Mercedes W213 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Kompleksowo zmodernizowana Klasa E – z wydajnymi silnikami, innowacyjnymi systemami bezpieczeństwa oraz nowym językiem projektowania – zaznacza swoją wiodącą pozycję w klasie wyższej. W limuzynie i kombi po raz pierwszy znajdzie zastosowanie nie mniej niż 11 nowych lub zoptymalizowanych systemów wspomagania wprost z najnowszej generacji Klasy S. Łączą one szereg funkcji z zakresu komfortu i bezpieczeństwa, przez Mercedes-Benz określanych jako „intelligent drive”.

Nowe systemy potrafią zapobiec wypadkom z udziałem pojazdów poruszających się torem poprzecznym do toru jazdy auta, a także z udziałem pieszych. Lane Keeping Assist może pomóc uniknąć zderzenia z pojazdami nadjeżdżającymi z naprzeciwka, a Adaptive Highbeam Assist PLUS pozwala na podróż z włączonymi światłami drogowymi bez oślepiania innych uczestników ruchu.

Zmodernizowana Klasa E to także znaczący krok naprzód w dziedzinie ekologii, a to za sprawą nowych, 4-cylindrowych silników benzynowych BlueDIRECT z systemem bezpośredniego wtrysku paliwa. Ten potężny impuls znajduje odzwierciedlenie w ekscytującej powierzchowności nowej Klasy E – jej nowy design w pełni oddaje wydajność, inteligencję i emocje ukryte pod karoserią.

Mercedes-Benz zmodernizował wszystkie wersje Klasy E bardziej kompleksowo niż kiedykolwiek – tak, aby najnowsze osiągnięcia technologiczne uczynić dostępnymi jak najszybciej. Właśnie dlatego nowy model korzysta z rozwiązań, które znajdą zastosowanie w kolejnej generacji Klasy S. Dodatkowo, Klasa E zwraca uwagę wyrazistą aparycją, łączącą dynamiczne linie z nieskazitelną elegancją, oraz jeszcze wyższym komfortem podróżowania, znakomitym wykończeniem, wydajnością i przyjemnością z jazdy.


Wraz z nową Klasą E po raz kolejny wyznaczamy standardy w dziedzinie bezpieczeństwa, designu i efektywności. To bez wątpienia najlepsza Klasa E w historii, co ma zresztą perfekcyjne odzwierciedlenie w jej wyglądzie oraz odnowionej kabinie. Nowy model wpuszcza do klasy luksusowych aut powiew świeżego powietrza i niezmiennie stoi na czele tego wymagającego segmentu – mówi dr Joachim Schmidt, członek zarządu Mercedes-Benz Cars, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing.

Design: dwie wersje nowego przedniego pasa do wyboru. Klasa E występuje teraz w dwóch wersjach stylistycznych, a jej nadwozie zyskało świeże proporcje. Projektanci sięgnęli po najnowszy idiom projektowania Mercedes-Benz i na nowo zinterpretowali klasyczne wartości, towarzyszące wszystkim limuzynom ze Stuttgartu. Efekt? Wyrafinowany, sportowy design.

Przedni pas został całkowicie przeprojektowany. Zintegrowane lampy spajają teraz wszystkie funkcje pod wspólnym kloszem, ale ich świetlny autograf nadal oddaje typowy dla Klasy E, „czterooki” wygląd. Spojrzenie nowego modelu mierzy wyjątkowo wysoko – światła mijania i światła do jazdy dziennej standardowo zaopatrzone są częściowo w diody LED, a w pełni LED-owe oświetlenie po raz pierwszy dostępne jest w opcji.

 

I również po raz pierwszy Klasa E oferowana jest z dwiema wersjami przedniego pasa: odmiana standardowa i linia ELEGANCE otrzymują klasyczny wlot powietrza z trzema poprzeczkami i gwiazdą na masce, a linia AVANTGARDE wyróżnia się sportową osłoną chłodnicy z centralnie umieszczoną gwiazdą.

Maskę i przednie błotniki także uformowano od początku, podobnie jak nowy przedni zderzak, wolny od funkcji oświetleniowych. Dodatkowy spojler subtelnie uwydatnia sportowe cechy Klasy E.

Trójwymiarowa rzeźba profilu nadaje limuzynie i kombi nowe, fascynujące proporcje. Wypukłości biegnące przez drzwi aż do tylnych świateł wydłużają optycznie sylwetkę Klasy E, a efekt ten potęguje niżej poprowadzona wiodąca linia boczna.


Także tylne lampy i zderzak zyskały nowy wyraz. Horyzontalnie ułożone diody LED podkreślają szerokość nadwozia, a ich widok nocą pozostawia niezapomniane wrażenie.

