Renault 5 II — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do świata motoryzacji, gdzie klasyka spotyka się z nowoczesnością – oto Renault 5 II, ikona stylu, która nadal budzi emocje. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej temu kultowemu modelowi, badając jego dane techniczne, wymiary, a także wydajność silników. Czy jego spalanie nadal może konkurować z nowymi modelami? I jak kształtują się ceny tego popularnego samochodu? Przekonaj się, czy opinie użytkowników i ekspertów potwierdzą legendarny status Renault 5 II.

Dane techniczne i wymiary modelu Renault 5 II

Dane techniczne Renault 5 II stanowią skarbnicę informacji, która zadowoli każdego miłośnika motoryzacji. Przede wszystkim wyróżniają się one różnorodnością, gdyż ten model produkowano z różnymi wersjami silników, zarówno benzynowych, jak i diesla. Niezależnie od wybranej wersji, każda z nich cechowała się solidnym wykonaniem i niezawodnością, co potwierdzają liczne opinie użytkowników.

Wymiary Renault 5 II to kolejny aspekt, który warto przybliżyć. Ten kompaktowy samochód mierzył 3657 mm długości, 1630 mm szerokości i 1410 mm wysokości, co czyniło go idealnym rozwiązaniem dla osób szukających niewielkiego, ale funkcjonalnego auta. Jednocześnie, mimo tak niewielkich rozmiarów, wnętrze samochodu było przestronne i komfortowe, co było jednym z powodów jego popularności.

Warto również zwrócić uwagę na pojemność bagażnika w Renault 5 II. Mimo swojego kompaktowego rozmiaru, oferował on pojemność bagażnika na poziomie 255 litrów, co jest wynikiem bardzo dobrze zaprojektowanego wnętrza. Po złożeniu tylnych siedzeń, pojemność ta zwiększała się do 1030 litrów, co dawało dodatkową przestrzeń na bagaż podczas dłuższych podróży.

Podsumowując, Renault 5 II to samochód, który dzięki swoim danym technicznym i wymiarom zasługuje na miano ikony motoryzacji. Oferuje on doskonałe osiągi, funkcjonalność i komfort jazdy, niezależnie od wybranej wersji silnika. Jego popularność na przestrzeni lat potwierdza, że jest to model, który pomimo upływu czasu, nadal jest chętnie wybierany przez kierowców.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Jeżeli chodzi o dostępne silniki, Renault 5 II oferowało szeroki wybór. Znajdziemy tutaj zarówno jednostki benzynowe, jak i diesla. Benzynowe wersje silników to 1.1L, 1.2L, 1.4L i 1.7L, natomiast diesel to 1.6L. Każda z tych jednostek była wytrzymała i niezawodna, co przekładało się na długowieczność modelu.

Wersja 1.1L Renault 5 II była najbardziej podstawową, ale jednocześnie bardzo ekonomiczną. Dostarczała moc na poziomie 45 KM, co było wystarczające dla codziennej, miejskiej jazdy. Z kolei wersja 1.2L oferowała nieco większą moc, wynoszącą 54 KM.

Silnik 1.4L to propozycja dla tych, którzy oczekiwali od Renault 5 II trochę więcej mocy. Ta jednostka napędowa dostarczała aż 68 KM, co zdecydowanie było odczuwalne podczas jazdy. Wersja 1.7L natomiast, była najmocniejsza w ofercie, oferując aż 90 KM mocy.

Diesel 1.6L to jedyny dostępny silnik na olej napędowy w Renault 5 II. Mimo to, była to jednostka bardzo ekonomiczna i wydajna, oferując moc na poziomie 55 KM. Jego niskie zużycie paliwa czyniło go atrakcyjną opcją dla osób często pokonujących długie trasy.

Spalanie i pojemność silników

Spalanie Renault 5 II zależy od wybranej jednostki napędowej. W przypadku najbardziej ekonomicznej wersji 1.1L, średnie spalanie wynosi około 5,5 l/100 km w cyklu mieszanym. Wersja 1.2L charakteryzuje się podobnym spalaniem, natomiast silniki o większej pojemności, jak 1.4L i 1.7L, zużywają nieco więcej paliwa, oscylując w granicach 6,5-7 l/100 km. Najbardziej ekonomiczny okazuje się być diesel 1.6L, z średnim spalaniem na poziomie 5 l/100 km.

