BMW serii 3 E21 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Gdy mowa o klasyce motoryzacji, BMW serii 3 E21 zajmuje szczególne miejsce w sercach entuzjastów. Ta ikona stylu i inżynierii, która zadebiutowała w latach 70., do dziś budzi podziw swoimi osiągami i niezawodnością. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co kryje pod swoją atrakcyjną karoserią: od danych technicznych, przez wymiary i pojemność silnika, aż po spalanie i aktualne ceny na rynku wtórnym. Czytając dalej, odkryjesz nie tylko suche fakty, ale także opinie tych, którzy za kierownicą BMW serii 3 E21 odnaleźli swoją motoryzacyjną pasję.

Dane techniczne i wymiary BMW serii 3 E21.

BMW Serii 3 E21 to model, który zasłynął dzięki doskonałym parametrom technicznym. Podstawowa wersja tego pojazdu oferowała silnik o pojemności 1,5 litra, generujący moc 75 KM. Dla tych, którzy pragnęli większych emocji, dostępne były również silniki o pojemnościach 1,6, 1,8 i 2,0 litra, dostarczające od 90 do 125 KM mocy.

Wymiary BMW Serii 3 E21 również przyciągały uwagę. Z kompaktowym rozstawem osi wynoszącym 2563 mm, długością 4355 mm, szerokością 1610 mm i wysokością 1380 mm, ten model oferował nie tylko sportowy wygląd, ale również praktyczność. Bagażnik o pojemności 460 litrów zapewniał wystarczającą przestrzeń dla bagażu, jednocześnie zachowując elegancką sylwetkę samochodu.

Dostępne silniki i ich specyfikacje.

BMW Serii 3 E21 było dostępne z kilkoma różnymi silnikami, co dawało potencjalnym nabywcom szeroki wybór. Podstawowa wersja, 315, była wyposażona w silnik o pojemności 1,5 litra, który generował moc 75 KM. Ten model był idealny dla tych, którzy szukali efektywnego i niezawodnego samochodu do codziennego użytku.

BMW 316, z silnikiem o pojemności 1,6 litra, oferował nieco więcej mocy – 90 KM. Ten silnik, choć nieco większy, nadal zachowywał doskonałą równowagę między wydajnością a ekonomicznością, czyniąc go popularnym wyborem wśród wielu kierowców.

Dla tych, którzy szukali jeszcze większej mocy, BMW oferowało modele 318 i 320. BMW 318, z silnikiem o pojemności 1,8 litra, generował 98 KM, podczas gdy BMW 320, z silnikiem o pojemności 2,0 litra, dostarczał aż 125 KM mocy.

Wszystkie silniki dostępne w BMW Serii 3 E21 były znane z niezawodności i trwałości. Dzięki starannie zaprojektowanej konstrukcji i wysokiej jakości materiałom, te silniki były w stanie wytrzymać tysiące kilometrów jazdy, dostarczając niezmiennie doskonałe osiągi.

Spalanie i pojemność silników w BMW serii 3 E21.

Kwestia spalania i pojemności silników w BMW serii 3 E21 zasługuje na osobne omówienie. Pojemność silników w tym modelu jest wyjątkowo zróżnicowana, rozpoczynając od 1,5 litra w wersji podstawowej, przez 1,6 i 1,8 litra, a kończąc na 2,0 litrach w najmocniejszej wersji.

Spalanie w BMW serii 3 E21 jest zgodne z oczekiwaniami względem pojazdów z lat 70. W przypadku modelu z silnikiem 1,5 litra, średnie spalanie wynosiło około 8 litrów na 100 km, co jest wynikiem akceptowalnym dla wielu kierowców, biorąc pod uwagę wiek pojazdu i jego osiągi.

BMW 320, z silnikiem 2,0 litra, charakteryzowało się wyższym spalaniem, które wynosiło średnio około 10 litrów na 100 km. Warto jednak zauważyć, że jest to model o wyższych osiągach, więc wyższe spalanie jest tu uzasadnione.

