Renault 5 I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

W kultowej symfonii motoryzacyjnej lat 70. i 80. jedną z najbardziej rozpoznawalnych melodii jest Renault 5 I – ikona stylu i oszczędności. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej temu samochodowemu evergreenowi, analizując jego dane techniczne, wymiary, gamę silników oraz spalanie. Poznamy również, jak na przestrzeni lat zmieniała się jego pojemność oraz jak na tle współczesnych gigantów drogowych prezentują się ceny i opinie o tym francuskim klasyku.

Dane techniczne i wymiary modelu Renault 5 I

Model Renault 5 I zadebiutował na rynku po raz pierwszy w 1972 roku, zaskakując swoją nowoczesną konstrukcją i kompaktowymi wymiarami. Długość samochodu wynosiła zaledwie 3,52 metra, natomiast szerokość i wysokość to odpowiednio 1,52 metra i 1,41 metra. Te niewielkie rozmiary sprawiały, że Renault 5 I było idealnym samochodem do poruszania się po zatłoczonych ulicach miast.

Pod maską Renault 5 I znajdowały się silniki o różnej pojemności, od 0,8 do 1,4 litra. Przy czym najpopularniejszym był silnik 1.1, który oferował dobrą równowagę między oszczędnością paliwa a dynamiką jazdy. Moc silników wahała się od 34 do 93 koni mechanicznych, umożliwiając osiągnięcie prędkości maksymalnej od 130 do 175 km/h.

Dane techniczne Renault 5 I mówią także o pojemności bagażnika, która wynosiła od 215 do 962 litrów w zależności od konfiguracji siedzeń. Mimo niewielkich rozmiarów samochodu, taka pojemność bagażnika pozwalała na spakowanie niezbędnych rzeczy na krótki wyjazd czy duże zakupy. Warto też dodać, że podwozie samochodu było wyposażone w niezależne zawieszenie, co zdecydowanie wpływało na komfort jazdy.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Pod maską Renault 5 I można było znaleźć kilka rodzajów silników. Wśród nich, najmniejszym był silnik o pojemności 0.8 litra, który oferował skromne 34 konie mechaniczne. Był to doskonały wybór dla osób, ceniących sobie przede wszystkim niskie spalanie i łatwość manewrowania w miejskim ruchu.

W ofercie Renault 5 I znalazł się również silnik o pojemności 1.1 litra. Ta jednostka napędowa, oferująca około 45 koni mechanicznych, cieszyła się największą popularnością. Stanowiła idealny kompromis między ekonomią a dynamiką jazdy, a także gwarantowała solidne osiągi na drodze.

Największym silnikiem dostępnym dla Renault 5 I był motor o pojemności 1.4 litra. Generował on moc aż 93 konie mechaniczne, co pozwalało na osiągnięcie prędkości maksymalnej do 175 km/h. To silnik dla tych, którzy oczekiwali od swojego Renault 5 I nie tylko praktyczności, ale również emocji za kierownicą.

Spalanie i pojemność silnika

W kontekście spalania, Renault 5 I wyróżniało się na tle konkurencji. Średnie spalanie silnika o pojemności 0,8 litra wynosiło około 5,5 litra na 100 km, co czyniło go jednym z najbardziej oszczędnych aut swojego czasu. Z kolei silnik 1,1 litra zużywał średnio około 6,5 litra paliwa na 100 km, natomiast największy silnik o pojemności 1,4 litra miał spalanie na poziomie około 7,5 litra na 100 km.

Zagadnienie pojemności silnika Renault 5 I jest równie istotne. Jak wcześniej wspomniano, auto oferowało kilka opcji do wyboru – od 0,8 do 1,4 litra. Dzięki temu potencjalny nabywca mógł dostosować pojemność silnika do swoich indywidualnych potrzeb, zarówno pod kątem oszczędności paliwa, jak i dynamiki jazdy.