Wysokiej próby wykończenie kabiny. Efekty gruntownej modyfikacji są natychmiast zauważalne również po otwarciu drzwi. Wysokiej jakości materiały, precyzyjny montaż i przemyślany rozkład kokpitu współgrają z ekspresyjnym designem nowej Klasy E.

Nowością jest dwuczęściowe wykończenie, biegnące przez całą deskę rozdzielczą. Do wyboru są elementy wzorowane na aluminium lub drewnie, niezależnie od linii wyposażenia. Nowy jest także panel instrumentów z trzema zatopionymi w tubach zegarami, ekran na konsoli środkowej w lśniącej oprawie, kształt otworów wentylacyjnych czy analogowy czasomierz.

Niespotykaną harmonię nadaje kabinie przeprojektowana konsola środkowa, pozbawiona dźwigni zmiany biegów, oraz nowa, multifunkcyjna kierownica z selektorem DIRECT SELECT i łopatkami do zmiany biegów (w połączeniu z automatyczną przekładnią).

Niepowtarzalne możliwości indywidualnej konfiguracji. Nowa Klasa E oferuje wiele unikalnych w klasie możliwości indywidualizacji. Wszystkie elementy opcjonalne dostępne są niezależnie od linii wyposażenia. Dla przykładu, zupełnie klasyczne na zewnątrz nadwozie może skrywać wnętrze o bardzo nowoczesnym charakterze.

Poza linią standardowego wyposażenia dostępne będą także linie ELEGANCE oraz AVANTGARDE – ta ostatnia w wyjątkowy sposób podkreśla sportowe atrybuty limuzyny oraz kombi.

„Intelligent drive” – nowe systemy wspomagania. Wprowadzenie przez Mercedes-Benz systemów PRE-SAFE® oraz DISTRONIC PLUS nadało motoryzacji nowy wymiar – komfort i bezpieczeństwo połączyło w jedno. Projektanci ze Stuttgartu określają to mianem „intelligent drive”. W nowej Klasie E swoją premierę świętuje cała gama nowych lub zoptymalizowanych systemów wspomagania wprost z najnowszej generacji Klasy S. Czynią one jazdę bardziej komfortową i bezpieczniejszą.

Bazę dla innowacyjnej technologii stanowi nowy układ czujników, wykorzystujących odpowiednie algorytmy. Wraz z wprowadzeniem kamery stereoskopowej (Stereo Multi-Purpose Camera), Mercedes-Benz osiągnął niedostępny wcześniej poziom zaawansowania. Podobnie jak stosowana wcześniej kamera monoskopowa (Mono Multi-Purpose Camera), nowe urządzenie zamontowane jest za przednią szybą, w pobliżu lusterka wstecznego. Dwa obiektywy o 45-stopniowym kącie widzenia i zasięgu do 500 m generują trójwymiarowy obraz przestrzeni do 50 m przed samochodem. W ten sposób kamera stereoskopowa dostarcza dane, z których korzystają liczne systemy wspomagania. Inteligentne algorytmy przeprowadzają ocenę trójwymiarowych informacji w celu wykrycia i przeprowadzenia identyfikacji napotykanych obiektów – zarówno pod kątem pojazdów poprzedzających, przecinających tor ruchu samochodu, jak i nadjeżdżających z przeciwka, a także przechodniów i różnego rodzaju znaków drogowych w szerokim polu widzenia.

Mercedes-Benz wprowadza jednocześnie ulepszoną wersję wielostopniowego układu czujników radarowych. W standardzie obie wersje nadwoziowe nowej Klasy E uzbrojone są w system COLLISION PREVENTION ASSIST, ostrzegający przed kolizją. Współpracuje on z układami hamowania adaptacyjnego i pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko najechania na tył poprzedzającego pojazdu. Elementem wyposażenia standardowego jest również system ATTENTION ASSIST, który teraz potrafi ostrzec o nieuwadze i senności w szerszym zakresie prędkości, a także poinformować kierowcę o poziomie jego zmęczenia oraz czasie jazdy, który upłynął od ostatniego postoju. Dodatkowo, oferuje on regulowany poziom czułości.

Opcjonalnie dostępne są również całkiem nowe lub znacząco rozbudowane systemy wspomagające:

