Opel Zafira A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do świata kompaktowych MPV, gdzie funkcjonalność spotyka się z niemiecką inżynierią. Opel Zafira A to ikona rodzinnego komfortu, która od lat błyszczy na europejskich drogach. Poznajmy bliżej jego dane techniczne, wymiary, które definiują przestronność, oraz silniki, które tętnią życiem pod jego maską. Przekonajmy się, czy jego spalanie, pojemność bagażnika spełnią oczekiwania współczesnych kierowców, a także czy ceny i opinie użytkowników potwierdzą status tego modelu jako niezawodnego towarzysza podróży.

Dane techniczne i wymiary Opel Zafira A

Zbadajmy wspólnie dane techniczne Opel Zafira A, które ujawniają prawdziwą naturę tej kompaktowej maszyny. Zafira A, poprzedzały model Sintra, wprowadziła nową erę dla marki Opel w segmencie minivanów, oferując silniki o mocy od 75 do 200 KM. Wersje z silnikami benzynowymi i Diesla dostępne są z manualną lub automatyczną skrzynią biegów, a pojemność silników wynosi od 1,6 do 2,2 litra.

Wymiary Opel Zafira A są typowe dla klasy kompaktowych MPV i zapewniają doskonały balans między przestrzenią wewnętrzną a łatwością manewrowania. Długość wynosi 4317 mm, szerokość 1742 mm, a wysokość 1684 mm, co zapewnia przestronne wnętrze, zachowując jednocześnie kompaktowe wymiary zewnętrzne. Rozstaw osi wynosi 2694 mm, co dodatkowo zwiększa przestrzeń dla pasażerów i umożliwia komfortowe podróżowanie.

Dostępne silniki w modelu Opel Zafira A

Silniki w modelu Opel Zafira A obejmują szeroki wybór jednostek napędowych, zarówno benzynowych, jak i diesla, zaprojektowanych z myślą o różnych potrzebach kierowców. Dostępne są silniki o pojemności od 1,6 do 2,2 litra, co umożliwia elastyczny wybór zależnie od poszukiwanego balansu między mocą a ekonomią.

W ofercie Opel Zafira A znajdują się silniki benzynowe o mocy od 75 do 125 KM. Szczególnie godne uwagi są jednostki 1.8 16V o mocy 125 KM, które zapewniają dynamiczną jazdę, jednocześnie utrzymując rozsądne zużycie paliwa. Właściciele cenią je za niezawodność i łatwość w utrzymaniu.

Na rynku dostępne są również Opel Zafira A z silnikami diesla. Są one bardziej ekonomiczne, a ich moc waha się od 100 do 125 KM. Najpopularniejszym silnikiem diesel jest 2.0 DTI o mocy 100 KM, który oferuje solidną moc, niskie zużycie paliwa i niski poziom hałasu.

W Opel Zafira A dostępne są zarówno manualne, jak i automatyczne skrzynie biegów. Manualna skrzynia biegów jest dostępna w większości modeli i jest doceniana za precyzyjne i płynne działanie. Z kolei automatyczna skrzynia biegów jest dostępna w wybranych modelach, zapewniając komfort jazdy, szczególnie w ruchu miejskim.

Spalanie i pojemność baku w Opel Zafira A

Spalanie paliwa jest jednym z kluczowych czynników, które kierowcy uwzględniają przy wyborze samochodu. W przypadku Opel Zafira A, ten aspekt jest równie satysfakcjonujący, jak jego funkcjonalność i przestronność. W zależności od typu silnika i stylu jazdy, średnie spalanie w cyklu mieszanym dla tego modelu wynosi od 6 do 8 litrów na 100 km.

Dzięki swojej ekonomiczności, Zafira A jest idealnym wyborem dla rodzin, które szukają samochodu z niskimi kosztami eksploatacji. Szczególnie silniki Diesla, takie jak popularny 2.0 DTI, są uznawane za bardzo wydajne, a ich niskie spalanie przekłada się na możliwość dłuższych podróży bez konieczności częstego tankowania.

Z drugiej strony, pojemność baku w Opel Zafira A wynosi 58 litrów, co daje duże możliwości podróży bez konieczności częstego zatrzymywania się na stacjach benzynowych. Ta pojemność baku jest na tyle duża, że umożliwia długie podróże nawet przy wyższym spalaniu, charakterystycznym dla silników benzynowych.

Podsumowując, Opel Zafira A oferuje doskonały balans między ekonomicznym spalaniem i dużą pojemnością baku. To sprawia, że jest to model idealny dla rodzinnego użytku, gdzie zarówno ekonomia eksploatacji, jak i możliwość długodystansowych podróży są kluczowe.

Aktualne ceny na rynku wtórnym dla modelu Opel Zafira A

Na rynku wtórnym Opel Zafira A przyciąga atrakcyjnymi cenami, co czyni go dostępnym wyborem dla szerokiego grona nabywców. Biorąc pod uwagę wiek, przebieg i stan techniczny pojazdu, ceny zazwyczaj mieszczą się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co umiejscawia ten model w gronie cenowo przystępnych minivanów.

Wartość rynkowa Zafiry A zależy od wielu czynników, wśród których znajdują się rocznik, wersja wyposażenia oraz historia serwisowa. Modele zadbane, z niskim przebiegiem i bogatym wyposażeniem mogą osiągać wyższe ceny, natomiast egzemplarze wymagające większych napraw lub z wysokim przebiegiem są często oferowane za znacznie niższe kwoty.

Decydując się na zakup Opel Zafira A na rynku wtórnym, przyszli właściciele mogą liczyć na relatywnie niską utratę wartości pojazdu z czasem. To sprawia, że zakup Zafiry A jest rozsądną inwestycją, szczególnie dla osób szukających przestronnego i wielofunkcyjnego samochodu w rozsądnej cenie.

Opinie użytkowników i ekspertów o Oplu Zafira A

Użytkownicy często podkreślają funkcjonalność i przestronność Opel Zafira A, które są kluczowe dla rodzin potrzebujących niezawodnego i komfortowego środka transportu. Właściciele chwalą sobie modułową konstrukcję wnętrza, pozwalającą na szybką zmianę konfiguracji siedzeń, co jest przydatne podczas przewożenia większych przedmiotów.

Eksperci motoryzacyjni często zwracają uwagę na dobrą relację jakości do ceny, jaką oferuje Opel Zafira A. Jest to istotne dla kierowców z ograniczonym budżetem. Dodatkowo, doceniają łatwość w utrzymaniu oraz dostępność części zamiennych, co sprawia, że Zafira A jest ekonomiczna nie tylko w zakupie, ale również w bieżącej eksploatacji.

Wśród opinii na temat Opel Zafira A pojawiają się również uwagi dotyczące dynamiki pojazdu. Niektórzy użytkownicy wskazują, że modele wyposażone w silniki o mniejszej mocy mogą sprawiać wrażenie niedomagania podczas wyprzedzania lub jazdy z pełnym obciążeniem. Jednakże jest to kompromis akceptowany w zamian za niższe koszty użytkowania.

Podsumowanie

Opel Zafira A to model, który zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym, spełnia oczekiwania wielu kierowców poszukujących kompaktowego MPV. Jego przemyślane wymiary, różnorodność silników i zbalansowane spalanie czynią go atrakcyjnym wyborem na rynku wtórnym. Jeśli szukasz pojazdu, który łączy w sobie przestronność, funkcjonalność i niezawodność, Zafira A może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i sprawdzenia, jakie jeszcze zalety kryje ten model, oraz do zapoznania się z opiniami innych użytkowników, co może być pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie.