Ford Orion I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Witajcie, pasjonaci motoryzacji i wielbiciele klasyki! Czy pamiętacie Forda Orion I, który debiutował na rynku jako synonim niezawodności i praktyczności? Zapraszamy do podróży w czasie, by przyjrzeć się bliżej temu kultowemu modelowi. Poznajcie jego dane techniczne, wymiary, które definiowały jego klasę, zerknijcie pod maskę, aby odkryć gamę silników i ich spalanie oraz sprawdźcie, jak kształtowały się ceny i jakie opinie zbierał wśród użytkowników. Czy Ford Orion I wciąż ma swoje miejsce w sercach miłośników czterech kółek? Czas na fascynujący przegląd!

Dane techniczne i wymiary Forda Orion I

Podstawowym elementem, który definiował Forda Orion I na rynku samochodów, były jego wymiary. Długość wynosząca 4369 mm, szerokość 1644 mm oraz wysokość 1392 mm sprawiały, że model ten był odbierany jako praktyczny i kompaktowy, a jednocześnie wygodny dla czteroosobowej rodziny. Rozstaw osi wynosił 2554 mm, co gwarantowało stabilność jazdy, nawet na bardziej krętych drogach.

Wśród danych technicznych Forda Orion I warto podkreślić przede wszystkim jego staranne wykonanie i solidność. Ten kultowy model oferował zarówno wersje z silnikami benzynowymi, jak i dieselami. Silniki benzynowe dostępne były w zakresie od 1.3 do 1.6 litra, a diesle oferowały pojemność 1.8 litra. Te ostatnie, ze względu na swoją wytrzymałość, cieszyły się szczególną popularnością wśród użytkowników.

Ford Orion I był dostępny w wersjach z manualną, pięciobiegową skrzynią biegów, co dawało kierowcy pełną kontrolę nad pojazdem. Co więcej, model ten był wyposażony w hamulce tarczowe na przednich kołach, a na tylnych bębnowe. Takie rozwiązanie zapewniało skuteczne i bezpieczne hamowanie, niezależnie od warunków na drodze.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Pod maską Forda Orion I znajdowały się różne typy silników, dostosowane do potrzeb różnych grup kierowców. Silnik benzynowy o pojemności 1.3 litra, generujący moc do 60 KM, był idealnym wyborem dla tych, którzy szukali kompaktowego samochodu do codziennego użytku. Natomiast silnik 1.6 litra oferował większą moc, dochodzącą do 105 KM, co czyniło go atrakcyjnym dla osób pragnących większej dynamiki jazdy.

Jednak to nie koniec możliwości Forda Orion I. Model ten był również dostępny z silnikiem diesla o pojemności 1.8 litra, który generował moc 60 KM. Ten silnik cieszył się popularnością wśród wielu użytkowników, ze względu na swoją ekonomiczność i niezawodność. Wytrzymałość tego silnika sprawiła, że Ford Orion I zyskał reputację samochodu, który służył swoim właścicielom przez wiele lat.

Wszystkie silniki montowane w Fordzie Orion I charakteryzowały się nie tylko dobrą dynamiką, ale także niskim zużyciem paliwa. Kierowcy mogli liczyć na średnie spalanie na poziomie 7-8 litrów na 100 km w cyklu mieszanym, co było bardzo dobrym wynikiem jak na tamte czasy. To tylko potwierdza, że Ford Orion I był samochodem, który łączył w sobie praktyczność i ekonomię.

Spalanie i pojemność różnych modeli

Spalanie Forda Orion I było jednym z elementów, który przyciągał kierowców poszukujących ekonomicznego i niezawodnego samochodu. W zależności od wybranego silnika, spalanie w cyklu mieszanym oscylowało w granicach 6-8 litrów na 100 km. W przypadku najpopularniejszego 1.8-litrowego silnika diesla, średnie spalanie wynosiło około 7 litrów na 100 km, co było doskonałym wynikiem jak na samochód tej klasy.

Jeśli chodzi o pojemność bagażnika Forda Orion I, wynosiła ona 421 litrów, co było wynikiem kompromisu między kompaktowymi wymiarami samochodu a funkcjonalnością. Ta pojemność bagażnika była satysfakcjonująca dla czteroosobowej rodziny, umożliwiając komfortowe spakowanie bagażu na dłuższe podróże. Wersje sedan były bardziej praktyczne pod tym względem w porównaniu do wersji hatchback.

W kontekście ceny Forda Orion I, warto podkreślić, że był to samochód dostępny w przystępnej cenie, co czyniło go atrakcyjnym zarówno dla młodych kierowców, jak i dla rodzin. Na przestrzeni lat, cena Forda Orion I różniła się w zależności od wybranej wersji silnikowej, jednak zawsze utrzymywała się na poziomie dostępnym dla szerokiego kręgu odbiorców.

Ceny nowych i używanych modeli Forda Orion I

Kiedy Ford Orion I po raz pierwszy pojawił się na rynku, oferowany był w atrakcyjnej cenie mającej na celu przyciągnięcie szerokiego grona nabywców. Cena nowego modelu była konkurencyjna i przystępna, co czyniło go popularnym wyborem wśród klientów szukających niezawodności i ekonomicznej jazdy. Ceny nowych modeli Forda Orion I, w zależności od wersji i wyposażenia, początkowo mieściły się w średniej półce cenowej rynku motoryzacyjnego.

Z biegiem lat, używane modele Forda Orion I zaczęły pojawiać się na rynku wtórnym, przyciągając uwagę osób poszukujących niedrogiego i solidnego pojazdu. Ceny używanych egzemplarzy były zróżnicowane i zależne od stanu technicznego, przebiegu oraz rocznika, lecz generalnie pozostawały one w przystępnej granicy finansowej dla przeciętnego konsumenta.

Współcześnie, Ford Orion I jest traktowany przez wielu jako pojazd zabytkowy, co może wpłynąć na jego cenę na rynku kolekcjonerskim. Mimo że ceny używanych modeli Forda Orion I mogą być wyższe niż standardowe samochody z tego okresu, wciąż pozostają one w zasięgu miłośników motoryzacji, którzy cenią sobie klasykę i chcą posiadać część historii automobilizmu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Fordzie Orion I

Opinie użytkowników na temat Ford Orion I często podkreślają jego niezawodność i ekonomiczne spalanie, co czyni go idealnym wyborem dla osób ceniących praktyczność i niskie koszty utrzymania. Wielu właścicieli zauważa, że mimo upływu lat, Ford Orion I wciąż imponuje swoją trwałością i sprawnością, co potwierdza wysoką jakość wykonania tego modelu.

Z kolei eksperci motoryzacji zwracają uwagę na klasyczny design Forda Orion I, który pomimo zmieniających się trendów, pozostał atrakcyjny i rozpoznawalny. Podkreślają także dobrze zaprojektowaną przestrzeń wewnątrz pojazdu, która zapewnia komfort podróżowania, nawet na dłuższych trasach.

Podsumowanie

Ford Orion I to prawdziwa perła w koronie motoryzacyjnej klasyki, łącząca w sobie niezawodność, ekonomiczność i praktyczność. Z jego historią wiążą się wspomnienia wielu zadowolonych użytkowników, a jego dane techniczne i osiągi wciąż budzą podziw. Jeśli jesteś miłośnikiem motoryzacji lub po prostu cenisz sobie samochody z duszą, Ford Orion I z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania fascynujących historii, które kryją się za kierownicą tego kultowego modelu. Niech pasja do motoryzacji prowadzi Cię przez kolejne strony historii automobilizmu!