Opel Rekord A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Kiedy mówimy o klasycznych samochodach, które na stałe zapisały się w annałach motoryzacji, nie możemy pominąć Opel Rekord A. To ikona stylu i techniki, która wciąż budzi podziw swoimi osiągami i ponadczasowym designem. Zapraszamy do świata niemieckiej precyzji, gdzie każdy szczegół, od wymiarów po pojemność silnika, świadczy o niezawodności i jakości. Czy Opel Rekord A to tylko sentymentalna podróż do przeszłości, czy może coś więcej? Poznajmy bliżej jego dane techniczne, spalanie, cenę i opinie użytkowników.

Dane techniczne i wymiary Opel Rekord A

Opel Rekord A, produkowany w latach 1963-1965, to samochód, który zasługuje na szczególne uznanie ze względu na swoje specyfikacje techniczne. Pod maską tego klasycznego modelu znajdował się silnik o pojemności 1488 cm³, generujący moc do 67 KM. Warto podkreślić, że maksymalna prędkość, jaką mógł osiągnąć Opel Rekord A, wynosiła 138 km/h – osiąg imponujący jak na ówczesne czasy.

Pod względem wymiarów, Opel Rekord A również prezentuje się imponująco. Jego długość wynosiła 443,2 cm, szerokość 166,9 cm, a wysokość 146,5 cm. Rozstaw osi, wynoszący 253,7 cm, gwarantował stabilność podczas jazdy, a przestronne wnętrze umożliwiało komfortowe warunki dla pięciu pasażerów.

Warto zaznaczyć, że model ten był dostępny w kilku wersjach nadwoziowych: 2-drzwiowy coupé, 4-drzwiowy sedan i 3-drzwiowe kombi. Wszystkie wersje charakteryzowały się solidną konstrukcją i ponadczasowym designem, który do dziś budzi podziw miłośników motoryzacji.

Podsumowując, Opel Rekord A to samochód, który swoimi danymi technicznymi i wymiarami nie tylko spełniał wymagania swojego czasu, ale także zadowala współczesnych miłośników motoryzacji. Jest to dowód na to, że klasyczne modele, takie jak Opel Rekord A, wciąż mają wiele do zaoferowania.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

W ofercie Opel Rekord A znajduje się kilka wersji silnikowych, które zasługują na uwagę. Pierwszy z nich to 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1.5 l (1488 cm³), generujący moc 60 KM. Trzeba podkreślić, że ten silnik jest kwintesencją niemieckiej precyzji, co gwarantuje niezawodność i długą żywotność.

Drugi dostępny silnik to również 4-cylindrowa jednostka benzynowa, ale o większej pojemności – 1.7 l (1680 cm³). Ten silnik generował moc do 67 KM, co zapewniało Opel Rekord A jeszcze lepsze osiągi. Jest to idealna opcja dla tych, którzy oczekują od klasycznego modelu nie tylko stylu, ale również solidnej mocy.

Ostatni z dostępnych silników to jednostka o pojemności 1.9 l (1897 cm³) i mocy 90 KM. Jest to najmocniejsza opcja w ofercie Opel Rekord A, która umożliwia dynamiczną jazdę, niezależnie od warunków. Ta jednostka napędowa stanowi połączenie niezawodności z doskonałymi osiągami, co czyni Opel Rekord A jednym z najbardziej pożądanych samochodów swoich czasów.

Spalanie i pojemność silnika

Spalanie Opela Rekorda A jest jednym z aspektów, które przyciągają uwagę miłośników klasycznej motoryzacji. Silnik o pojemności 1.5 l (1488 cm³) charakteryzuje się średnim spalaniem na poziomie 7 l/100km. Natomiast jednostka o pojemności 1.7 l (1680 cm³) zużywa średnio 7.5 l/100km. Jako że są to silniki benzynowe, musimy pamiętać, że zużycie paliwa może się różnić w zależności od stylu jazdy i warunków na drodze.

Największy silnik oferowany w Opelu Rekord A, o pojemności 1.9 l (1897 cm³), ma średnie spalanie na poziomie 8 l/100km. Warto zauważyć, że pomimo większej mocy, ten silnik nie zużywa znacznie więcej paliwa niż mniejsze jednostki. Jest to dowód na doskonałe osiągi silników oferowanych w tym modelu, które zapewniają efektywność zarówno pod względem mocy, jak i zużycia paliwa.

Pojemność silnika to kluczowy czynnik wpływający na moc i osiągi samochodu. W przypadku Opela Rekorda A, różne pojemności silników umożliwiają dopasowanie modelu do indywidualnych preferencji i potrzeb. Niezależnie od wyboru, każda jednostka napędowa gwarantuje niezawodność i wydajność, które są znakiem rozpoznawczym marki Opel.

Aktualne ceny i wartość rynkowa Opel Rekord A

Aktualne ceny Opel Rekord A w dużej mierze zależą od stanu zachowania pojazdu, jego historii oraz oryginalności elementów. Ze względu na rosnącą popularność klasycznych modeli, wartość rynkowa tego auta może być dość wysoka, zwłaszcza jeśli mówimy o egzemplarzach w pełni odrestaurowanych lub w idealnym stanie kolekcjonerskim.

Wartość rynkowa Opel Rekord A może wahać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Często wpływ na cenę mają również rzadkość występowania poszczególnych wersji nadwoziowych czy silnikowych, co sprawia, że niektóre modele są szczególnie pożądane przez kolekcjonerów i entuzjastów marki.

Podczas poszukiwania Opel Rekord A na rynku wtórnym, warto dokładnie analizować oferty i nie spieszyć się z decyzją. Auta zabytkowe, takie jak Rekord A, wymagają odpowiedniego podejścia i szczegółowej oceny stanu technicznego, co jest kluczowe dla oceny ich rzeczywistej wartości rynkowej.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Rekord A

Opinie użytkowników dotyczące Opel Rekord A często podkreślają jego niezawodność oraz klasyczny design, który przetrwał próbę czasu. Entuzjaści motoryzacji z nostalgią wspominają charakterystyczną linię nadwozia i stabilność prowadzenia, co sprawia, że jazda tym modelem dostarcza unikalnych emocji i satysfakcji.

Ekspertyzy motoryzacyjne zwracają uwagę na znaczący wkład Opel Rekord A w rozwój technologiczny samochodów w tamtym okresie. Fakt, że model ten jest do dziś ceniony za swoje osiągi i jakość wykonania, świadczy o wysokim poziomie inżynierii, którym kierowała się marka Opel podczas tworzenia tego pojazdu.

Podsumowanie

Opel Rekord A to bez wątpienia klasyk, który nadal rozbudza emocje wśród miłośników motoryzacji. Jego niezawodność, charakterystyczne linie nadwozia oraz różnorodność dostępnych silników sprawiają, że jest to model godny uwagi nie tylko dla kolekcjonerów. Jeśli poszukujesz samochodu z duszą i historią, który nadal może dostarczyć wiele radości z jazdy, Opel Rekord A może być idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania wszystkich aspektów związanych z tym wyjątkowym pojazdem. Niech każdy przeczytany artykuł będzie inspiracją do poszukiwania własnego egzemplarza Rekorda A, który przetrwał próbę czasu i wciąż potrafi zaskoczyć na drodze.