Jeśli chodzi o pojemność silników, Renault 5 II oferuje modele z silnikami o pojemności od 1.1L do 1.7L. Różne opcje pojemności silników umożliwiają potencjalnym nabywcom dobranie idealnej jednostki napędowej do ich potrzeb i preferencji. Zarówno mniejsze, jak i większe silniki, są znane z niezawodności i trwałości, co przekłada się na długowieczność modelu.

Ceny nowych i używanych modeli Renault 5 II

Ceny Renault 5 II na rynku wtórnym są tak zróżnicowane, jak liczba wersji tego modelu. Stan techniczny, rocznik oraz przebieg mają kluczowy wpływ na ostateczną kwotę, którą muszą przygotować potencjalni nabywcy. Za dobrze zachowane egzemplarze z niskim przebiegiem i w bogatszych wersjach wyposażenia można zapłacić znacznie więcej niż za modele podstawowe wymagające większych inwestycji.

W przypadku cen nowych modeli Renault 5 II, już dawno przeszły one do historii, jednak ich wartość rynkowa w momencie premiery świadczyła o dostępności tego modelu dla szerokiej grupy odbiorców. W dzisiejszych czasach, nowe modele aut z segmentu, do którego należało Renault 5, oferowane są w znacznie wyższych cenach, co dodatkowo podnosi wartość klasycznych egzemplarzy.

Na cenę używanych modeli Renault 5 II wpływa również ich kultowy status. Samochody z lat 80. i 90., które zachowały się w dobrym stanie, są często postrzegane jako obiekty kolekcjonerskie, co znacząco podnosi ich wartość. Nabywcy są gotowi wydać więcej pieniędzy na pojazd, który może stanowić inwestycję i jednocześnie być źródłem motoryzacyjnych wspomnień.

Oceniając rynek wtórny Renault 5 II, warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie cen, które może być równie duże, jak różnorodność dostępnych wariantów tego modelu. Ceny mogą wahać się od kilku tysięcy złotych za modele wymagające większych napraw, do kwot rzędu kilkudziesięciu tysięcy za egzemplarze zabytkowe, które z biegiem czasu mogą jeszcze zyskać na wartości.

Opinie użytkowników i ekspertów o Renault 5 II

Opinie użytkowników Renault 5 II często podkreślają klasyczny design i praktyczność tego modelu. Pomimo upływu lat, wciąż przyciąga wzrok na ulicach. Wielu użytkowników docenia jego zwrotność i niewielkie wymiary, które sprawiają, że Renault 5 II jest idealnym autem do miasta, a także łatwym do zaparkowania.

Eksperci motoryzacji zwracają uwagę na niezawodność oraz ekonomiczne spalanie silników Renault 5 II. Chwalą również prostotę konstrukcji, która przekłada się na niższe koszty napraw i utrzymania pojazdu. Ta cecha jest szczególnie ceniona wśród posiadaczy starszych samochodów.

Wśród opinii można również znaleźć pozytywne wzmianki na temat łatwości tuningu i modyfikacji Renault 5 II. Entuzjaści motoryzacji cenią sobie możliwość personalizacji swoich pojazdów. Bogata oferta części zamiennych i akcesoriów do tego modelu sprawia, że każdy może stworzyć auto dopasowane do własnych preferencji.

Podsumowanie

Renault 5 II to bez wątpienia model, który skradł serca miłośników motoryzacji i do dziś pozostaje obiektem zainteresowania kolekcjonerów oraz entuzjastów klasycznych aut. Jego różnorodność silników, praktyczne wymiary oraz zaskakująco dobre parametry spalania czynią go atrakcyjnym wyborem zarówno dla poszukiwaczy miejskich ikon, jak i praktycznych rozwiązań na codzień. Jeśli zaintrygowała Cię historia i specyfikacja tego kultowego modelu, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania fascynującego świata motoryzacji, gdzie Renault 5 II ma swoje niezaprzeczalne miejsce. Czy to jako zabytek techniki, czy jako sympatyczny towarzysz codziennych tras – ten model z pewnością ma jeszcze wiele do zaoferowania.