Citroën CX II — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

W świecie motoryzacji, gdzie nowoczesność splata się z klasyką, istnieje miejsce dla ikon, które nigdy nie tracą na wartości. Citroën CX II to właśnie taki model – unikalne połączenie elegancji, komfortu oraz innowacyjności, które przetrwało próbę czasu. Zanurzmy się wspólnie w analizę danych technicznych, wymiarów, silników, a także przyjrzyjmy się, jak wypadają w praktyce takie aspekty jak spalanie czy pojemność. Czy opinie użytkowników i eksperci potwierdzą status legendy tego niezwykłego pojazdu? Zapraszamy do lektury pełnej fascynujących szczegółów, które składają się na niepowtarzalną historię Citroëna CX II.

Dane techniczne i wymiary Citroen CX II

Pełne spektrum danych technicznych Citroën CX II jest naprawdę imponujące. Wiodącą rolę odgrywają tu silniki, które były dostępne w kilku wariantach, zarówno benzynowych, jak i dieslowych. Użytkownicy mogli wybierać pomiędzy jednostkami o mocy od 75 do nawet 168 KM.

Wymiary tego modelu również przyciągają uwagę. Długość Citroën CX II wynosi aż 4,66 metra, szerokość to 1,77 metra, natomiast wysokość – 1,36 metra. Taka konstrukcja sprawia, że mimo upływu lat, ten samochód wciąż wygląda imponująco i nie traci na atrakcyjności.

Jeśli spojrzymy na rozstaw osi, również prezentuje się on imponująco – wynosi aż 2,84 metra. To przekłada się na dużą przestrzeń wewnątrz pojazdu, a co za tym idzie – na komfort podróżowania, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Waga Citroën CX II to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Ten model waży od 1230 do 1375 kg, w zależności od wersji. Jest to wartość typowa dla samochodów z tego segmentu, co jeszcze bardziej podkreśla uniwersalność Citroën CX II.

Dostępne silniki oraz ich specyfikacje

Silniki, które napędzały Citroën CX II, są prawdziwym majstersztykiem inżynierii. Szeroki zakres jednostek napędowych, zarówno benzynowych, jak i dieslowych, umożliwiał indywidualne dopasowanie do potrzeb kierowcy. Dostępne były silniki o pojemnościach od 2.0 do 2.5 litra, które zapewniały nie tylko wysoką dynamikę jazdy, ale również ekonomiczność.

Wśród silników benzynowych na uwagę zasługuje jednostka o mocy 168 KM. Citroën CX II z tym silnikiem mógł osiągnąć prędkość do 200 km/h, co było imponującym wynikiem, szczególnie biorąc pod uwagę okres, w którym pojazd ten powstał. Co więcej, czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h wynosił zaledwie 8,2 sekundy, co jeszcze bardziej podkreślało sportowy charakter tego modelu.

Silniki diesla dostępne w Citroën CX II były równie efektywne. Najpopularniejszą jednostką była ta o mocy 75 KM, która oferowała solidne osiągi przy jednocześnie niewielkim zużyciu paliwa. Dzięki temu Citroën CX II z silnikiem diesla był idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukały samochodu zarówno do codziennego użytku, jak i na długie trasy.

Każdy z silników dostępnych w Citroën CX II był wyposażony w system wtrysku paliwa, co gwarantowało doskonałą efektywność i minimalizację emisji szkodliwych substancji. To wszystko sprawia, że Citroën CX II to samochód, który w pełni zasługuje na miano legendy motoryzacji.

Spalanie i pojemność Citroen CX II

Pod względem spalania, Citroën CX II również nie pozostawia wiele do życzenia. Przy silnikach benzynowych, średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi około 10 l/100 km, co – biorąc pod uwagę moc tych jednostek – można uznać za rozsądne. Z kolei, jeżeli chodzi o silniki diesla, średnie spalanie wynosi tutaj około 6,5 l/100 km, co czyni ten model atrakcyjnym dla osób ceniących ekonomię jazdy.

