Opel Ascona B — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Podróż w czasie do ery motoryzacyjnych klasyków może być ekscytująca, zwłaszcza gdy odkrywamy na nowo model, który na stałe zapisał się w historii motoryzacji. Opel Ascona B to ikona lat 70. i 80., która wciąż budzi zainteresowanie miłośników czterech kółek. W naszym artykule przyjrzymy się dokładnie jego dane techniczne, wymiary, gamę silników oraz rzeczywistemu spalaniu. Czy Opel Ascona B może jeszcze konkurować na rynku współczesnych samochodów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz, zgłębiając ceny, opinie i nie tylko!

Dane techniczne i wymiary Opel Ascona B.

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są dane techniczne Opel Ascona B. Ten niemiecki klasyk był dostępny w kilku wariantach silnikowych, z których najpotężniejsza jednostka – 2.0S – generowała moc do 110 KM. Na owe czasy było to wartością imponującą. Ascona B posiadała również 4-cylindrowy silnik o pojemności 1,6 litra, który zapewniał równowagę pomiędzy wydajnością a ekonomią.

Wymiary Opel Ascona B to kolejny aspekt, który pomaga zrozumieć, dlaczego ten model jest tak ceniony przez miłośników motoryzacji. Długość pojazdu wynosiła 434 cm, szerokość – 166 cm, a wysokość – 138 cm. Te proporcje sprawiały, że Ascona B była kompaktowym, ale jednocześnie przestronnym samochodem, idealnym do użytku miejskiego i nie tylko.

Pod względem technicznym Opel Ascona B posiadał wiele zaawansowanych na tamte czasy rozwiązań. Wśród nich warto wymienić niezależne zawieszenie tylnych kół czy hamulce tarczowe na przednich kołach – te cechy były w tym czasie rzadkością wśród samochodów klasy średniej. Dzięki temu Ascona B była samochodem nie tylko komfortowym, ale i bezpiecznym.

Dostępne silniki i ich specyfikacje.

Opel Ascona B był dostępny z różnymi jednostkami napędowymi, co czyniło go atrakcyjnym wyborem dla różnych grup kierowców. Wśród dostępnych silników znalazły się jednostki benzynowe o pojemnościach od 1,2 do 2,0 litra. Najmniej pojemny silnik generował moc 60 KM, natomiast największy – aż 110 KM. W ofercie były także jednostki Diesla, które, choć rzadziej spotykane, zyskiwały uznanie za swoją ekonomiczność.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż Opel Ascona B nie był tylko samochodem o dobrych parametrach technicznych. To również auto o charakterystycznym brzmieniu silnika. Szczególnie jednostki o większej pojemności były znane ze swojego specyficznego, „”głębokiego”” dźwięku, który do dziś jest ceniony przez miłośników motoryzacji.

Spalanie i pojemność bagażnika Opel Ascona B.

Poruszając temat spalania Opel Ascona B, należy mieć na uwadze, że wartości te mogą różnić się w zależności od wybranej jednostki napędowej. Średnie spalanie dla silników benzynowych kształtuje się na poziomie 8-9 litrów na 100 km w cyklu mieszanym, natomiast dla jednostek Diesla wynosi około 6 litrów. Wartości te, jak na standardy lat 70. i 80., były całkiem akceptowalne i przyczyniały się do popularności tego modelu.

Pojemność bagażnika w modelu Opel Ascona B to kolejny aspekt, który przyciągał uwagę kierowców. W zależności od wersji karoserii, bagażnik mógł pomieścić od 390 do 460 litrów ładunku. Dla porównania, współczesne samochody klasy średniej oferują podobną pojemność, co pokazuje, jak przemyślane było projektowanie Ascony B.

Przestronny bagażnik Opel Ascona B pozwalał na komfortowe pakowanie nawet większej ilości bagażu. W połączeniu z niskim, jak na tamte czasy, spalaniem, czyniło to z Ascony B idealny samochód dla rodzin, które często podróżowały, czy dla osób, które potrzebowały samochodu o dobrej ekonomii i dużej przestrzeni bagażowej.

Ceny nowych i używanych modeli Opel Ascona B na polskim rynku.

Aktualne ceny modelu Opel Ascona B na polskim rynku wtórnym są niezwykle zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan zachowania, rok produkcji czy wyposażenie. Wzrastająca popularność klasyków motoryzacji sprawia, że wartość dobrze utrzymanych egzemplarzy może przekraczać pierwotne oczekiwania sprzedających, co czyni je atrakcyjną inwestycją dla miłośników motoryzacji i kolekcjonerów.

Na polskim rynku pojazdów używanych, ceny Opel Ascona B są mocno zróżnicowane. Egzemplarze wymagające restauracji lub remontu można nabyć już za kilka tysięcy złotych, natomiast za w pełni odrestaurowane i zadbane modele trzeba zapłacić kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dzięki temu, Ascona B jest dostępna dla szerokiego grona pasjonatów.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Ascona B.

Opinie użytkowników na temat Opel Ascona B często podkreślają jego niezawodność i klasyczny design, który przetrwał próbę czasu. Miłośnicy motoryzacji doceniają ten model za jego prostotę konstrukcyjną oraz łatwość w utrzymaniu. To czyni go idealnym wyborem dla entuzjastów samochodów zabytkowych oraz osób rozpoczynających swoją przygodę z klasykami.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga w Opel Ascona B harmonijne połączenie komfortu jazdy z wytrzymałością mechaniczną. Zwracają oni uwagę na fakt, że pomimo upływu lat, Ascona B wciąż oferuje dynamiczną jazdę oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji. To czyni ją atrakcyjną opcją na rynku samochodów zabytkowych.

Podsumowanie

Opel Ascona B to bez wątpienia samochód z duszą, który nadal potrafi przyciągnąć uwagę miłośników motoryzacji swoimi klasycznymi liniami, solidnymi osiągami i historycznym znaczeniem. Jeśli jesteś entuzjastą motoryzacji lub po prostu rozważasz posiadanie niepowtarzalnego klasyka, Ascona B może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu, odkrywania opinii i doświadczeń innych właścicieli oraz do uczestnictwa w spotkaniach miłośników zabytkowej motoryzacji, gdzie można na żywo podziwiać ten i inne kultowe modele. Niezależnie od tego, czy szukasz samochodu do codziennego użytku, czy unikalnego egzemplarza do kolekcji, Opel Ascona B oferuje coś więcej niż tylko transport – oferuje część historii motoryzacji.