Mercedes Benz E W124 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do świata motoryzacji, gdzie królują technologia i innowacja. Przed nami pełna analiza jednego z najbardziej kultowych modeli niemieckiej marki – Mercedes Benz E W124. Dowiemy się wszystkiego na temat jego danych technicznych, wymiarów, silników, a także spalania i pojemności. Czy jest to samochód godny swojej ceny? Przekonajmy się, analizując opinie użytkowników.

Dane techniczne i wymiary Mercedes Benz E W124

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy spojrzeniu na Mercedes Benz E W124, są jego wyraziste wymiary. Ten klasyczny sedan ma długość 474 cm, szerokość 174 cm i wysokość 144 cm, co nadaje mu charakterystyczną, elegancką sylwetkę. Ważne jest również to, że rozstaw osi wynosi 280 cm, co bezpośrednio wpływa na komfort jazdy i stabilność na drodze.

Jeśli chodzi o dane techniczne, Mercedes Benz E W124 oferuje szeroki wybór silników. W zależności od modelu, mamy do dyspozycji silniki benzynowe oraz diesla o pojemnościach od 2.0 do 3.2 litra. Moc tych jednostek napędowych wynosi od 72 do 231 koni mechanicznych, co zapewnia solidne osiągi na drodze.

Co więcej, ten model Mercedes Benz został wyposażony w skrzynię biegów manualną lub automatyczną, obie o pięciu przełożeniach. To umożliwia płynną i dynamiczną jazdę, niezależnie od warunków na drodze. Warto jeszcze dodać, że Mercedes Benz E W124 jest samochodem z napędem na tylne koła, co dodaje mu sportowego charakteru.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Przejdźmy teraz do dokładnej specyfikacji silników dostępnych w modelu Mercedes Benz E W124. Silniki benzynowe oferowane w tym modelu to: 2.0, 2.3, 2.6, 3.0, 3.2 litra. Najmocniejsza jednostka benzynowa o pojemności 3.2 litra może generować moc aż do 231 koni mechanicznych. Co więcej, istnieje również możliwość wyboru silnika diesla, który występuje w wariantach 2.0, 2.5, 3.0 litra. Moc tych jednostek wynosi od 72 do 143 koni mechanicznych.

Warto zauważyć, że Mercedes Benz E W124 nie tylko oferuje różnorodność w zakresie pojemności silników, ale również w zakresie ich konstrukcji. Wśród dostępnych jednostek znajdziemy zarówno silniki rzędowe, jak i V6. To pozwala na dobór jednostki napędowej, która najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom każdego kierowcy.

Spalanie i pojemność baku

Rozważmy teraz spalanie Mercedes Benz E W124. Ten model, dzięki różnorodności dostępnych silników, oferuje zróżnicowane wartości zużycia paliwa. Średnie spalanie w cyklu miejskim dla silników benzynowych oscyluje między 9 a 14 litrami na 100 km, podczas gdy dla jednostek diesla wynosi od 7 do 10 litrów. Niemniej jednak, te wartości mogą się różnić w zależności od stylu jazdy i warunków drogowych.

Jeżeli chodzi o spalanie na trasie, Mercedes Benz E W124 prezentuje się nieco bardziej ekonomicznie. Silniki benzynowe zużywają od 6 do 9 litrów na 100 km, natomiast silniki diesla od 5 do 7 litrów. To pokazuje, że mimo swojej mocy i wydajności, ten model potrafi zachować wyważony balans między osiągami a efektywnym zużyciem paliwa.

Teraz skupmy się na pojemności baku Mercedes Benz E W124. Ten samochód posiada zbiornik o pojemności 70 litrów, co jest dość imponujące, biorąc pod uwagę jego klasę i rozmiar. Ta duża pojemność pozwala na długie podróże bez konieczności częstego tankowania, co jest dużym atutem dla osób, które często podróżują na długie dystanse.

Podsumowując, Mercedes Benz E W124 oferuje efektywne zarządzanie paliwem i dużą pojemność baku, co przekłada się na możliwość pokonywania długich tras bez potrzeby częstych postojów na stacjach benzynowych. Jest to kolejny dowód na to, że ten model to doskonała kombinacja wydajności, komfortu i ekonomii.

Ceny nowych i używanych modeli

Ceny nowych modeli Mercedes Benz E W124 były znacznie wyższe w porównaniu do innych samochodów dostępnych na rynku w tym samym okresie. Wynikało to z wysokiej jakości wykonania, prestiżu marki oraz zaawansowanych technologicznie rozwiązań stosowanych w tych pojazdach. Nowy model E W124 kosztował średnio od 35 do 50 tysięcy dolarów, w zależności od wybranych opcji wyposażenia.

Na rynku wtórnym ceny używanych modeli Mercedes Benz E W124 są bardzo zróżnicowane, co wynika przede wszystkim z różnic w stanie technicznym poszczególnych egzemplarzy. Najtańsze egzemplarze można nabyć już za kilka tysięcy złotych, natomiast za dobrze utrzymane modele z niewielkim przebiegiem trzeba zapłacić nawet do 30 tysięcy złotych. Wysoka cena jest uzasadniona niezawodnością i trwałością tych samochodów.

Opinie użytkowników i ekspertów

Wielu użytkowników Mercedes Benz E W124 chwali ten model za niezawodność i wytrzymałość. Silniki, mimo że starsze, są uważane za bardzo solidne i trwałe. Większość opinii mówi o niskim ryzyku awarii i długim okresie eksploatacji bez większych problemów.

Jednak, jak zauważają niektórzy, Mercedes Benz E W124 może generować wyższe koszty eksploatacji ze względu na konieczność wymiany niektórych części, które w nowszych modelach są już standardem. Wielu użytkowników zwraca także uwagę na konieczność regularnej konserwacji, aby utrzymać auto w dobrym stanie.

Ekspertów z branży samochodowej przyciąga natomiast styl i elegancja charakterystyczna dla modelu Mercedes Benz E W124. Podkreślają oni, że jest to auto z klasą, które mimo upływu lat, wciąż prezentuje się atrakcyjnie na drodze. Dla wielu z nich, to model, który mimo swojego wieku, wciąż jest godny polecenia.

Podsumowanie

Mercedes Benz E W124 to bez wątpienia ikona motoryzacji, łącząca w sobie elegancję, niezawodność i doskonałe parametry techniczne. Jego różnorodne silniki, spalanie i pojemność sprawiają, że jest to model, który zasługuje na Twoją uwagę. Ceny są różne, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Opinie użytkowników są zdecydowanie pozytywne, co potwierdza jego wysoką jakość. Jeśli jesteś zainteresowany, zachęcamy do dalszego eksplorowania tematu Mercedes Benz E W124.

foto: Daimler