Jeżeli spojrzymy na pojemność Citroën CX II, to również nie możemy narzekać. Pojemność bagażnika w tym modelu wynosi aż 408 litrów, co jest bardzo dobrą wartością, szczególnie biorąc pod uwagę klasę i rok produkcji tego samochodu. Dodatkowo, po złożeniu tylnych siedzeń, pojemność bagażnika wzrasta do imponujących 1700 litrów. To sprawia, że Citroën CX II jest świetnym wyborem dla osób potrzebujących dużo przestrzeni na bagaż.

Aktualne ceny i wartość rynkowa Citroen CX II

Aktualne ceny Citroën CX II na rynku wtórnym są dość zróżnicowane i w dużej mierze zależą od stanu technicznego, roku produkcji oraz wersji silnikowej danego egzemplarza. Miłośnicy klasyków mogą znaleźć modele do renowacji w cenach już od kilku tysięcy złotych, natomiast dobrze zachowane i w pełni odrestaurowane egzemplarze osiągają wartości rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wartość rynkowa Citroën CX II jest uzależniona również od jego unikalności oraz znaczenia historycznego. Egzemplarze z limitowanych edycji lub posiadające bogate wyposażenie są szczególnie cenione przez kolekcjonerów i entuzjastów marki, co może znacząco podnieść ich cenę na rynku kolekcjonerskim.

Przy zakupie Citroën CX II, potencjalni nabywcy powinni zwrócić uwagę na historię serwisową pojazdu oraz ewentualne modyfikacje, które mogą wpływać na jego oryginalność i tym samym wartość. Auta, które są najbliższe stanowi fabrycznemu, często cieszą się większym zainteresowaniem i wyższą wyceną na rynku samochodów zabytkowych.

Opinie użytkowników i ekspertów o Citroen CX II

Opinie użytkowników Citroen CX II często podkreślają jego niezawodność i wyjątkowy komfort jazdy. Właściciele chwalą charakterystyczny dla tego modelu hydropneumatyczny układ zawieszenia, który zapewnia płynne pokonywanie nierówności oraz stabilność na drodze, nawet przy wyższych prędkościach.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji niezmiennie fascynuje innowacyjność, jaką Citroen CX II wnosił w momencie swojego debiutu. Zwracają uwagę na zaawansowane technologie stosowane w tym modelu, takie jak elektroniczna kontrola zawieszenia czy zaawansowany system hamulcowy, które wyprzedzały swoją epokę i wciąż budzą podziw.

Wśród opinii pojawia się również temat specyficznego designu Citroen CX II, który dla jednych jest synonimem elegancji, a dla innych wyrazem odważnej stylistyki lat 80. Wielu użytkowników i miłośników klasyków docenia ten model za jego unikalny wygląd, który niezmiennie przyciąga spojrzenia na ulicach.

Podsumowując, Citroen CX II cieszy się pozytywnymi opiniami zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów, którzy często wskazują na jego niezawodność, komfort oraz zaawansowanie technologiczne. Ten model, mimo upływu lat, wciąż pozostaje w pamięci jako ikona swoich czasów i inspiracja dla nowoczesnej motoryzacji.

Podsumowanie

Citroën CX II to bez wątpienia pojazd, który zapisuje się złotymi zgłoskami w annałach historii motoryzacji. Jego niezachwiana wartość rynkowa, połączona z wyjątkowymi cechami technicznymi i praktycznymi, sprawia, że jest on wyborem godnym uwagi zarówno dla kolekcjonerów, jak i miłośników klasycznej motoryzacji. Jeśli pasjonujesz się samochodami, które łączą w sobie elegancję, moc i niezawodność, Citroën CX II z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu, odkrywania opinii innych użytkowników i być może – do dołączenia do grona szczęśliwych posiadaczy tej motoryzacyjnej legendy.