Mazda MX-5 I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do podróży w czasie, by przyjrzeć się legendzie motoryzacji, która zapoczątkowała nową erę w świecie roadsterów – oto Mazda MX-5 I. Ta ikona stylu i przyjemności z jazdy, niezmiennie od lat, kradnie serca entuzjastów na całym świecie. W naszym artykule przybliżymy specyfikacje techniczne, wymiary, gamę silnikową oraz aspekty ekonomiczne, takie jak spalanie i ceny, które sprawiają, że MX-5 pozostaje w czołówce wyborów miłośników czterech kółek. Poznaj opinie użytkowników i zdecyduj, czy ten klasyczny roadster ma szansę stać się Twoim motoryzacyjnym partnerem na lata.

Dane techniczne i wymiary Mazda MX-5 I

Zacznijmy od danych technicznych Mazda MX-5 I. Ten dwuosobowy, tylnonapędowy roadster, był dostępny z benzynowymi silnikami o pojemnościach od 1.6 do 1.8 litra. Zależnie od wersji, moc tych jednostek wahała się między 90 a 133 KM, co w połączeniu z niewielką masą własną, zapewniało doskonałe osiągi i dynamikę jazdy.

Przechodząc do wymiarów, MX-5 I charakteryzowała się kompaktową budową. Długość auta wynosiła 3975 mm, szerokość 1675 mm, a wysokość zamykała się w 1235 mm. Rozstaw osi wynosił 2265 mm, co pozwalało na stabilne prowadzenie auta, nawet podczas dynamicznej jazdy.

Mazda MX-5 I oferowała również zaskakująco dużą ilość przestrzeni bagażowej jak na roadstera. Pojemność bagażnika wynosiła 130 litrów, co, choć nie jest imponującą wartością, umożliwiało zabranie ze sobą niezbędnych rzeczy na weekendowy wyjazd.

Podsumowując, Mazda MX-5 I zaskakuje nie tylko swoim wyglądem, ale również danymi technicznymi i wymiarami. Kompaktowa budowa, świetne osiągi i niewielka masa własna sprawiają, że jest to auto, które dostarcza prawdziwej przyjemności z jazdy.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Poruszając temat silników dostępnych w Mazda MX-5 I, warto zwrócić uwagę na dwie podstawowe jednostki napędowe. Pierwszą z nich jest silnik o pojemności 1.6 litra, generujący moc od 90 do 115 KM, w zależności od wersji. Ten czterocylindrowy, benzynowy silnik charakteryzuje się dobrymi osiągami, niskim zużyciem paliwa oraz wyjątkowym brzmieniem, które stanowi integralną część doświadczenia jazdy MX-5.

Druga jednostka napędowa dostępna w Mazda MX-5 I to silnik o pojemności 1.8 litra. Ten silnik, o mocy 133 KM, zapewnia jeszcze lepsze osiągi i dynamikę jazdy. Warto dodać, że oba silniki były dostępne z 5-biegową manualną skrzynią biegów, co dodatkowo zwiększało przyjemność z jazdy.

Kończąc temat silników, warto podkreślić, że Mazda MX-5 I jest przykładem auta, które skupia się na przyjemności z jazdy. Zarówno silnik 1.6, jak i 1.8, zapewniają odpowiednią moc i elastyczność, które są niezbędne do dynamicznej jazdy. Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych czynników, które przyczyniły się do niezmiennego uznania modelu MX-5 na przestrzeni lat.

Spalanie i pojemność baku w Mazda MX-5 I

Kolejnym istotnym aspektem, który warto poruszyć, jest zużycie paliwa przez Mazdę MX-5 I. Przyjmuje się, że średnie spalanie modelu z silnikiem 1.6 litra wynosi około 7,5 litra na 100 km, natomiast w przypadku większej jednostki 1.8 litra, spalanie wzrasta do około 8,5 litra na 100 km. Oczywiście, warto pamiętać, że rzeczywiste wartości mogą różnić się w zależności od stylu jazdy i warunków na drodze.