 • DISTRONIC PLUS wraz z układem Steering Assist może wspomóc kierowcę w podążaniu zadanym pasem ruchu i półautomatycznie śledzić tor jazdy poprzedzającego auta.
 • Po raz pierwszy system BAS PLUS wraz z funkcją Junction Assist jest w stanie wykryć pojazdy i pieszych znajdujących się na torze poprzecznym do toru jazdy auta i w razie potrzeby zwiększyć siłę hamowania wywieraną przez kierowcę.
 • PRE-SAFE® Brake może wykryć przechodniów i zainicjować autonomiczne hamowanie, by uniknąć kolizji do prędkości 50 km/h.
 • PRE-SAFE® PLUS potrafi rozpoznać ryzyko najechania na tył samochodu przez kierowcę innego pojazdu. Kierowca tego drugiego zostanie przedtem ostrzeżony poprzez aktywację tylnych świateł awaryjnych ze zwiększoną częstotliwością migania (nie dotyczy USA i Kanady). System PRE-SAFE® wdraża następnie środki ochrony pasażerów w celu ograniczenia sił, na które mogliby być oni narażeni podczas wypadku. Może on również uruchomić hamulce unieruchomionego auta w celu uniknięcia kolizji wtórnej – najechania na tył poprzedzającego samochodu.
 • Wraz z PRE-SAFE® Impulse kierowca i pasażer przedniego fotela są we wczesnej fazie wypadku odciągani przez pasy bezpieczeństwa w kierunku przeciwnym do kierunku zderzenia. Pozwala to znacznie ograniczyć ryzyko i zakres obrażeń odniesionych w trakcie zderzeń czołowych.
 • Active Lane Keeping Assist umie teraz rozpoznać, czy sąsiadujący pas jest zajęty, w tym wykryć pojazdy nadjeżdżające z przeciwka. W razie ryzyka kolizji, potrafi on również zapobiec nieumyślnej zmianie pasa (jeśli wytyczone są linie rozdzielające pasy) poprzez uruchomienie hamulców po jednej stronie samochodu. To idealne uzupełnienie systemu Active Blind Spot Assist.
 • Adaptive Highbeam Assist PLUS pozwala na permanentne używanie świateł drogowych bez oślepiania innych uczestników ruchu – są oni maskowani w stożku światła.
 • Active Parking Assist umożliwia automatyczne parkowanie – zarówno równoległe, jak i prostopadłe – we współpracy z aktywną kontrolą układu kierowniczego i hamulcowego.
 • Poza ograniczeniami prędkości, system Traffic Sign Assist informuje teraz o zakazach wyprzedzania oraz znakach je odwołujących. O zakazach wjazdu może on również ostrzegać kierowcę za pomocą komend akustycznych.
 • 360-stopniowa kamera generuje wirtualny widok auta z lotu ptaka i pozwala uzyskać podgląd otoczenia ze wszystkich czterech jego stron, a dynamiczne linie pomagają zająć i opuścić miejsce parkingowe.

Silniki i układy napędowe: znakomite osiągi i niewielki apetyt. Klasa E dostępna jest z wyjątkowo szeroką gamą wydajnych jednostek napędowych: benzynowych i wysokoprężnych. Każda z nich zaopatrzona jest w układ ECO start/stop.


Nowością jest poszerzenie palety benzynowych silników BlueDIRECT o 4-cylindrowe jednostki ze strumieniowym, bezpośrednim wtryskiem paliwa z przełomową technologią, zastosowaną już w ostatniej generacji 6- i 8-cylindrowych agregatów Mercedes-Benz. Wykorzystują one piezoelektryczne wtryskiwacze, turbodoładowanie, regulację wałka rozrządu po stronie zaworów ssących i wydechowych, a także pompę oleju ze sterowaniem na żądanie. Po raz pierwszy 4-cylindrowe jednostki otrzymały koło pasowe z tłumikiem drgań skrętnych i łożyskami tocznymi oraz odłączaną pompę wody.

Silnik jako pierwszy na świecie wykorzystuje również warstwowy proces spalania w połączeniu z turbodoładowaniem i wysokociśnieniowym układem recyrkulacji spalin. W efekcie Klasa E zużywa średnio 5,8 l/100 km (co odpowiada emisji CO2 na poziomie 135 g/km) i jest jedynym w segmencie modelem z klasą efektywności A. Dodatkowo, nowe 4-cylindrowe jednostki benzynowe BlueDIRECT spełniają już normę emisji spalin Euro VI, która będzie obowiązywać od 2015 roku.

Nowością jest także 6-cylindrowy silnik benzynowy BlueDIRECT pod maską modelu E 400 – po raz pierwszy z podwójnym turbodoładowaniem. Znakomity potencjał i dostępna od najniższych obrotów wysoka dawka momentu obrotowego ustanawiają nowe standardy w klasie V-szóstek. Również ta jednostka spełnia normę Euro VI.

Mocne diesle grają w najwyższej klasie efektywności. Wybrane jednostki wysokoprężne nowej Klasy E dostępne są w wersjach BlueTEC, uzbrojonych w układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR i spełniających normę emisji spalin Euro VI.

Szeroką gamę silników Diesla uzupełnia model E 300 BlueTEC HYBRID. Napędza go tandem złożony z 4-cylindrowej jednostki wysokoprężnej i motoru elektrycznego o łącznej mocy 170 kW (231 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 750 Nm. E 300 BlueTEC HYBRID zużywa średnio 4,1 l/100 km, generując 107 gramów dwutlenku węgla na kilometr, i jest tym samym najbardziej ekonomicznym samochodem w klasie wyższej średniej.

