Opel Rekord C — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odważny design spotyka niemiecką precyzję – Opel Rekord C to ikona motoryzacji, która wciąż budzi podziw swoim klasycznym pięknem i niezawodnością. Czy to imponujący zakres silników, które napędzały to auto, czy wyjątkowe cechy techniczne, które definiowały jego czas – ten model pozostaje tematem fascynujących dyskusji. W naszym artykule przybliżymy wszystko, co warto wiedzieć o tym legendarnym aucie: od szczegółów technicznych, przez wymiary, aż po aspekty, które wpływają na komfort użytkowania, takie jak spalanie czy pojemność bagażnika. Dowiedz się także, jak na przestrzeni lat kształtowały się ceny Rekorda C i jakie opinie mają jego właściciele.

Dane techniczne i wymiary Opel Rekord C

Opel Rekord C, będąc jednym z najważniejszych modeli w historii marki Opel, oferował imponujące dane techniczne na swoje czasy. Pojazd ten został wyposażony w gamę silników benzynowych o pojemności od 1,5 do 1,9 litra, które dostarczały moc od 58 do 90 koni mechanicznych. Takie parametry umożliwiały osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie około 155 km/h.

Wymiary Opel Rekord C również wpisywały się w klasyczne standardy samochodów osobowych tamtych lat. Długość pojazdu wynosiła 4580 mm, szerokość 1735 mm, natomiast wysokość 1450 mm. Rozstaw osi wynosił 2667 mm, a masa własna wahała się w zależności od wersji od 980 do 1100 kg. Takie proporcje zapewniały komfortową przestrzeń dla pasażerów oraz pojemny bagażnik.

Na uwagę zasługują również inne aspekty techniczne Opel Rekord C. Samochód standardowo wyposażono w manualną skrzynię biegów o czterech przełożeniach, natomiast jako opcję dostępna była skrzynia trzybiegowa. Warto również wspomnieć o zawieszeniu – na przedniej osi zastosowano niezależne zawieszenie typu McPherson, natomiast z tyłu zamontowano sztywną oś na resorach śrubowych.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Wśród dostępnych silników Opel Rekord C, wyróżnić można trzy podstawowe jednostki benzynowe. Pierwsza z nich to silnik o pojemności 1.5 litra generujący moc 58 KM, który zapewniał sprawną jazdę w warunkach miejskich. Drugi silnik, o pojemności 1.7 litra i mocy 60 KM, gwarantował nieco lepsze osiągi, jednocześnie utrzymując niewielkie spalanie. Natomiast największy dostępny silnik, o pojemności 1.9 litra i mocy 90 KM, umożliwiał dynamiczną jazdę nawet w trudniejszych warunkach drogowych.

Wszystkie wymienione jednostki napędowe Opel Rekord C charakteryzowały się niezawodnością, a ich eksploatacja nie generowała dużych kosztów. Pod względem technicznym, silniki te były dość proste, co ułatwiało ich serwisowanie. Ponadto, dzięki zastosowaniu w nich nowoczesnych na tamte czasy rozwiązań, takich jak chłodzenie cieczą i górnozaworowy układ rozrządu, silniki te były wydajne i ekonomiczne w użytkowaniu.

Spalanie i pojemność silnika

Pod względem zużycia paliwa, Opel Rekord C również prezentował się dobrze, biorąc pod uwagę standardy tamtych lat. Średnie spalanie silników o pojemności 1.5 i 1.7 litra oscylowało w granicach 7-9 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Silnik 1.9 litra charakteryzował się nieco wyższym zużyciem paliwa, które wynosiło około 9-11 litrów.

Jeśli chodzi o pojemność silnika, najmniejsza jednostka napędowa Opel Rekord C, o pojemności 1.5 litra, zapewniała wystarczającą moc dla codziennej jazdy miejskiej. Silniki o większych pojemnościach, 1.7 i 1.9 litra, oferowały więcej mocy i momentu obrotowego, co sprzyjało komfortowej jazdy zarówno na krótkich, jak i długich trasach.