Pojemność baku w Mazdzie MX-5 I to kolejny aspekt, który zasługuje na uwagę. Ten roadster posiadał bak o pojemności 45 litrów, co w połączeniu z umiarkowanym spalaniem, zapewniało zadowalającą autonomię pomiędzy kolejnymi tankowaniami. Dzięki temu, MX-5 I jest nie tylko autem zapewniającym emocje na drodze, ale również praktycznym rozwiązaniem na codzienne trasy.

Orientacyjne ceny Mazda MX-5 I na rynku wtórnym

Orientacyjne ceny Mazda MX-5 I na rynku wtórnym mogą znacznie się różnić w zależności od stanu technicznego, rocznika oraz przebiegu pojazdu. Dobrze zachowany egzemplarz z początku lat 90. może kosztować od około 15 000 do 25 000 złotych. Natomiast modele po gruntownej renowacji lub w wersjach specjalnych mogą osiągać znacznie wyższe wartości.

Warto jednak pamiętać, że Mazda MX-5 I cieszy się statusem kultowego roadstera, co wpływa na kształtowanie cen na rynku wtórnym, często podyktowane sentymentem i wartością kolekcjonerską. Z tego względu, niektóre wyjątkowe egzemplarze mogą być wyceniane nawet powyżej 30 000 złotych, zwłaszcza jeśli są to limitowane edycje z niskim przebiegiem i w oryginalnym stanie.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda MX-5 I

Opinie właścicieli Mazda MX-5 I często podkreślają, że to auto jest synonimem czystej radości z jazdy. Zwracają uwagę na doskonałe właściwości jezdne, niskie koszty utrzymania i niezawodność, dzięki czemu MX-5 I zyskała miano kultowego roadstera, który oferuje więcej niż tylko przejazd z punktu A do B.

Ekspertów motoryzacyjnych przyciąga w Mazda MX-5 I nie tylko jej ikoniczny design, ale również wyjątkowa równowaga między osiągami a dostępnymi technologiami. Chwalą oni przemyślaną konstrukcję, która pomimo braku zaawansowanych rozwiązań współczesnych samochodów, dostarcza emocji porównywalnych z nowoczesnymi sportowymi pojazdami.

Wśród użytkowników Mazda MX-5 I istnieje powszechne przekonanie, że to auto jest idealne dla osób poszukujących klasycznych wrażeń za kierownicą. Wielu z nich podkreśla, że MX-5 I doskonale radzi sobie zarówno na krętych drogach, jak i podczas spokojnej jazdy, zachęcając do zwolnienia tempa i czerpania przyjemności z każdego przebytego kilometra.

Recenzje i testy długodystansowe pokazują, że Mazda MX-5 I to model niezwykle odporny na upływ czasu. Użytkownicy doceniają jej niezmiennie atrakcyjny wygląd i fakt, że nawet po wielu latach użytkowania, MX-5 I wciąż jest w stanie dostarczać emocji oraz niezawodnie służyć na co dzień.

Podsumowanie

Mazda MX-5 I to prawdziwy klejnot w koronie motoryzacyjnych klasyków. Jej ponadczasowy design, imponujące osiągi i niezawodność sprawiają, że do dziś pozostaje obiektem pożądania wielu miłośników samochodów. Jeśli cenisz sobie emocje, które dostarcza jazda z otwartym dachem, a przy tym szukasz auta o sprawdzonych parametrach technicznych i rozsądnym spalaniu, Mazda MX-5 I może okazać się idealnym wyborem. Zapraszamy Cię do dalszego zgłębiania jej historii, opinii użytkowników i dostępnych ofert, abyś mógł sam przekonać się, czy to właśnie MX-5 stanie się Twoim niezawodnym towarzyszem na drodze pełnej przygód.

źródło: Mazda