Mitsubishi Lancer Evolution VI – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Mitsubishi Lancer Evolution VI to ikona światowego motorsportu, która zyskała rzesze wiernych fanów. To nie tylko samochód – to legenda, która łączy w sobie zaawansowaną technikę, nieprzeciętne osiągi i niezapomniane emocje za kierownicą. W naszym artykule przyglądamy się dokładnie, co sprawia, że „Evo VI” wciąż przyspiesza bicie serc entuzjastów motoryzacji: od szczegółowych danych technicznych, przez wymiary i pojemność, aż do opinii użytkowników i aktualnych cen na rynku wtórnym. Zanurz się w świat japońskiej inżynierii, która nawet po latach nie traci na wartości.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Lancer Evolution VI

Pod maską Mitsubishi Lancer Evolution VI znajduje się 2-litrowy silnik benzynowy o mocy 276 KM, który pozwala na osiągnięcie nieograniczonej elektronicznie prędkości maksymalnej. Ten czterocylindrowy silnik DOHC z turbodoładowaniem i intercoolerem jest w stanie przyspieszyć auto od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,6 sekundy. W połączeniu z manualną 5-biegową skrzynią biegów, dostarcza doskonałych osiągów, które są znakiem rozpoznawczym tego modelu.

Wymiary Mitsubishi Lancer Evolution VI są dosyć typowe dla samochodów klasy kompaktowej, ale jego agresywny wygląd zdecydowanie go wyróżnia. Długość wynosi 4350 mm, szerokość 1770 mm, a wysokość 1415 mm, co zapewnia doskonałą stabilność na drodze przy wysokich prędkościach. Rozstaw osi wynosi 2510 mm, co przekłada się na dużą przestronność w kabinie, mimo sportowego charakteru samochodu.

Podwozie Mitsubishi Lancer Evolution VI zostało zaprojektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej przyczepności i stabilności. System napędu na cztery koła z aktywnym dyferencjałem centralnym ACD (Active Center Differential) oraz dyferencjałami przednim i tylnym LSD (Limited Slip Differential) stanowią serce tej japońskiej legendy. Dzięki nim, auto zachowuje doskonałą kontrolę nawet w najtrudniejszych warunkach drogowych.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Podstawowy silnik zastosowany w Mitsubishi Lancer Evolution VI to 2.0-litrowy czterocylindrowy silnik benzynowy o mocy 276 KM. Jednostka ta, oznaczona jako 4G63, wykorzystuje technologię DOHC oraz turbodoładowanie, co znacznie zwiększa jej wydajność. W połączeniu z 5-biegową manualną skrzynią biegów, ten silnik dostarcza niesamowite osiągi, które zdobyły uznanie na całym świecie.

Alternatywą dla podstawowego silnika był limitowany model Mitsubishi Lancer Evolution VI Tommi Mäkinen Edition. Wyposażony był on w usprawnioną wersję silnika 4G63, oferującą jeszcze bardziej agresywne osiągi. Unikalna wersja Evo VI TME, jak jest często nazywana, stała się jednym z najbardziej pożądanych modeli wśród entuzjastów marki.

Warto również wspomnieć o technologii użytej w silnikach Mitsubishi Lancer Evolution VI. System MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control system) to zaawansowany system sterowania zaworami, optymalizujący moment obrotowy w szerokim zakresie prędkości silnika, co zwiększa efektywność i osiągi silnika. Jest to kolejny element, który przyczynia się do legendarnego charakteru tego modelu.

Spalanie i pojemność bagażnika

Jeżeli rozważamy kwestię spalania, Mitsubishi Lancer Evolution VI nie jest samochodem dla osób poszukujących oszczędności. Ze względu na swoje wysokie osiągi i dużą moc, średnie spalanie w mieście może wynosić nawet 14 l/100 km, a na trasie około 9 l/100 km. Oczywiście, ostateczne wartości mogą się różnić w zależności od stylu jazdy i warunków panujących na drodze.

Jeżeli chodzi o pojemność bagażnika, Mitsubishi Lancer Evolution VI, mimo swojego sportowego charakteru, oferuje przyzwoitą przestrzeń. Bagażnik o pojemności 430 litrów pozwala na przewożenie niezbędnych rzeczy na co dzień, a także na krótkie wypady za miasto. To pokazuje, że Evo VI, mimo swojego skupienia na osiągach, nie zapomina o praktyczności.

