Mitsubishi Pajero I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do podróży w czasie, która przeniesie nas do chwili, gdy po raz pierwszy na drogi wyjechał Mitsubishi Pajero I, legenda wśród SUV-ów. To nie tylko samochód, to ikona stylu i niezawodności, której dane techniczne, wymiary i silniki wciąż budzą podziw. Zastanawiasz się, jakie było spalanie, jakie emocje budziły pierwsze opinie i czy po latach nadal warto zwrócić na niego uwagę? Przygotuj się na fascynującą eskapadę pełną konkretów, które sprawią, że Mitsubishi Pajero I stanie przed Tobą w pełnej krasie.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Pajero I

Pod maską Mitsubishi Pajero I ukrywają się imponujące dane techniczne, które zapewniały mu przewagę w swojej klasie. Znajduje się tam silnik o pojemności 2.6 l, generujący moc aż 105 KM, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej do 150 km/h. Samochód wyposażony jest również w 5-biegową skrzynię manualną, gwarantującą płynną i wydajną jazdę.

Jeśli chodzi o wymiary, Mitsubishi Pajero I może pochwalić się imponującymi rozmiarami, które podkreślają jego terenowy charakter. Długość samochodu wynosi 4,675 m, szerokość to 1,690 m, a wysokość – 1,865 m. Dzięki temu, nawet najbardziej wymagający kierowcy zyskują dużo przestrzeni, zarówno dla siebie, jak i dla swojego bagażu.

Dostępne wersje silnikowe i ich charakterystyka

Mitsubishi Pajero I było dostępne na rynku w kilku wariantach silnikowych, które zaspokajały potrzeby różnych grup kierowców. Pierwszym z nich był już wspomniany, podstawowy model z silnikiem o pojemności 2,6 l i mocy 105 KM. Ten silnik benzynowy, oznaczony symbolem 4G54, wyróżniał się niezawodnością i dobrą dynamiką.

Alternatywą dla silnika benzynowego była wersja z silnikiem wysokoprężnym. Mitsubishi Pajero I w wersji diesel o pojemności 2,5 l mógł pochwalić się mocą rzędu 85 KM. Mimo nieco niższej mocy w porównaniu do wersji benzynowej, silnik ten oferował znacznie lepsze momenty obrotowe, co przekładało się na lepszą praktyczną użyteczność, szczególnie w terenie.

W 1987 roku pojawiła się również wersja z silnikiem V6 o pojemności 3,0 l i mocy 150 KM. Ten silnik, oznaczony jako 6G72, zaskakiwał swoją mocą i elastycznością, sprawiając, że Mitsubishi Pajero I stawało się jeszcze bardziej wszechstronne. Dodatkowo, ta wersja była dostępna z automatyczną skrzynią biegów, co podnosiło komfort jazdy.

Bez względu na wybraną wersję silnikową, każdy model Mitsubishi Pajero I zapewniał solidne osiągi i niezawodność. Wszystkie silniki cechowały się trwałością i łatwością obsługi, co przekładało się na ogólną satysfakcję z użytkowania tego legendarnego modelu.

Spalanie i pojemność bagażnika Mitsubishi Pajero I

Jeśli chodzi o spalanie Mitsubishi Pajero I, warto podkreślić, że było ono dość ekonomiczne jak na ówczesne standardy SUV-ów. Średnie spalanie w cyklu mieszanym dla modelu z silnikiem benzynowym 2,6 l wynosiło około 12 l/100 km, natomiast dla wariantu z silnikiem diesla 2,5 l oraz 3,0 l V6 spalanie wynosiło odpowiednio około 9,5 l/100 km i 13,5 l/100 km. Oczywiście, rzeczywiste wartości mogły ulec nieznacznym zmianom w zależności od stylu jazdy oraz warunków drogowych.

Przechodząc do kwestii pojemności bagażnika, Mitsubishi Pajero I oferowało sporo miejsca na bagaż. Standardowa pojemność bagażnika wynosiła 220 litrów, co dawało wystarczająco dużo miejsca na codzienne zakupy czy mniejsze wakacyjne wojaże. Zdecydowanie jednak największym atutem Pajero I była możliwość złożenia tylnych siedzeń, co zwiększało pojemność bagażnika do imponujących 1470 litrów, czyniąc z tego modelu prawdziwe terenowe kombi.

Aktualne ceny i dostępność na rynku wtórnym

Zainteresowanie klasykami motoryzacji sprawia, że Mitsubishi Pajero I utrzymuje swoją wartość na rynku wtórnym. Aktualne ceny za dobrze zachowane egzemplarze mogą wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od stanu technicznego, rocznika oraz wyposażenia. Niemniej jednak, jest to przystępna kwota, biorąc pod uwagę kultowy status pojazdu.

Poszukiwanie Mitsubishi Pajero I na rynku wtórnym może być prawdziwą przygodą dla miłośników marki. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość – modele w dobrym stanie są rzadkością i często wymagają szybkiej decyzji zakupowej. Dostępność pojazdów może również różnić się w zależności od regionu, co wpływa na dynamikę rynku.

Zakup Mitsubishi Pajero I wiąże się z koniecznością dokładnego przeglądu stanu technicznego. Potencjalni nabywcy powinni zwrócić uwagę na korozję, stan silnika oraz historię serwisową pojazdu. Wartość rynkowa takiego SUV-a w dużej mierze zależy od jego oryginalności i liczby poprzednich właścicieli.

Opinie użytkowników i eksperckie recenzje Mitsubishi Pajero I.

Wśród użytkowników Mitsubishi Pajero I często pojawiają się pozytywne opinie dotyczące jego niezawodności i wytrzymałości. Wielu właścicieli chwali ten samochód za jego zdolności terenowe i doskonałą trakcję, która sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach. Z satysfakcją wspominają również o klasycznym designie, który mimo upływu lat nadal przyciąga spojrzenia.

Eksperci motoryzacji podkreślają, że Mitsubishi Pajero I to pojazd z duszą, który zrewolucjonizował rynek SUV-ów swoją wszechstronnością. Recenzje często zaznaczają, że mimo swojego wieku, ten model oferuje zaskakująco przyjemną i stabilną jazdę, a także prostotę obsługi, co jest doceniane przez miłośników klasycznej motoryzacji.

Z drugiej strony, nie brakuje również uwag odnośnie wyższego spalania i konieczności regularnej konserwacji, aby zapobiec korozji. Mimo to, opinie użytkowników i recenzje ekspertów zgodnie twierdzą, że Mitsubishi Pajero I to pojazd, który zasługuje na miano ikony, a jego ewentualne niedoskonałości są częścią charakteru tego legendarnego modelu.

Podsumowanie

Mitsubishi Pajero I to bez wątpienia ikona motoryzacji, która nawet po latach potrafi zaimponować swoimi danymi technicznymi, przestronnością i możliwościami terenowymi. Jeżeli szukasz klasycznego SUV-a z charakterem, który sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas przygodowych wypraw, warto rozważyć ten model. Zapraszamy do dalszego eksplorowania historii i dziedzictwa Mitsubishi Pajero I, odkrywania opinii i doświadczeń innych miłośników tej marki. Niech ten artykuł będzie początkiem Twojej przygody z legendą, która wciąż budzi podziw i pasję wśród entuzjastów motoryzacji na całym świecie.

foto: Mitsubishi