Podsumowując, BMW serii 3 E21 oferuje zróżnicowane silniki, zarówno pod względem pojemności, jak i zużycia paliwa. Model ten zasługuje na uznanie za swoje osiągi, niezawodność i trwałość, co potwierdzają liczne opinie zadowolonych kierowców.

Orientacyjne ceny BMW serii 3 E21 na rynku wtórnym.

Orientacyjne ceny BMW serii 3 E21 na rynku wtórnym mogą być zaskakujące dla wielu kolekcjonerów i miłośników motoryzacji. W zależności od stanu technicznego, roku produkcji oraz oryginalności elementów, ceny mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ten model, uznawany za klasyczne auto, z rokiem produkcji coraz bardziej oddalającym się od naszych czasów, staje się coraz pożądaniejszy na rynku samochodów zabytkowych.

Stan zachowania jest kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę BMW serii 3 E21. Egzemplarze w dobrym stanie, z niewielką liczbą poprzednich właścicieli i z oryginalnymi częściami mogą osiągać wartości znacznie wyższe niż te, które wymagały poważniejszych napraw czy renowacji. Zróżnicowanie cen jest więc duże, a autentyczność i historia pojazdu mają ogromne znaczenie dla potencjalnych nabywców.

Wartość BMW serii 3 E21 na rynku wtórnym jest również związana z modelami silnikowymi. Rzadsze wersje, takie jak 323i z silnikiem 2.3, ze względu na swoją wyższą moc i lepsze osiągi, są z reguły wyceniane wyżej niż modele z mniejszymi silnikami. Właściwa ocena stanu technicznego i oryginalności tych modeli ma istotny wpływ na ich atrakcyjność cenową.

Podsumowując, orientacyjne ceny BMW serii 3 E21 na rynku wtórnym mogą być bardzo zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to pojazd o rosnącej wartości kolekcjonerskiej, a jego zakup przez pasjonatów marki BMW może być traktowany nie tylko jako inwestycja, ale również jako wyraz zamiłowania do motoryzacyjnych klasyków.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 3 E21.

Użytkownicy BMW serii 3 E21 często podkreślają unikalny charakter i klasyczną linię nadwozia tego modelu. Zwracają uwagę na przyjemność z jazdy, jaką zapewniają precyzyjny układ kierowniczy i dobrze zestrojone zawieszenie. Miłośnicy motoryzacji doceniają także fakt, że nawet po wielu latach od premiery, BMW E21 bez problemu radzi sobie na współczesnych drogach.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga doskonała konstrukcja mechaniczna BMW E21 oraz legendarna niezawodność silników. Wielu z nich wskazuje na model 323i jako szczególnie wart uwagi ze względu na wyższą moc i sportowe osiągi. Ponadto, eksperci często zauważają, że BMW serii 3 E21 to pojazd, który w odpowiednich rękach może dostarczyć wiele satysfakcji z tuningu i personalizacji.

Z kolei wśród opinii na forach internetowych i grupach miłośników marki BMW, E21 jest często chwalone za swój ponadczasowy design i możliwość łatwego dostępu do części zamiennych. Użytkownicy doceniają fakt, że mimo upływu lat, ten samochód wciąż jest w stanie zapewnić komfortową jazdę i przyciągać wzrok przechodniów swoją klasyczną sylwetką.

Podsumowanie

BMW serii 3 E21 to nie tylko pojazd z bogatą historią, ale także model, który nadal wzbudza emocje i zainteresowanie wśród miłośników motoryzacji. Zróżnicowane opcje silnikowe, klasyczne linie nadwozia oraz wyjątkowe osiągi sprawiają, że jest to samochód o niezaprzeczalnym uroku. Czy jesteś kolekcjonerem, czy poszukujesz samochodu z duszą, E21 z pewnością ma coś do zaoferowania. Zachęcamy do dalszego zgłębiania wiedzy na temat tego niezwykłego modelu, odkrywania opinii innych entuzjastów i być może do podjęcia decyzji o wejściu w posiadanie własnego egzemplarza BMW serii 3 E21. Odkryj, czym jest prawdziwa pasja motoryzacyjna z klasycznym BMW!