Opel Vectra A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odważny design spotyka niemiecką precyzję – Opel Vectra A to kwintesencja motoryzacyjnych lat 90., która do dziś budzi sentyment wśród entuzjastów czterech kółek. Dive into the world of this classic sedan, exploring its technical specifications, dimensions, engine options, fuel economy, capacity, pricing, and owner opinions. Whether you’re a potential buyer or a nostalgic fan, join us as we throttle back in time to appreciate the enduring allure of the Vectra A.

Dane techniczne i wymiary Opel Vectra A

Opel Vectra A, produkowany w latach 1988-1995, reprezentuje solidne osiągi i niemiecką jakość wykonania. Wersje sedan i hatchback tego modelu mogą pochwalić się długością 4492 mm i 4420 mm odpowiednio, szerokością 1709 mm oraz wysokością 1425 mm, co zapewnia komfortową przestrzeń dla pasażerów i bagażu. Dane techniczne obejmują również rozstaw osi wynoszący 2606 mm, co przekłada się na stabilność na drodze.

Pod maską Opel Vectra A może kryć się jeden z kilkunastu silników – od 1.4 l benzynowego o mocy 75 KM do 2.0 l turbodoładowanego o mocy 204 KM, oferującego przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 7 sekund. Wszystkie silniki są dostępne z manualną skrzynią biegów, natomiast niektóre modele są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Wybór silnika ma bezpośredni wpływ na spalanie, które w zależności od jednostki napędowej wynosi od 6 do 10 l/100 km.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Opel Vectra A oferuje szeroki wybór silników, zarówno benzynowych jak i wysokoprężnych, które spełniają różne potrzeby kierowców. Najpopularniejszym silnikiem benzynowym jest jednostka 1.6 l o mocy 75 KM, znana ze swojej niezawodności i ekonomiczności. Dla tych, którzy szukają większej mocy, dostępna jest jednostka 2.0 l z turbodoładowaniem, generująca 204 KM.

Wśród silników wysokoprężnych, Opel Vectra A oferuje jednostkę 1.7 TD o mocy 82 KM. Ten silnik jest doceniany za swoją wydajność paliwową, osiągając średnie spalanie na poziomie 5,5 l/100 km. Niezależnie od wyboru, wszystkie silniki zapewniają płynną jazdę i solidne osiągi.

Wszystkie jednostki napędowe są dostarczane z manualną, 5-biegową skrzynią biegów, która zapewnia precyzyjną i responsywną kontrolę nad pojazdem. Niektóre modele są jednak dostępne z automatyczną skrzynią biegów, oferującą jeszcze większy komfort jazdy.

Wybór silnika w Opel Vectra A to kwestia indywidualnych preferencji i potrzeb. Niezależnie od wyboru, każdy silnik zapewnia niezawodność i satysfakcję z jazdy, które były znakiem rozpoznawczym tego modelu.

Spalanie i pojemność skokowa silników

Spalanie Opel Vectra A zależy przede wszystkim od wyboru silnika. W przypadku najpopularniejszego silnika benzynowego o pojemności 1.6 l, średnie spalanie wynosi 7 l/100 km w cyklu mieszanym. Jest to wartość bardzo konkurencyjna, biorąc pod uwagę wiek pojazdu i jego osiągi.

Jeżeli chodzi o pojemność skokową, Opel Vectra A oferuje szeroki zakres od 1.4 l do 2.0 l. W przypadku najmocniejszego silnika 2.0 l z turbodoładowaniem, jego pojemność skokowa wynosi 1998 cm3, co przekłada się na imponującą moc 204 KM i dynamiczne przyspieszenie.

Silniki wysokoprężne w Oplu Vectra A również oferują atrakcyjne spalanie. Model z silnikiem 1.7 TD zużywa średnio zaledwie 5,5 l/100km, co czyni go ekonomicznym wyborem dla osób, które dużo podróżują.

Jednak, niezależnie od wyboru silnika i jego pojemności skokowej, Opel Vectra A zapewnia niezawodność i solidne osiągi, które zasłużyły na uznanie wśród użytkowników tego modelu. Warto dodać, że odpowiednie utrzymanie i regularne serwisowanie pojazdu mają kluczowy wpływ na ostateczne spalanie i wydajność silnika.

Wstępne i aktualne ceny Opel Vectra A na rynku wtórnym

Początkowe ceny Opel Vectra A na rynku wtórnym były wysoce zróżnicowane i zależały od wielu czynników, takich jak rok produkcji, stan techniczny czy wyposażenie. Z biegiem lat, kiedy te pojazdy stały się klasykami, ich wartość zaczęła być określana nie tylko przez stan faktyczny, ale także przez wartość sentymentalną i kolekcjonerską.

Obecnie, ceny Opel Vectra A na rynku wtórnym oscylują w szerokim przedziale, uwzględniając stan zachowania pojazdu oraz jego wersję silnikową. Ekonomiczne wersje z silnikami o mniejszej pojemności są dostępne już za kilka tysięcy złotych, natomiast rzadziej spotykane, dobrze utrzymane egzemplarze z mocniejszymi jednostkami napędowymi, mogą osiągać znacznie wyższe kwoty.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Vectra A

Opinie użytkowników Opel Vectra A często podkreślają jego niezawodność i trwałość, wynikające z niemieckiej jakości inżynieryjnej. Właściciele chwalą sobie także przestronne wnętrze i komfort podróżowania, nawet na długich trasach, co czyni ten model wyborem cenionym przez rodziny i osoby często podróżujące.

Ekspertów motoryzacyjnych przyciąga w Opel Vectra A klasyczne połączenie funkcjonalności z prostotą konstrukcji, która pozwala na łatwe i tanie serwisowanie. Silniki oferowane w tym modelu, szczególnie te dieslowskie, są uważane za wzór wydajności i oszczędności paliwa, co jest ważnym aspektem w ocenach fachowców.

Mimo upływu lat, Opel Vectra A wciąż zbiera pozytywne recenzje za swoje właściwości jezdne. Użytkownicy doceniają stabilność i dobrą przyczepność, szczególnie w modelach wyposażonych w szersze opony i lepsze zawieszenie, co potęguje przyjemność z jazdy tym klasycznym sedanem.

Wśród kierowców panuje ogólna zgoda, że Opel Vectra A to pojazd, który z powodzeniem przetrwał próbę czasu. Wysoka dostępność części zamiennych i łatwość w utrzymaniu sprawiają, że Vectra A jest często polecana jako ekonomiczny i solidny samochód używany.

Podsumowanie

Opel Vectra A to prawdziwy klasyk, który nadal przyciąga uwagę swoją niezawodnością, wygodą i niemiecką precyzją wykonania. Dzięki różnorodności silników, każdy miłośnik motoryzacji znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy szuka ekonomicznej jazdy, czy dynamicznego przyspieszenia. Jeśli cenisz sobie solidność konstrukcji oraz chcesz posiadać część motoryzacyjnej historii lat 90., Opel Vectra A może być idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego odkrywania świata Opla Vectra A, zgłębiania opinii właścicieli i ekspertów, aby w pełni docenić to, co ten model ma do zaoferowania. Czy to jako potencjalny nabywca, czy entuzjasta, Vectra A z pewnością dostarczy wielu tematów do eksploracji i dyskusji.