Opel Corsa A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przełomowa w swoich czasach, kultowa dla wielu pokoleń kierowców – Opel Corsa A to ikona motoryzacji, która na przestrzeni lat zgromadziła wokół siebie rzesze fanów. Zanurzmy się w świat technicznych detali, które definiują ten model: od wymiarów przez gamę silników, aż po spalanie i pojemność. Czy jego cena do dziś odpowiada oczekiwaniom? Poznaj opinie użytkowników i zdecyduj, czy ten samochód to nadal dobry wybór dla współczesnych miłośników czterech kółek.

Dane techniczne i wymiary Opel Corsa A

Zacznijmy od podstawowych danych technicznych Opel Corsa A. Ten model został wprowadzony na rynek w 1982 roku i był produkowany aż do 1993 roku. Wymiary tego kompaktowego hatchbacka wynoszą 3610 mm długości, 1570 mm szerokości i 1365 mm wysokości, co nadaje mu zgrabne i zwrotne proporcje, idealne do jazdy miejskiej.

Opel Corsa A oferuje również umiarkowanie przestronne wnętrze. Rozstaw osi wynosi 2343 mm, co zapewnia wystarczająco dużo miejsca dla czterech dorosłych pasażerów. Natomiast bagażnik o pojemności 210 litrów jest wystarczający na codzienne zakupy lub krótkie wypady poza miasto.

Warto również wspomnieć o masie własnej tego modelu. Opel Corsa A waży od 720 do 840 kg, w zależności od wersji wyposażenia, co czyni go jednym z lżejszych samochodów w swojej klasie. Lekka konstrukcja przekłada się na zwinność i łatwość prowadzenia, zwłaszcza w ruchu miejskim.

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, Opel Corsa A jest autem o solidnej konstrukcji. Karoseria jest wykonana ze stali, która zapewnia odpowiednią sztywność i bezpieczeństwo. Zawieszenie składa się z przednich kolumn MacPhersona i tylnej belki skrętnej, co gwarantuje komfortową jazdę i dobrą stabilność na drodze.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

W ofercie Opel Corsa A znajdziemy szeroki wybór silników, zarówno benzynowych, jak i diesla. Najmniejszą jednostką benzynową jest 1.0 l o mocy 45 KM, dostępna była również wersja 1.2 l o mocy 55 KM. Natomiast najmocniejszy silnik benzynowy to jednostka 1.6 GSI o mocy 101 KM, który do dziś cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników tego modelu.

Opel Corsa A miał również w ofercie silnik diesla o pojemności 1.5 l i mocy 50 KM. Ta jednostka napędowa, chociaż nie była tak dynamiczna jak silniki benzynowe, zasłynęła ze swojej oszczędności i niezawodności. Właśnie te cechy przyciągały wielu kierowców, szczególnie tych, którzy zwracają uwagę na ekonomiczną eksploatację.

Wszystkie silniki Opel Corsa A były sprzężone z manualną skrzynią biegów. W zależności od wersji silnika, dostępne były warianty 4- lub 5-biegowe. Warto dodać, że dzięki niewielkiej masie własnej, nawet te słabsze jednostki napędowe dostarczały zadowalającej dynamiki jazdy.

Spalanie i pojemność bagażnika w modelu Opel Corsa A

Jeśli chodzi o spalanie, Opel Corsa A prezentuje się bardzo dobrze. Model z najmniejszym silnikiem benzynowym, 1.0 l, zużywa średnio od 5 do 6 litrów paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Natomiast najmocniejsza wersja, 1.6 GSI, spala od 7 do 9 litrów na 100 km. Model z silnikiem diesla 1.5 l jest najbardziej ekonomiczny – jego spalanie wynosi od 4 do 5 litrów na 100 km.

Chociaż Opel Corsa A jest małym samochodem, pozwala na zapakowanie dość dużej ilości bagażu. Jego bagażnik ma pojemność 210 litrów, co jest wystarczające na codzienne zakupy. Jeżeli jednak planujemy dłuższą podróż, warto wiedzieć, że po złożeniu tylnych siedzeń pojemność bagażnika wzrasta do 1050 litrów, co jest wynikiem naprawdę imponującym w tej klasie pojazdów.

Porównanie cen różnych wersji modelu

Porównując ceny różnych wersji Opel Corsa A, warto zauważyć, że najbardziej dostępne cenowo są modele z podstawowymi silnikami benzynowymi 1.0 l i 1.2 l. Ze względu na ich mniejszą moc i prostszą konstrukcję, są one tańsze zarówno w zakupie, jak i w późniejszym utrzymaniu.

Wersje wyposażone w silnik 1.6 GSI, cenione za sprawność i dynamikę, charakteryzują się wyższą ceną rynkową. Opel Corsa A w tej specyfikacji jest poszukiwany przez entuzjastów modelu, co dodatkowo podnosi jego wartość na rynku wtórnym.

Model z silnikiem diesla 1.5 l, ceniony za ekonomiczne spalanie i niezawodność, jest wyceniany na rynku wtórnym nieco wyżej niż podstawowe wersje benzynowe. Jest to wynik atrakcyjności niskich kosztów eksploatacji, które przekładają się na popularność tego rodzaju jednostek napędowych.

W przypadku Opel Corsa A, wartość rynkowa zależy również od stanu technicznego i historycznego przebiegu pojazdu. Samochody lepiej zachowane i z udokumentowaną historią serwisową osiągają wyższe ceny, co jest istotną informacją dla potencjalnych kupujących.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Corsa A

Opinie użytkowników na temat Opel Corsa A często podkreślają jego niezawodność i niskie koszty utrzymania. Wielu z nich chwali sobie zwinność i łatwość parkowania tego modelu, co sprawia, że jest to idealny samochód do miasta.

Ekspertyzy motoryzacyjne zwracają uwagę na klasyczną konstrukcję i solidność wykonania Opel Corsa A. Wskazują również na fakt, że mimo upływu lat, wiele egzemplarzy wciąż świetnie radzi sobie na drogach, co świadczy o wysokiej jakości materiałów użytych do produkcji.

Wśród młodszych pokoleń kierowców Opel Corsa A cieszy się reputacją „”samochodu na start””, który jest niedrogi w zakupie oraz niezbyt kosztowny w eksploatacji. To sprawia, że jest on często polecany jako pierwszy samochód dla początkujących kierowców.

Opinie dotyczące komfortu jazdy są mieszane. Niektórzy użytkownicy uważają, że twardo zestrojone zawieszenie może być niewygodne na dłuższych trasach, jednak inni doceniają stabilność i precyzję prowadzenia, jaką oferuje Opel Corsa A.

Podsumowanie

Opel Corsa A to więcej niż tylko samochód – to część historii motoryzacji, która nadal inspiruje i przyciąga miłośników czterech kółek. Jego kompaktowe wymiary, różnorodność silników oraz ekonomiczne spalanie sprawiają, że jest to atrakcyjny wybór zarówno dla kolekcjonerów, jak i osób poszukujących niezawodnego i taniego w eksploatacji pojazdu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego modelu lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o kultowej Corsie A, zachęcamy do dalszego eksplorowania tematu i odkrywania opinii użytkowników, którzy na co dzień cieszą się z jazdy tym niezwykłym autem. Odkryj, dlaczego mimo upływu lat, Opel Corsa A wciąż potrafi zaskoczyć i oferować coś więcej niż tylko przejazd z punktu A do B.