Dynamiczne i efektywne przekładnie. Mercedes-Benz oferuje dla Klasy E dwa rodzaje przekładni: 6-biegową skrzynię manualną o wysokiej precyzji i krótkim skoku dźwigni biegów oraz 7-stopniową przekładnię automatyczną 7G-TRONIC PLUS z selektorem DIRECT SELECT oraz łopatkami do zmiany przełożeń. Ostatnie wcielenie skrzyni 7G-TRONIC PLUS zapewnia znaczne korzyści w zakresie efektywności oraz łatwości utrzymania.

Jedną z nowych cech skrzyni jest czasowy tryb M – jeśli kierowca zmieni przełożenie ręcznie, po chwili przekładnia samoczynnie przełączy się na wydajny tryb w pełni automatyczny.

Dodatkową trakcję i stabilność – zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych – zapewniają wersje z napędem na obie osie 4MATIC. Zawieszenie – podstawa doskonałego prowadzenia

Mercedes-Benz oferuje dla nowej Klasy E cztery konfiguracje zawieszenia:

 • zorientowane na komfort zawieszenie DIRECT CONTROL z selektywną kontrolą tłumienia w wersji standardowej i ELEGANCE
 • sportowe zawieszenie DIRECT CONTROL z selektywną kontrolą tłumienia i obniżonym o 15 mm prześwitem w wersji standardowej oraz AVANTGARDE
 • obniżone zawieszenie sportowe dostępne w połączeniu z pakietami Exterior Sports oraz AMG Sports
 • pneumatyczne zawieszenie AIRMATIC z elektronicznie sterowaną kontrolą tłumienia, montowane standardowo w wersjach V8 (kombi seryjnie występuje z pneumatycznym zawieszeniem i kontrolą prześwitu tylnej osi)

Wszystkie warianty zawieszenia odznaczają się niespotykaną wrażliwością i dopracowaną charakterystyką w celu zapewnienia najwyższego komfortu jazdy oraz bezpiecznego prowadzenia.

Każdy z reprezentantów rodziny Klasy E standardowo otrzyma w przyszłości elektromechaniczny układ kierowniczy Direct-Steer. Łączy on dostosowaną do prędkości jazdy siłę wspomagania ze zmiennym przełożeniem w całym zakresie kąta skrętu. Elektronicznie sterowana zębatkowa przekładnia kierownicza przyczynia się do zwiększenia efektywności.


Zalety elektromechanicznego układu kierowniczego Direct-Steer:

 • lepsza zwinność dzięki bardziej bezpośredniej charakterystyce
 • komfortowe manewrowanie i wygoda prowadzenia w całym zakresie prędkości
 • znaczny potencjał oszczędności energii, potrzebnej wyłącznie podczas wykonywania manewrów
 • współpraca z innowacyjnymi systemami wspomagania, np. Active Parking Assist

Wysokiej jakości wyposażenie. Już w standardzie nowa Klasa E oferuje bogate wyposażenie z zakresu komfortu i bezpieczeństwa. Lista opcji obejmuje teraz system HANDS-FREE ACCESS, który pozwala otworzyć i zamknąć tylną klapę bezdotykowo – wystarczy gest nogi pod tylnym zderzakiem i już, można zapakować zakupy.

Nowoczesna gama systemów multimedialnych pomaga kierowcy być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie lub w biurze, odtwarzać z różnych źródeł ulubioną muzykę, łączyć się z internetem i oczywiście korzystać z rozbudowanej nawigacji. Standardowo Klasa E występuje z systemem Audio 20 CD Radio z podwójnym tunerem radiowym, odtwarzaczem CD/MP3, interfejsem USB w centralnym podłokietniku oraz kolorowym wyświetlaczem TFT o przekątnej 14,7 cm. Współpracuje on z urządzeniami Bluetooth® i wyświetla treść wiadomości SMS. Opcjonalnie można wzbogacić go o 6-płytową zmieniarkę płyt CD oraz przystępnie wyceniony układ nawigacji Becker® MAP PILOT.
Alternatywnie, Mercedes-Benz oferuje dla Klasy E system multimedialny COMAND Online z wysokiej rozdzielczości kolorowym wyświetlaczem o przekątnej 17,8 cm, połączeniem internetowym, nawigacją z twardym dyskiem i funkcją powiadamiania służb ratowniczych oraz – na życzenie – 6-płytową zmieniarką DVD. COMAND Online zapewnia dostęp do sieci podczas postoju. Z szybkich i wygodnych aplikacji Mercedes-Benz można natomiast korzystać również podczas jazdy. Obejmują one m.in. produkty firmy Google™, w tym Google Maps, Streetview, Panoramio oraz Weather.

 

źródło: Dailmer