Mimo wysokiego spalania i ograniczonej pojemności bagażnika, Mitsubishi Lancer Evolution VI wciąż jest samochodem, który przyciąga uwagę swoimi osiągami i charakterem. Właściciele tego modelu często podkreślają, że te drobne niedogodności są niewielką ceną do zapłacenia za emocje, jakie dostarcza jazda tym samochodem.

Aktualne ceny na rynku wtórnym i nowym

Mimo że Mitsubishi Lancer Evolution VI nie jest już produkowany, jego wartość na rynku wtórnym pozostaje wysoka ze względu na status kultowego samochodu sportowego. Ceny za dobrze zachowane egzemplarze mogą osiągać kwoty przekraczające 100 000 zł, co świadczy o nieustającej popularności i docenieniu tego modelu przez kolekcjonerów oraz miłośników motoryzacji.

W kontekście rynku nowych samochodów, Mitsubishi Lancer Evolution VI jest już tylko wspomnieniem. Jednak jego następca, Mitsubishi Lancer Evolution X, również wycofany z produkcji, pojawia się czasami jako niezarejestrowany pojazd pochodzący z końcówek serii produkcyjnych, osiągając ceny znacznie wyższe od średniej rynkowej za używane modele.

Wartość Mitsubishi Lancer Evolution VI na rynku wtórnym jest również podyktowana jego stanem technicznym i historycznym, a także takimi czynnikami jak posiadanie oryginalnych części czy autentyczność edycji specjalnych, na przykład wspomnianej Tommi Mäkinen Edition, która jest szczególnie ceniona wśród entuzjastów.

Chociaż nie możemy mówić o zakupie nowego Mitsubishi Lancer Evolution VI, rynek wtórny oferuje wiele możliwości dla tych, którzy chcą doświadczyć jazdy legendarnym Evo. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i odpowiedni budżet, aby móc cieszyć się tym wyjątkowym modelem, który nawet po latach zachowuje swoje niepowtarzalne właściwości jezdne.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mitsubishi Lancer Evolution VI

Wśród użytkowników Mitsubishi Lancer Evolution VI powszechne jest przekonanie, że jazda tym samochodem dostarcza nieporównywalnych doznań. Wielu z nich podkreśla, że decydując się na Evo VI, nabywają nie tylko pojazd, ale też kawałek historii motorsportu. Dzięki swoim osiągom i niezawodności, ten model często wymieniany jest jako jeden z najlepszych samochodów sportowych swoich czasów.

Ekspertów motoryzacji nieustannie zachwyca równowaga pomiędzy sportowymi osiągami a codzienną użytecznością Mitsubishi Lancer Evolution VI. Wskazują oni na doskonałe właściwości jezdne, które sprawiają, że auto świetnie radzi sobie zarówno na torze wyścigowym, jak i w miejskim gwarze. Często określany jest jako maszyna, która z powodzeniem łączy duszę rajdówki z komfortem niezbędnym w codziennej eksploatacji.

Oczarowanie Mitsubishi Lancer Evolution VI nie omija również nowszych pokoleń miłośników czterech kółek, którzy doceniają klasyczny wygląd oraz legendarne osiągi tego modelu. Zwracają uwagę na fakt, że mimo upływu lat, Evo VI wciąż potrafi rywalizować z nowoczesnymi samochodami, co świadczy o ponadczasowości jego konstrukcji i technologii.

W obrębie społeczności entuzjastów Mitsubishi Lancer Evolution VI nie brakuje głosów, które wychwalają trwałość i niezawodność tego modelu. Mimo że jest to auto zdecydowanie nastawione na osiągi, wielu użytkowników podkreśla również jego stosunkowo niskie koszty utrzymania, zwłaszcza w porównaniu do innych samochodów o podobnych parametrach technicznych i sportowym charakterze.

Podsumowanie

Mitsubishi Lancer Evolution VI to więcej niż samochód – to symbol inżynieryjnej doskonałości i emocji, które towarzyszą każdej przejażdżce. Jego niesłabnąca popularność i wysoka wartość na rynku wtórnym świadczą o niezmiennym zainteresowaniu tym legendarnym modelem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i osiągnięć Evo VI, a także do rozmów z pasjonatami i właścicielami tych wyjątkowych pojazdów. Może to być inspiracja do własnych motoryzacyjnych przygód lub początek poszukiwań własnego egzemplarza tej japońskiej legendy. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem motorsportu, czy po prostu cenisz sobie wyjątkowe osiągi połączone ze sportowym designem, Mitsubishi Lancer Evolution VI z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

foto: Mitsubishi