Opel Senator A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Nieodłącznym symbolem niemieckiego inżynieryjnego majestatu lat 80. jest Opel Senator A, który swoją solidnością i elegancją do dziś przyciąga uwagę miłośników motoryzacji. Odkryjmy razem, jakie tajemnice kryją się pod jego klasyczną sylwetką, od wymiarów, przez różnorodność jednostek napędowych, aż po realne wartości spalania. Zastanawiasz się, czy ten model to rozsądny wybór na rynku wtórnym? Przeanalizujmy opinie i ceny, aby móc w pełni ocenić jego miejsce w motoryzacyjnym panteonie.

Dane techniczne i wymiary Opel Senator A

Opel Senator A, wybitny przedstawiciel niemieckiego segmentu aut klasy E, zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swój klasyczny design, ale także imponujące dane techniczne. Wśród najważniejszych parametrów warto wymienić jego moc, która w zależności od wersji silnikowej wynosi od 115 do 180 KM. Ponadto, Opel Senator A oferuje napęd na tylną oś, co w połączeniu z doświadczonym układem zawieszenia zapewnia komfort i stabilność podczas jazdy.

Jeżeli chodzi o wymiary, Opel Senator A dysponuje długością wynoszącą 4848 mm, szerokością 1724 mm i wysokością 1420 mm. Rozstaw osi to 2668 mm, co przekłada się na przestronne wnętrze i komfort podróży dla wszystkich pasażerów. Te wymiary czynią go jednym z większych modeli w swoim segmencie, co dodatkowo podkreśla jego reprezentacyjny charakter.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Opel Senator A był dostępny z różnymi jednostkami napędowymi, aby sprostać zróżnicowanym potrzebom i oczekiwaniom kierowców. W ofercie znalazły się silniki benzynowe, zarówno o zapłonie iskrowym, jak i samoczynnym. Pierwszym z nich był silnik o pojemności 2.5 litra generujący moc 136 KM, który zapewniał solidne osiągi przy zachowaniu rozsądnej ekonomii jazdy.

Szczytowym osiągnięciem inżynierów Opla było zastosowanie w Senatorze A silnika o pojemności 3.0 litra. Ten sześciocylindrowy silnik benzynowy, dostępny w wersjach 12V i 24V, generował moc odpowiednio 180 KM i 204 KM. To prawdziwy majstersztyk niemieckiej inżynierii, oferujący doskonałe osiągi i komfort jazdy.

Ostatnim z proponowanych silników był diesel o pojemności 2.3 litra. Mimo że jego moc wynosiła jedynie 86 KM, silnik ten cieszył się popularnością wśród kierowców ceniących sobie ekonomiczność. W praktyce, Opel Senator A z tym silnikiem zużywał średnio około 6-7 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów.

Spalanie i pojemność silnika

Opel Senator A, pomimo swojej imponującej mocy i wielkości, zaskakuje również pod względem zużycia paliwa. Benzynowe jednostki napędowe o pojemności 2.5 i 3.0 litra charakteryzują się średnim zużyciem paliwa na poziomie 9-12 litrów na 100 km. Jest to wynik dość zadowalający, biorąc pod uwagę wagę i moc tego modelu.

W przypadku wersji z silnikiem diesla o pojemności 2.3 litra, zużycie paliwa jest jeszcze bardziej ekonomiczne i wynosi średnio 6-7 litrów na 100 km. To czyni Opel Senator A atrakcyjnym wyborem dla osób, które szukają komfortowego i ekonomicznego samochodu klasy E. Zwróćmy również uwagę na pojemność bagażnika, która wynosi 570 litrów, oferując sporo miejsca na bagaż.

Ceny i dostępność na rynku wtórnym

Ze względu na rosnące zainteresowanie klasykami motoryzacji, Opel Senator A utrzymuje swoją wartość na rynku wtórnym, będąc często wybieranym modelem przez entuzjastów oryginalnego niemieckiego designu i inżynierii. Ceny za dobrze zachowane egzemplarze mogą być zaskakująco wysokie, co odzwierciedla ich status jako samochodów kolekcjonerskich i wzrost zainteresowania klasykami wśród miłośników motoryzacji.

Podczas poszukiwania Opel Senator A na rynku wtórnym warto zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, gdyż może on znacząco wpłynąć na ostateczną cenę. Samochody wymagające większych napraw lub renowacji są zazwyczaj dostępne w niższych cenach, jednak koszt ich przywrócenia do świetności może przewyższyć wartość samochodu w pełni odrestaurowanego.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Senator A

Opinie o Opel Senator A często podkreślają jego niezawodność i klasyczną elegancję, która przetrwała próbę czasu. Użytkownicy chwalą komfort podróży, wynikający z przestronnego wnętrza oraz solidnego wykonania, co dla wielu jest synonimem niemieckiej jakości z lat 80.

Ekspertów z dziedziny motoryzacji przyciąga w Opel Senator A przede wszystkim harmonijne połączenie dynamiki i komfortu jazdy. Sześciocylindrowe silniki, szczególnie te o pojemności 3.0 litra, zbierają pochlebne recenzje za swoją kulturę pracy oraz adekwatną do wagi i rozmiarów pojazdu moc.

Wśród użytkowników Opel Senator A cieszy się opinią samochodu o stosunkowo przystępnych kosztach eksploatacji, biorąc pod uwagę jego klasę i wiek. Szczególnie wersje diesla są cenione za ekonomiczność, co może być decydującym argumentem przy wyborze tego modelu na rynku wtórnym.

Podsumowanie

Opel Senator A to bez wątpienia ikona motoryzacji, która nawet po latach wzbudza zachwyt swoją niezawodnością, klasyczną elegancją i niemieckim charakterem. Jeśli cenisz sobie połączenie komfortu, stylu i solidności technicznej, ten model może okazać się idealnym wyborem. Niezależnie od tego, czy jesteś kolekcjonerem, czy po prostu szukasz wyjątkowego samochodu na co dzień, Senator A z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania wiedzy o tym niezwykłym pojeździe i dołączenia do grona pasjonatów klasycznej motoryzacji. Odkryj historię i dziedzictwo Opla Senatora A, które do dziś inspiruje i przyciąga miłośników czterech kółek.