Warto zauważyć, że wybór pojemności silnika miał bezpośredni wpływ na osiągi Renault 5 I. Mniejsze jednostki napędowe były idealne dla osób, które ceniły sobie przede wszystkim ekonomię i łatwość prowadzenia. Natomiast większe silniki oferowały lepsze osiągi i były doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy oczekiwali od swojego auta nieco więcej emocji za kierownicą.

Aktualne ceny i wartość rynkowa Renault 5 I

Aktualne ceny klasycznego modelu Renault 5 I mogą się wahać w zależności od stanu zachowania pojazdu, jego historii oraz rzadkości wersji. Biorąc pod uwagę, że ten model znajduje się obecnie w kręgu zainteresowań kolekcjonerów i miłośników motoryzacji retro, ceny mogą osiągać wartości znacznie przewyższające ich pierwotny koszt zakupu.

Wartość rynkowa Renault 5 I jest zmienna i może być zaskoczeniem dla osób nieśledzących rynku klasycznych samochodów. Egzemplarze w dobrym stanie mogą osiągać ceny rzędu kilkunastu tysięcy złotych, co jest dowodem na rosnącą popularność tego modelu wśród entuzjastów.

Przy ocenie wartości Renault 5 I należy zwrócić uwagę na oryginalność elementów, stopień zachowania oraz przebieg. Samochody z niskim przebiegiem i w pełni oryginalnym stanie są szczególnie cenione na rynku, co bezpośrednio przekłada się na ich cenę.

Renault 5 I, jako auto zabytkowe, może także stanowić inwestycję. Z uwagi na rosnące zainteresowanie klasykami, jego wartość może z czasem wzrosnąć, co czyni go atrakcyjnym nie tylko dla pasjonatów, ale i dla inwestorów poszukujących alternatywnych sposobów lokowania kapitału.

Opinie użytkowników i eksperckie recenzje.

Użytkownicy Renault 5 I często podkreślają jego niezawodność i ekonomiczne utrzymanie, co czyni go ulubieńcem wśród osób szukających klasycznego samochodu na co dzień. Znakomicie odnajduje się w ruchu miejskim, dzięki czemu zyskał status niezastąpionego towarzysza w codziennych dojazdach.

Recenzje ekspertów motoryzacyjnych wskazują na Renault 5 I jako pojazd o dużym znaczeniu historycznym, który wyznaczył nowe trendy w projektowaniu małych samochodów. Podkreślają oni również jego innowacyjność pod kątem wykorzystanych rozwiązań technicznych i stylistycznych w momencie premiery.

Wśród posiadaczy Renault 5 I ceni się także jego charakterystyczny design, który mimo upływu lat wciąż przyciąga uwagę i wywołuje sentyment. To właśnie niepowtarzalny wygląd i atmosfera lat 70. i 80. sprawiają, że Renault 5 I jest często wybierany przez miłośników motoryzacji retro.

Recenzenci i użytkownicy jednogłośnie zgadzają się, że Renault 5 I to model, który dzięki swojej prostej budowie i dostępności części zamiennych, pozostaje łatwy i tani w naprawach. Ta cecha jest szczególnie doceniana przez entuzjastów, którzy chętnie zabierają się za własnoręczne odrestaurowanie tego klasycznego auta.

Podsumowanie

Renault 5 I to bez wątpienia ikona motoryzacji, która pomimo upływu lat nadal cieszy się uznaniem wśród miłośników klasycznych samochodów. Jego kompaktowe wymiary, różnorodność silników i ekonomiczne spalanie sprawiają, że model ten jest warty uwagi zarówno dla kolekcjonerów, jak i osób poszukujących niezawodnego klasyka. Cena Renault 5 I może być atrakcyjna dla inwestorów, a jego wartość rynkowa ma szansę wzrosnąć w przyszłości. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i charakterystyki tego wyjątkowego pojazdu, a także do wymiany opinii i doświadczeń z innymi entuzjastami Renault 5 I.