Renault Espace I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Czy pamiętacie ikonę motoryzacyjnego świata lat 80., która zdefiniowała nową klasę komfortu i przestronności? Renault Espace I, z jego futurystycznym w tamtych czasach designem, otwierał przed rodzinami zupełnie nowy wymiar podróżowania. Zapraszam Was w podróż po technicznych zakamarkach tego kultowego vana – od wymiarów, przez osiągi silników, aż do opinii użytkowników i cen, które kiedyś i dziś kształtują jego legendę na rynku samochodów używanych.

Dane techniczne i wymiary Renault Espace I

Renault Espace I, zaprojektowany z myślą o komforcie i przestronności, posiadał wymiary, których konkurencja nie była w stanie przekroczyć. Długość tego modelu wynosiła 4343 mm, szerokość 1752 mm, a wysokość 1665 mm. Takie proporcje sprawiały, że Espace I był prawdziwym gigantem na drogach lat 80. i 90., a jednocześnie doskonale wpisywał się w wizję nowoczesnej, wielofunkcyjnej rodziny.

Pod maską Renault Espace I kryły się silniki benzynowe i Diesla, które zapewniały odpowiednie osiągi i ekonomię jazdy. Wśród jednostek benzynowych znalazły się silniki o pojemności od 1.995 cm³ do 2.664 cm³ oraz mocach od 88 KM do 150 KM. Z kolei silniki Diesla oferowane były w wariantach o pojemnościach od 2.068 cm³ do 2.188 cm³ i mocach od 88 KM do 90 KM.

Rodzaje silników w modelu Renault Espace I

Renault Espace I było dostępne z różnymi rodzajami silników, zarówno benzynowych, jak i Diesla, co dawało potencjalnym nabywcom szereg możliwości do wyboru. W przypadku jednostek benzynowych, do dyspozycji były silniki czterocylindrowe o różnych mocach, które oferowały idealny balans pomiędzy wydajnością a oszczędnością paliwa. Z drugiej strony, silniki Diesla były cenione za swoją wytrzymałość i długowieczność, a także niskie zużycie paliwa.

W szczególności, silniki benzynowe o pojemności 1.995 cm³ i 2.664 cm³ oferowały moc od 88 KM do 150 KM, co pozwalało na swobodne poruszanie się zarówno po mieście, jak i na długich trasach. Silniki Diesla, z kolei, o pojemności 2.068 cm³ i 2.188 cm³, oferowały moc od 88 KM do 90 KM, co zazwyczaj było wystarczające dla większości użytkowników Renault Espace I.

Spalanie i pojemność silnika Renault Espace I

Pod względem spalania, Renault Espace I prezentowało się bardzo dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego rozmiary i wagę. Średnie spalanie dla silników benzynowych wynosiło około 9,5 l/100km w cyklu mieszanym, co czyniło go ekonomicznym wyborem dla rodzin podróżujących na długie dystanse. Silniki Diesla były natomiast jeszcze bardziej oszczędne, z średnim spalaniem wynoszącym około 7,5 l/100km.

Renault Espace I dostępne było z różnymi rodzajami silników, zarówno benzynowych jak i Diesla, oferujących różne pojemności. Najmniejszą pojemnością charakteryzował się silnik benzynowy o pojemności 1.995 cm³. Natomiast największa pojemność, wynosząca 2.664 cm³, przypadała na silnik benzynowy, który był jednocześnie najsilniejszym silnikiem dostępnym w tym modelu.

W przypadku silników Diesla, najmniejszą pojemnością mogła pochwalić się jednostka o pojemności 2.068 cm³. Największy silnik Diesla, o pojemności 2.188 cm³, zapewniał natomiast optymalny balans między mocą a ekonomią jazdy, co czyniło go popularnym wyborem wśród poszukujących oszczędności.

W każdym przypadku, Renault Espace I oferowało przestronne wnętrze i komfort jazdy, niezależnie od wyboru silnika. Wielkość i pojemność silnika nie wpływały na przestrzeń w kabinie, co czyniło Espace I idealnym samochodem dla dużej rodziny lub dla tych, którzy często przewożą dużo bagażu.

Ceny modelu Renault Espace I na rynku wtórnym

Ceny modelu Renault Espace I na rynku wtórnym oscylują w szerokim zakresie, głównie ze względu na stan techniczny pojazdu i jego historię serwisową. Znaczący wpływ na wycenę ma również rocznik samochodu oraz wyposażenie. W przypadku egzemplarzy zadbanych, z niskim przebiegiem i bogatym wyposażeniem, ceny mogą być wyższe.

Warto zauważyć, że Renault Espace I jest obecnie traktowany nie tylko jako praktyczny środek transportu, ale również jako klasyczny samochód kolekcjonerski. To sprawia, że dobrze zachowane egzemplarze mogą osiągać ceny znacznie wyższe niż średnia rynkowa, co czyni je atrakcyjnymi dla pasjonatów motoryzacji z lat 80.

Opinie użytkowników i ekspertów o Renault Espace I.

Użytkownicy często podkreślają przestronne wnętrze i komfort podróżowania w Renault Espace I, nawet na długich dystansach. Entuzjaści motoryzacji z lat 80. doceniają również oryginalny design i funkcjonalność, które wyróżniały ten model na tle konkurencji tamtego okresu.

Ekspertom w dziedzinie motoryzacji przypada do gustu innowacyjność rozwiązań i wprowadzenie nowych standardów w segmencie minivanów przez Renault Espace I. Wielu z nich uważa, że był to model przełomowy, który dał początek nowej kategorii pojazdów przeznaczonych dla rodzin.

Z drugiej strony, niektóre opinie wskazują na problemy z korozją oraz awaryjność niektórych podzespołów, co jest typowe dla samochodów z tamtego okresu. Mimo to, posiadacze Renault Espace I często wskazują na łatwość serwisowania i dostępność części zamiennych jako atuty tego modelu.

Pojazd ten zyskał również opinię samochodu o dobrym stosunku jakości do ceny, szczególnie na rynku wtórnym. Renault Espace I jest ceniony za możliwość uzyskania komfortowego i przestronnego samochodu za rozsądną cenę, co przekłada się na satysfakcję z zakupu wśród wielu użytkowników.

Podsumowanie

Renault Espace I to bez wątpienia pojazd, który zrewolucjonizował postrzeganie komfortu i przestronności wśród samochodów rodzinnego użytku. Jego unikatowe cechy, takie jak przemyślane wymiary, różnorodność silników oraz ekonomiczne spalanie, sprawiają, że nawet po latach wciąż cieszy się zainteresowaniem. Jeśli szukasz samochodu z duszą, który jednocześnie oferuje praktyczne rozwiązania na co dzień, Renault Espace I może okazać się idealnym wyborem. Zapraszamy do dalszego zgłębiania historii i cech tego kultowego modelu, a także do śledzenia ofert na rynku wtórnym, które mogą kryć prawdziwe perełki dla kolekcjonerów i miłośników motoryzacji. Niech podróż z Renault Espace I stanie się nie tylko komfortowym doświadczeniem, ale też emocjonującą przygodą z historią motoryzacji.

https://www.youtube.com/watch?v=Q-k1f3UTNCk&ab_channel=STRADALEClassics