Warto również podkreślić, że Opel Rekord C był dostępny w wersjach z różnymi rodzajami paliwa. Na przykład, model z silnikiem o pojemności 1.9 litra dostępny był zarówno w wersji benzynowej, jak i dieslowskiej. Wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami mógł zależeć od indywidualnych preferencji kierowcy oraz od warunków, w jakich auto miało być eksploatowane.

Orientacyjne ceny na rynku wtórnym

Orientacyjne ceny Opel Rekord C na rynku wtórnym mogą znacznie się różnić w zależności od stanu technicznego pojazdu, rocznika oraz historii serwisowej. Zadbany egzemplarz, który przeszedł przez ręce entuzjasty, może osiągać ceny znacznie wyższe od przeciętnie utrzymanych modeli.

W przypadku pojazdów zabytkowych, takich jak Opel Rekord C, ceny mogą also rosnąć w związku z rosnącym zainteresowaniem klasykami. Rynkowa wartość takiego samochodu jest więc nie tylko odzwierciedleniem jego stanu, ale także popularności konkretnego modelu wśród kolekcjonerów i miłośników motoryzacji.

Na cenę Opel Rekord C wpływa także oryginalność pojazdu. Auta z oryginalnymi częściami, które nie były poddawane modyfikacjom, są zazwyczaj wyceniane wyżej od tych z licznymi zamiennikami lub przeróbkami. Szczególnie cenione są egzemplarze z oryginalnym silnikiem i w dobrym stanie wizualnym.

Potencjalni nabywcy Opel Rekord C powinni przygotować się na różnorodność cen, które mogą zaczynać się od kilku tysięcy złotych za modele wymagające większej renowacji, aż po kwoty przekraczające nawet kilkanaście tysięcy złotych za egzemplarze w stanie kolekcjonerskim.

Opinie użytkowników i eksperckie recenzje.

Wiele opinii użytkowników Opel Rekord C skupia się na klasycznym designie i niezawodności, cechy te zdobyły już status legendarny. Właściciele często podkreślają, że mimo upływu lat, ten samochód nadal zapewnia komfortową jazdę i jest stosunkowo prosty w utrzymaniu. Zwracają także uwagę na fakt, że części do tego modelu są nadal dostępne, co ułatwia jego eksploatację.

Recenzje ekspertów motoryzacyjnych często zwracają uwagę na to, jak Opel Rekord C wyznaczał standardy w swojej klasie pod względem przestronności i jakości wykonania. Podkreślają, że to auto było świetnie wyważone między ekonomiczną eksploatacją a zapewnianymi osiągami, co do dziś przekłada się na pozytywne doświadczenia za kierownicą tego modelu.

Wśród miłośników klasyków, Opel Rekord C cieszy się uznaniem za swoją trwałość i charakterystyczny dla lat 60. i 70. styl. Właściciele tych pojazdów często wskazują na wysoki poziom emocjonalnego przywiązania do samochodu, co jest nieodłącznym elementem posiadania klasycznego auta o tak bogatej historii.

W opinii wielu użytkowników, Opel Rekord C to pojazd, który pomimo swojego wieku nadal może służyć jako niezawodny środek transportu. Doceniają jego prostotę konstrukcyjną, dzięki której samochód jest łatwy do naprawy, a także fakt, że nawet po latach, Rekord C potrafi dostarczyć wiele radości z jazdy.

Podsumowanie

Opel Rekord C to bez wątpienia pojazd z duszą, który łączy w sobie odważny design i niemiecką precyzję. Jego dane techniczne, wymiary oraz różnorodność silników czynią go interesującym wyborem zarówno dla kolekcjonerów, jak i miłośników klasycznej motoryzacji. Jeśli zaintrygowała Cię historia tego modelu i jego specyfikacja, zapraszamy do dalszego odkrywania świata Opla Rekorda C. Może to właśnie ten klasyczny samochód stanie się Twoją motoryzacyjną pasją lub kolejnym cennym dodatkiem do kolekcji. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się więcej o tym ikonicznym aucie i dołącz do grona jego admiratorów.