Opel Rekord B — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w nostalgiczną podróż do lat 60., gdzie Opel Rekord B, perła niemieckiej inżynierii motoryzacyjnej, redefiniował pojęcie elegancji i wydajności. Ten klasyczny sedan nie tylko wyróżniał się swoimi harmonijnymi wymiarami, ale i zaskakiwał możliwościami silników, które krył pod swoją szeroką maską. Czy był ekonomiczny? Jak prezentuje się na tle współczesnych cen? I co najważniejsze, czy opinie użytkowników przetrwały próbę czasu? Przygotuj się na pełen faktów i wspomnień przegląd tego motoryzacyjnego ikona.

Dane techniczne i wymiary modelu Opel Rekord B

Na pierwszy rzut oka, Opel Rekord B imponuje swoimi wymiarami. Długość tego modelu wynosi 4590 mm, szerokość 1720 mm, a wysokość 1470 mm, co czyni go jednym z większych samochodów swojego czasu. Te wymiary przekładają się na przestronne wnętrze, które zapewnia komfort podróżowania zarówno kierowcy, jak i pasażerom.

Głównym atutem Opel Rekord B są jednak jego dane techniczne. Pod maską tego modelu znajdziemy silniki o pojemności od 1.5 do 1.9 litra, generujące moc od 60 do 90 KM. Takie parametry, jak na lata 60., są naprawdę imponujące, umożliwiając przyjemną i dynamiczną jazdę, niezależnie od warunków.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Opel Rekord B był dostępny z trzema różnymi silnikami, co stanowiło jeden z głównych czynników przyciągających klientów. Każdy z tych silników miał swoją unikalną charakterystykę, dostosowaną do różnych stylów jazdy i potrzeb użytkowników. Wybór silnika miał zatem kluczowe znaczenie dla całokształtu doświadczeń za kierownicą tego samochodu.

Najmniejszy dostępny silnik to jednostka o pojemności 1,5 litra. Mimo skromnej pojemności, ten silnik generował 60 KM, co stanowiło solidną ofertę dla tych, którzy szukali wydajnego i ekonomicznego samochodu. Jednostka 1,5 litra była ceniona za niskie zużycie paliwa i niezawodność.

Średnia opcja, silnik o pojemności 1,7 litra, oferował wyważony kompromis pomiędzy mocą a ekonomią. Generując 75 KM, ten silnik zapewniał sprawną i płynną jazdę, a jednocześnie zachowywał rozsądne zużycie paliwa. Był to najczęściej wybierany silnik przez klientów Opel Rekord B.

Na szczycie oferty znajdował się silnik o pojemności 1,9 litra. Dzięki mocy 90 KM, ten silnik gwarantował dynamiczną jazdę i doskonałe osiągi, nawet przy pełnym obciążeniu. Idealny dla tych, którzy szukali nieco więcej mocy i emocji za kierownicą.

Spalanie i pojemność baku

Spalanie Opel Rekord B to zdecydowanie jeden z aspektów, które zasługują na uwagę. Dla silnika o pojemności 1,5 litra, średnie spalanie wynosiło około 8 litrów na 100 km. Dla silnika 1,7 litra, spalanie było nieco wyższe i wynosiło około 9 litrów na 100 km, natomiast dla największej jednostki, o pojemności 1,9 litra, spalanie wzrastało do około 10 litrów na 100 km.

Te wartości, biorąc pod uwagę czas, w którym Opel Rekord B został wyprodukowany, były całkiem przyzwoite, a nawet konkurencyjne na tle innych modeli z tamtego okresu. Uznawano je za optymalne w kontekście oferowanej mocy i wielkości samochodu.

Jeśli chodzi o pojemność baku, Opel Rekord B mógł pomieścić około 52 litry paliwa. Ta pojemność była wystarczająca, aby umożliwić długodystansowe podróże bez konieczności częstego tankowania. Pozwalało to na swobodne planowanie trasy, niezależnie od dostępności stacji paliw.

Podsumowując, zarówno spalanie, jak i pojemność baku były dobrze zbilansowane, uwzględniając charakterystykę silników Opel Rekord B oraz oczekiwania klientów tego okresu. Dzięki temu, kierowcy mogli cieszyć się komfortem jazdy, nie martwiąc się o częste postoje na stacjach paliw.

Ceny na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym ceny Opel Rekord B mogą znacznie się różnić, zależnie od stanu pojazdu, jego historii oraz oryginalności komponentów. Model ten, ceniony za klasyczny design i trwałość mechaniczną, znajduje swoich amatorów wśród kolekcjonerów i miłośników zabytkowej motoryzacji, co może podnosić jego wartość.

Warto pamiętać, że cena zakupu jest tylko częścią kosztów związanych z posiadaniem klasycznego auta, jakim jest Opel Rekord B. Wahania cen paliwa, dostępność części zamiennych oraz konieczność specjalistycznej konserwacji mogą wpływać na ogólną opłacalność utrzymania tego modelu na dłuższą metę.

Opinie użytkowników i ekspertów

Opinie użytkowników dotyczące Opel Rekord B często podkreślają jego niezawodność i klasyczny charakter, który przemawia do miłośników retro designu. Z sentymentem wspominają o solidności wykonania oraz o tym, jak dobrze ten model sprawdzał się w codziennym użytkowaniu, nawet po wielu latach od zakupu.

Eksperci motoryzacyjni z kolei chętnie wskazują Opel Rekord B jako istotny punkt odniesienia w historii rozwoju motoryzacji. Doceniają oni przemyślane rozwiązania techniczne i kultowy status, który ten model zdobył na przestrzeni lat. To przekłada się na zainteresowanie wśród kolekcjonerów samochodów klasycznych.

Podsumowanie

Opel Rekord B to bez wątpienia pojazd z duszą, który nadal przyciąga uwagę swoją elegancją i niezawodnością. Jeśli pasjonujesz się motoryzacją z lat 60., z pewnością warto przyjrzeć się bliżej temu modelowi. Eksploruj historię i dziedzictwo Rekorda B, porównuj opinie i doświadczenia innych entuzjastów. Rozważając zakup, miej na uwadze unikalne cechy każdego silnika i to, jak wpływają one na jazdę. Zapraszamy do dalszego odkrywania świata klasycznych samochodów i do wyruszenia w podróż, która może być równie ekscytująca jak historia Opel Rekord B.