Mitsubishi Lancer Evolution V – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przełomowy w świecie sportowych sedanów, Mitsubishi Lancer Evolution V, to maszyna, która z miejsca zyskała status kultowego samochodu. Dziś zapraszamy do głębszego poznania tej japońskiej legendy, od jej imponujących danych technicznych, przez wymiary i pojemność, aż po opinie zadowolonych użytkowników i aktualne ceny rynkowe. Siła, precyzja i adrenalina – czy to właśnie te cechy sprawiają, że Mitsubishi Lancer Evolution V wciąż elektryzuje miłośników motoryzacji?

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Lancer Evolution V

Zacznijmy od danych technicznych. Mitsubishi Lancer Evolution V jest napędzany przez silnik 2.0L DOHC o mocy 276 KM, które zapewniają mu niezrównane osiągi w swojej klasie. Turbodoładowanie i system MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve Timing Electronic Control System) sprawiają, że reakcja na gaz jest natychmiastowa, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 4,7 sekundy.

Gdy mówimy o wymiarach, Mitsubishi Lancer Evolution V to samochód o długości 4350 mm, szerokości 1770 mm i wysokości 1415 mm. Rozstaw osi wynosi 2510 mm, co przekłada się na stabilność jazdy, nawet przy wysokich prędkościach. Waga pojazdu wynosi 1360 kg, co w połączeniu z mocnym silnikiem, gwarantuje doskonały stosunek mocy do masy.

W Mitsubishi Lancer Evolution V zadbano również o pojemność bagażnika. W zależności od konfiguracji, może ona wynosić od 330 do 430 litrów. To oznacza, że pomimo sportowego charakteru, auto oferuje również praktyczne rozwiązania, które sprawiają, że jest doskonałym wyborem nie tylko dla miłośników sportowej jazdy, ale również dla osób ceniących komfort i funkcjonalność w codziennym użytkowaniu.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

W przypadku Mitsubishi Lancer Evolution V, producent zdecydował się na jedną, ale niezwykle efektywną jednostkę napędową. Mowa o silniku o pojemności 2.0L DOHC, który dzięki zastosowaniu turbodoładowania i systemu MIVEC, generuje aż 276 KM mocy. MIVEC to innowacyjne rozwiązanie Mitsubishi, które poprawia wydajność silnika, optymalizuje zużycie paliwa i redukuje emisję spalin.

Specyfika silnika 2.0L DOHC w Mitsubishi Lancer Evolution V przekłada się na osiągi, które robią wrażenie. Ten silnik umożliwia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,7 sekundy. Dzięki dużej mocy i niewielkiej masie pojazdu, Mitsubishi Lancer Evolution V oferuje doskonałe doświadczenia z jazdy, niezależnie od stylu prowadzenia.

Oprócz imponujących osiągów, warto podkreślić, że silnik 2.0L DOHC jest również wydajny pod względem ekonomicznym. Pomimo dużej mocy, średnie spalanie wynosi około 10l/100km w cyklu mieszanym. Oznacza to, że Mitsubishi Lancer Evolution V to nie tylko samochód o sportowym charakterze, ale również pojazd, który potrafi być ekonomiczny w codziennym użytkowaniu.

Spalanie i pojemność silników

Jeśli chodzi o spalanie, Mitsubishi Lancer Evolution V prezentuje się wyjątkowo dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego sportowe parametry. Średnie zużycie paliwa wynosi około 10 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Jest to wartość wynikająca z zastosowania przez producenta zaawansowanych technologii, takich jak system MIVEC, który optymalizuje pracę silnika.

Pojemność silnika w Mitsubishi Lancer Evolution V wynosi 2.0L DOHC. Jest to jednostka, która generuje aż 276 KM mocy. W połączeniu z niewielką masą samochodu, zapewnia to wyjątkowe doznania podczas jazdy. Mitsubishi Lancer Evolution V jest dowodem na to, że pojemność silnika może iść w parze z efektywnością zużycia paliwa i dynamiką jazdy.

Aktualne ceny oraz wartość rynkowa na przestrzeni lat

Aktualne ceny Mitsubishi Lancer Evolution V na rynku wtórnym mogą zaskoczyć niektórych entuzjastów motoryzacji. Ze względu na kultowy status tego samochodu i ograniczoną dostępność, wartość rynkowa tego modelu często przekracza oczekiwania, osiągając kwoty znacznie wyższe niż w przypadku współczesnych samochodów o podobnych parametrach technicznych. Wartość rynkowa jest więc wynikiem kombinacji czynników historycznych, kultowych i kolekcjonerskich.

Z biegiem lat, Mitsubishi Lancer Evolution V stało się obiektem pożądania wśród kolekcjonerów i miłośników motoryzacji, co znacząco wpłynęło na jego wartość rynkową. Niekiedy ceny używanych modeli tego pojazdu mogą dorównywać lub nawet przewyższać ceny nowych samochodów, szczególnie gdy mowa o egzemplarzach w idealnym stanie lub o limitowanych edycjach. Wartość ta jest również odzwierciedleniem legendy, którą Mitsubishi Lancer Evolution V wypracowało sobie na przestrzeni lat.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mitsubishi Lancer Evolution V

Opinie użytkowników o Mitsubishi Lancer Evolution V często podkreślają wyjątkowe właściwości jezdne i niezawodność tego modelu. Właściciele zwracają uwagę na emocje, jakie dostarcza za kierownicą, dzięki doskonałej reakcji na polecenia kierowcy oraz mocnemu silnikowi. Wielu z nich wspomina również o względnie przystępnych kosztach eksploatacji, biorąc pod uwagę sportowy charakter samochodu.

Eksperci z dziedziny motoryzacji nieustannie zachwycają się precyzją prowadzenia oraz osiągami Mitsubishi Lancer Evolution V. Podkreślają, że ten model jest doskonałym przykładem połączenia sportowych emocji z praktycznością użytkową. Zauważają również, że osiąga on imponujące wyniki w testach przyspieszenia i zachowania na torze, co czyni go wyjątkowym w swojej klasie.

Wśród opinii na temat Mitsubishi Lancer Evolution V, często pojawia się temat jego ikonowego designu i wpływu na kulturę motoryzacyjną. Użytkownicy i fani motoryzacji doceniają charakterystyczny wygląd pojazdu, który mimo upływu lat, nadal przyciąga wzrok i jest symbolem wyścigowych korzeni marki. Dla wielu stanowi on synonim sportowej duszy w samochodzie przeznaczonym do codziennego użytku.

Podsumowanie

Mitsubishi Lancer Evolution V to prawdziwa ikona wśród sportowych sedanów, łącząca w sobie siłę, precyzję i adrenalizujące doznania z jazdy. Jego imponujące dane techniczne, wydajność silnika oraz ekonomiczne spalanie sprawiają, że nawet po latach wciąż budzi podziw i pożądanie. Jeśli pasjonujesz się motoryzacją i szukasz samochodu z duszą, który zachwyca zarówno na drodze, jak i w statystykach, Mitsubishi Lancer Evolution V z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Zachęcamy do dalszego poznawania tej legendarnej maszyny, która nieprzerwanie inspiruje i przyciąga nowych entuzjastów. Dowiedz się więcej o jego historii, osiągach i niepowtarzalnym charakterze, który przekłada się na jego wyjątkową wartość rynkową. Odkryj, dlaczego Mitsubishi Lancer Evolution V to więcej niż samochód – to kawałek historii motoryzacji, który wciąż pisze swoje rozdziały.

foto: Mitsubishi