1.9TD o mocy 90 KM charakteryzuje się spalaniem na poziomie 5,7 l/100km, a najmocniejszy diesel 2.0 HDi o mocy 90 KM i 110 KM zużywa średnio 5,2 l/100km i 5,4 l/100km. Te wartości świadczą o ekonomicznej eksploatacji Citroen Xsara I, co przekłada się na niższe koszty użytkowania.

Przegląd cen nowych i używanych modeli Citroen Xsara I

Z uwagi na wiek i wycofanie z produkcji, ceny nowych modeli Citroen Xsara I nie są już dostępne na rynku pierwotnym. Zainteresowanie tym modelem przesunęło się całkowicie na rynek wtórny, gdzie ceny używanych egzemplarzy są bardzo zróżnicowane i zależą od stanu technicznego, rocznika oraz wyposażenia.

Na rynku wtórnym, Citroen Xsara I jest ceniony za niezawodność i przystępne koszty utrzymania. To czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących ekonomicznego i sprawdzonego pojazdu. Ceny używanych modeli Citroen Xsara I zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, co sprawia, że jest to auto dostępne dla szerokiego grona kierowców.

Przeglądając ogłoszenia sprzedaży, można zauważyć, że dobrze utrzymane egzemplarze Citroen Xsara I osiągają wyższą cenę, jednak nadal pozostają w przystępnych granicach. Kluczowym aspektem wpływającym na wartość jest niski przebieg oraz bogate wyposażenie, które podkreślają atrakcyjność tego modelu na rynku samochodów używanych.

Podsumowując, Citroen Xsara I to model, który mimo upływu lat wciąż cieszy się zainteresowaniem na rynku wtórnym. Cena za używany egzemplarz jest kusząca, szczególnie dla osób, które szukają niezawodnego i ekonomicznego samochodu w rozsądnej cenie.

Opinie użytkowników i ekspertów o Citroen Xsara I

Opinie użytkowników o Citroen Xsara I często podkreślają jej praktyczność i niezawodność. Właściciele doceniają komfort jazdy oraz przestronne wnętrze, które sprawdza się w codziennej eksploatacji. Zadowolenie przynosi także ekonomiczne spalanie, zwłaszcza w wersjach z silnikami diesla, co czyni Xsarę popularnym wyborem na rynku wtórnym.

Z kolei ekspertów motoryzacyjnych przyciąga klasyczny design i dobra jakość wykonania, jaką oferuje Citroen Xsara I. Wśród fachowców ceniona jest za zbalansowane osiągi oraz stabilność na drodze, co dla wielu jest synonimem francuskiej precyzji konstrukcyjnej. Niemniej jednak, eksperci zwracają uwagę na konieczność regularnego serwisowania, aby utrzymać pojazd w dobrym stanie technicznym.

Podsumowanie

Citroen Xsara I to samochód, który nadal przyciąga uwagę swoją niezawodnością, ekonomicznymi silnikami i przemyślanymi wymiarami. Jego różnorodność wersji silnikowych oraz przystępne ceny na rynku wtórnym sprawiają, że jest to model wart rozważenia przez miłośników motoryzacji ceniących klasykę i oszczędność. Jeśli poszukujesz samochodu, który łączy w sobie komfort, funkcjonalność i ekonomiczną eksploatację, Citroen Xsara I może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania opinii użytkowników, co może pomóc w podjęciu decyzji o zakupie tego kultowego już modelu. Niech ta motoryzacyjna podróż w czasie dostarczy Ci wielu inspiracji i pomysłów na Twoje kolejne cztery kółka!